Wielkie urodziny Starówki. Koncerty, silent disco, spacery i warsztaty

Koncerty w urodziny Starówki
"Mam nadzieję, że dzięki temu uda nam się stworzyć kompletną historię odbudowy Warszawy"
Źródło: Klemens Leczkowski/tvnwarszawa.pl
W weekend warszawska Starówka będzie obchodzić swoje 72. urodziny. Rozpocznie je koncert śpiewaka Jakuba Józefa Orlińskiego, któremu akompaniować będzie Michał Biel. Wśród atrakcji są także silent disco, spacery, warsztaty i gra miejska.

Głównym wydarzeniem urodzin będzie koncert inauguracyjny na Rynku Nowego Miasta. W piątek o godz. 19.00 wystąpią Jakub Józef Orliński i Michał Biel oraz V Filar. Będzie to wyjątkowe spotkanie światowej sławy kontratenora z pianistą Michałem Bielem, których supportować będzie hiphopowy V FILAR. Jak zapowiadają organizatorzy, młodzi artyści, nawiązując do korzeni gatunku, opowiadają historię Warszawy na nowo. Podczas koncertu będzie można zobaczyć pokaz zdjęć z odbudowy stolicy ze zbiorów Muzeum Warszawy.

Piątkowy wieczór na Rynku Starego Miasta zakończy urodzinowe silent disco, o dobre nastroje zadbają: Krims, Sosia, Basia Popiołek (21:30-02:00).

Spektakl i spacery po zakątkach Starówki

W sobotę o godz. 15:00 na Rynku Nowego Miasta aktorzy Teatru Lalek – Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki zaprezentują spektakl z muzyką na żywo, oparty na warszawskiej legendzie o Bazyliszku. Po przedstawieniu dzieci wezmą udział w warsztacie wprowadzającym w świat teatru lalek: od projektowania kukiełek po sposoby animacji.

Urodziny Starówki to czas na zadawanie pytań. Jak wyglądało życie w odbudowanym Starym Mieście tuż po wojnie? Co działo się, gdy rusztowania zniknęły, a do kamienic wrócili mieszkańcy? Uczestnicy spaceru z prof. Błażejem Brzostkiem – historykiem i znawcą powojennej Warszawy (18.07, 18:00) - poznają sekrety codzienności lat 50., poczują klimat kawiarni, pierwszych galerii, w końcu wczują się w jazz, który rozbrzmiewał z podwórek i piwnic.

W weekend 72. urodziny Starówki
W weekend 72. urodziny Starówki
Źródło: UM Warszawa

Urodziny Starówki to doskonała okazja, aby spojrzeć na nią na nowo. Agnieszka Noworyta poprowadzi spacer po Starym Mieście, pokazując jak odczytywać detale, zdobienia i symbole obecne na fasadach kamienic (19.07, 14:30). Aleksandra Sołtan i Krzysztof Zwierz oprowadzą po znanych i mniej oczywistych zakątkach, zwracając uwagę na miejskie rytuały, detale i historie, które zwykle umykają spojrzeniu (19.07, 15:30).

W sobotę będzie można spojrzeć na Stare Miasto oczami Marii Skłodowskiej-Curie podczas spaceru "Maria warszawianka" (godz. 10:00). Ewa Curie, najmłodsza córka noblistki zrekonstruowała trasy codziennych wędrówek mamy po Starym i Nowym Mieście. Uczestnicy poznają różne rodzaje map i stworzą swoje własne odzwierciedlające ich ścieżki i ślady w przestrzeni miasta.

Koncert z balkonu i potańcówka na Nowym Mieście

W sobotę warto pojawić się na niezwykłym koncercie inspirowanym dawnymi francuskimi utworami, które mogły towarzyszyć córkom Marii Skłodowskiej-Curie. Piosenki zaśpiewa Mariza Nawrocka z balkonu Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy Freta 16 o godz. 12:30.

Nieco później, bo o 17:00 organizatorzy zapraszają na Rynek Nowego Miasta do udziału w jazzowej potańcówce, której ton nadadzą Janek Emil Młynarski z Jackiem Namysłowskim i orkiestra "Melodia i Rytm". W pakiecie swing, taniec i klimat lat 40., a wszystko pod szyldem wspólnego świętowania i pamięci o odbudowie Warszawy.

Z kolei Kataryniarz Jan w stroju z epoki przeniesie gości w czasie, sięgając do przedwojennego repertuaru warszawskich kabaretów, rewii i kina.

Koncerty w urodziny Starówki
Koncerty w urodziny Starówki
Źródło: UM Warszawa

Wśród atrakcji jest także akcja pieczątkowa. Wystarczy 18 i 19 lipca zwiedzić co najmniej 9 instytucji biorących udział w wydarzeniu, zdobyć stemple i dzięki temu odebrać upominek. Mapki i karty do zbierania pieczątek można dostać w punkcie informacyjnym przed siedzibą główną Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta). Nagrody czekają na pierwszych 500 osób.

Do końca wakacji można aktywnie spędzać czas na Starówce biorąc udział w grze miejskiej "Odkrywcy Odbudowanej Warszawy". Przygoda może rozpocząć się w dowolnym miejscu i czasie wystarczy jedynie pobrać odpowiednie karty. Udział w grze to nie tylko okazja do spędzenia wolnego czasu, ale też zgłębienia wiedzy o Starym Mieście i jego okolicach.

Otwarte pracownie artystyczne

Z okazji 72. urodzin Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprasza do odwiedzenia dziesięciu Historycznych Pracowni Artystycznych. Będą one otwarte w sobotę 19 lipca w godzinach 11:00–14:00. Zwiedzający zobaczą m.in. pracownię Artystyczną Rodziny Jarnuszkiewiczów, Małgorzaty Treutler, Jagody Przybylak, Zbigniewa Maleszewskiego, Rodziny Kann czy Hanny, Gabera i Zuzanny Rechowicz. Szczegółowy spis znajduje się tu.

Natomiast szczegółowy program 72. Urodzin Starówki, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i informacje o rejestracji są dostępne na stronie www.grupastarowka.pl.

Czytaj także: