CBA zatrzymało kolejną osobę w sprawie reprywatyzacji. "Usiłowanie wyłudzenia wielomilionowego odszkodowania"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/r
CBAKolejne zatrzymanie w sprawie reprywatyzacji

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego po raz kolejny zatrzymali byłego prezesa reaktywowanej warszawskiej spółki. To część śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji.

Jak poinformowało CBA w oficjalnym komunikacie, mężczyzna po raz pierwszy w tej samej sprawie został zatrzymany w maju. Zwolniono go, ale miał wpłacić poręczenia majątkowe i stawiać się na wezwania prokuratury. Tego jednak nie zrobił.

Wielomilionowe odszkodowanie w tle

CBA zaznaczyło, że czynności przeprowadzone przez agentów mają związek ze śledztwem dotyczącym usiłowania wyłudzenia wielomilionowego odszkodowania od Warszawy w związku z realizacją roszczeń do nieruchomości przysługującej spółce znajdującej się u zbiegu Kruczkowskiego i Książęcej. W toku śledztwa ustalono, że firma sprzedała na rzecz dwóch osób roszczenia do nieruchomości.

"Sprzedaż ta była wynikiem oszustwa, gdyż uprzednio roszczenia zostały przeniesione na inny podmiot kontrolowany przez podejrzanego, o czym nabywcy nie byli informowani. Tym sposobem zainkasowane zostały środki w wysokości 175 tysięcy złotych. Następnie prezes podjął działania w celu ukrycia przestępczego pochodzenia tych środków, które polecił wypłacić na swoją rzecz" - czytamy w komunikacie służb.

Po zakończeniu czynności mężczyzna został przewieziony do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszał zarzuty.

70 śledztw związanych z reprywatyzacją

Jak przekazało CBA, funkcjonariusze warszawskiej delegatury prowadzą obecnie pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie. Dotyczą one blisko 200 nieruchomości, a zarzuty w sprawie usłyszało już około 40 osób.

"Wartość szkód z tego tytułu została oszacowana na ponad 3 miliardów złotych. We wrześniu 2019 roku Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała szósty akt oskarżenia w związku z tym wielowątkowym postępowaniem" - napisali funkcjonariusze.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o zatrzymaniu przez CBA burmistrza Włoch Artura W.:

Zatrzymanie burmistrza Włoch przez CBA

Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówkiTVN24
wideo 2/6

tvnwarszawa.pl

mp/r