Ślub tylko w wyjątkowym przypadku i bez gości

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVNZamknięte będą siedziby Urzędu Stanu Cywilnego

Stołeczny ratusz zapowiedział, że siedziby Urzędów Stanu Cywilnego na Ochocie, Bielanach, Białołęce, w Wilanowie i Wesołej będą nieczynne do odwołania. "Mieszkańcy będą mogli załatwić jedynie sprawy dotyczące urodzeń i zgonów" - zastrzegają urzędnicy.

Jak podkreśla ratusz, w Sekcji Obrotu Zagranicznego oraz w Wydziale Archiwalnych Ksiąg Stanu Cywilnego nie będzie można załatwić spraw osobiście. USC będzie działał w ograniczonym zakresie ze względu na ograniczenie kontaktu z interesantami i ryzyko zakażenia koronawirusem.

Listownie lub przez e-PUAP

"Informacje związane z zawarciem małżeństwa będą udzielane tylko telefonicznie i mailowo. Wnioski dotyczące rejestracji zagranicznych dokumentów stanu cywilnego mogą być składane wyłącznie drogą pocztową, natomiast pozostałe wnioski np. o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego, o zmianę imienia i nazwiska, o sprostowanie lub uzupełnienie aktów stanu cywilnego można składać listownie lub przez platformę e-PUAP (dla osób posiadających profil zaufany)" - czytamy w komunikacie.

Z informacji przekazanej przez urzędników wynika, że nadal obsługiwana będzie część spraw: na przykład akty urodzeń, śluby (w wyjątkowych sytuacjach), dowody osobiste, rejestracja pojazdów, sprawy związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi.

Co z zaplanowanymi ślubami?

Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka, zaplanowane śluby będą mogły się odbyć, ale ich liczba zostanie ograniczona. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. - Chcemy zachować ciągłość administracji, ale staramy się ograniczać skupiska ludzi ze względu na bezpieczeństwo. To nie oznacza, że ceremonie nie będą mogły się odbywać. Decyzję w tej sprawie podejmie ostatecznie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Nie dotyczy to wyjątkowych sytuacji, kiedy np. jeden z małżonków jest chory - mówi.

I - jak dodaje - najlepiej skonsultować to bezpośrednio z urzędem. - Zalecamy, by pisać maile i dzwonić w tej sprawie do kierownika urzędu - mówi Gałecka.

Co z urzędem na Pradze?

W komunikacie nie został wymieniony Urząd Stanu Cywilnego na Pradze Północ. Rzeczniczka urzędu podkreśla, żeby w sprawie tego punkt na bieżąco sprawdzać informacja z ratusza. - Sytuacja jest dynamiczna. Staramy się ograniczać pracę urzędów - mówi dalej rzeczniczka.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o pustkach w mieście z powodu ryzyka zakażeniem:

Warszawiacy zostają w domach

Centrum Warszawy w sobotęTVN24
wideo 2/2

katke

Źródło: tvnwarszawa.pl