Oficjalna wizyta Joe Bidena w Polsce potrwa od 21 do 22 lutego. Prezydent USA przyleciał Air Force One na lotnisko w Warszawie w poniedziałek po 23. Termin nie jest przypadkowy. Drugą już wizytę Bidena w Polsce zaplanowano tuż przed pierwszą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie. Stąd przewiduje się, że wygłosi ważne przemówienie w stołecznych Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Na tvnwarszawa.pl prezentujemy plan wizyty Joe Bidena w Polsce i zmiany w organizacji ruchu, które się z tym wiążą. To wizyta pełna zaskoczeń i niespodzianek.
O tym, że prezydent Joe Biden pojawi się w Polsce, Biały Dom poinformował 10 lutego. Pierwotnie wizytę zaplanowano od 20 do 22 lutego. Później - 17 lutego - poinformowano jednak o zmianie terminu. Przylot do Warszawy Air Force One, z prezydentem Stanów Zjednoczonych na pokładzie, planowany był oficjalnie na wtorek, 21 lutego, rano. Jednak prezydent Biden zaskoczył wszystkich swoją wizytą w Kijowie. Do Polski ze stolicy Ukrainy jechał pociągiem. Przed 21 wysiadł na dworcu w Przemyślu, skąd wyruszył w drogę do Rzeszowa. Z lotniska w Jasionce po 22.30 wystartował samolot z prezydentem na pokładzie, a przed godz. 23.15 wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Stamtąd amerykańska delegacja pojechała do hotelu Marriott.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak będzie pracowało Lotnisko Chopina w trakcie wizyty prezydenta USA?
Informację o planowanej wizycie potwierdzała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.
PRZECZYTAJ: Biden opuścił Kijów. Najważniejsze momenty wizyty.
Joe Biden w Warszawie - zapisy na przemówienie
Również Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce opublikowała informacje dotyczące planu wizyty Bidena. Jak podano, na wtorek, 21 lutego, zaplanowano wystąpienie prezydenta USA w Arkadach Kubickiego (ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie), na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.
Ambasada podała również link do rejestracji na to wydarzenie>>
Aby się zarejestrować, należy kliknąć w powyższy link, następnie podać imię, nazwisko oraz adres mailowy.
Wizyta Joe Bidena tuż przed rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę
Wizytę Bidena w Polsce skomentował w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Przypomniał, że "ta wizyta odbędzie się 11 miesięcy po historycznej wizycie Joe Bidena w marcu tamtego roku w Polsce". Tym razem prezydent USA przemówi do Europy tuż przed pierwszą rocznicą agresji rosyjskiej na Ukrainę (24 lutego). - To bardzo jasny sygnał demonstrujący znaczenie relacji polsko-amerykańskich oraz jedność sojuszniczą w świetle brutalnej agresji Rosji w Ukrainie - ocenił. - Przekaże również ważne słowa, ważne wystąpienie przed rocznicą brutalnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Prezydent Biden będzie mówił o tym, w jaki sposób USA pomogły w zorganizowaniu wsparcia w Europie i na świecie dla Ukrainy w obronie ich wolności i demokracji. Prawda jest taka, że USA będą dalej przy boku obywateli ukraińskich tak długo, jak będzie to potrzebne - dodał.
Program wizyty Joe Bidena w Polsce 21-22 lutego 2023
We wtorek prezydent USA Joe Biden spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą. O godz. 12.50 rozpocznie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta RP, a o godz. 13.35 rozmowy plenarne delegacji.
Tego samego dnia, o 17.30 Biden wygłosi do narodu polskiego przemówienie w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego. - Arkady Kubickiego są na Starym Mieście. To miejsce, jak cała Warszawa, było zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. Symbolika odbudowy z popiołów ma ogromne znacznie w odniesieniu do tego, co zrobimy z Ukrainą - mówił w programie "Fakty po Faktach" ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński.
Lokalizacja: Wydarzenie zlokalizowane będzie w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Goście mogą wejść na teren obiektu pieszo, przechodząc przez punkty ochrony od strony Wybrzeża Gdańskiego, u podnóża Ogrodów. Należy pamiętać, że wiele dróg będzie tego dnia zamkniętych. Zalecamy dojście pieszo oraz korzystanie z transportu publicznego. Czas przybycia: Bramki zostaną otwarte o godzinie 14:00. Goście proszeni są o jak najwcześniejsze przybycie, aby zagwarantować sobie możliwość wejścia. Transport publiczny: W związku z wizytą zmienione zostaną trasy komunikacji miejskiej. Zdecydowanie zachęcamy do korzystania z metra i komunikacji kolejowej. Częstotliwość kursowania zostanie zwiększona, aby odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie. Najbardziej aktualne informacje można znaleźć na stronie www.infoulice.um.warszawa.pl Bezpieczeństwo: W momencie przybycia na miejsce, każda osoba zostanie poddana kontroli bezpieczeństwa. Duże torby, parasole, transparenty, plakaty i niebezpieczne przedmioty nie będą dozwolone. Ubiór: Wydarzenie będzie miało charakter plenerowy. Goście powinni być przygotowani na dłuższy czas przebywania na trawie i chodniku. Prosimy o dostosowanie ubioru odpowiednio do pogody.
W środę prezydent Joe Biden weźmie natomiast udział w nadzwyczajnym szczycie Dziewiątki Bukareszteńskiej, czyli wschodniej flanki NATO. Podczas wizyty w Polsce spotka się też z pracownikami Ambasady Stanów Zjednoczonych.
Na stronie prezydenta RP został opublikowany program prasowy wizyty prezydenta Joe Bidena. Są tam jednak podane nie wszystkie planowane aktywności amerykańskiego prezydenta, ale tylko te, w których uczestniczył będzie też prezydent Andrzej Duda. Oto co przekazała Kancelaria Prezydenta.
WTOREK:
Godzina 12.50 - ceremonia oficjalnego powitania Joe Bidena przez prezydenta Andrzeja Dudę
Godzina 13.00 - rozmowa Bidena i Dudy w wąskim gronie
Godzina 13.35 - rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i USA
ŚRODA:
Godzina 14.10 - powitanie gości przez prezydenta, prezydenta Rumunii i prezydent Republiki Słowackiej
Godzina 14.35 - Family Photo
Godzina 14.40 - sesja plenarna spotkania prezydentów B9
Joe Biden nocuje, jak wszyscy amerykańscy prezydenci odwiedzający Polskę, w hotelu Marriott przy Alejach Jerozolimskich, nieopodal Dworca Centralnego.
Joe Biden w Polsce. Kancelaria Prezydenta podaje punkty jego wizyty.
Przemówienie Joe Bidena w Arkadach Kubackiego
O przygotowaniach w ogrodach Zamku Królewskiego pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. W poniedziałek scena, oświetlenie i nagłośnienie były już gotowe.
Miejsce nie jest przypadkowe. Arkady na skarpie przy wschodniej stronie Zamku Królewskiego zostały wzniesione w latach 1818-1827 na podstawie projektu architekta epoki klasycyzmu Jakuba Kubickiego. Budowla była integralną częścią królewskiej rezydencji. Arkady połączyły ogrody zamkowe: górny - znajdujący się na skarpie oraz dolny - który przylegał do koryta Wisły. Choć Zamek Królewski został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, same Arkady Kubickiego uniknęły zagłady.
Utrudnienia w Warszawie w związku z wizytą Joe Bidena
Wizyta Bidena oznacza również znaczne utrudnienia na stołecznych drogach. Od 21 do 22 lutego obowiązują duże zmiany w ruchu drogowym, które obejmą przede wszystkim rejon ścisłego centrum Warszawy, a także Starego Miasta. Na wielu ulicach parkowanie jest niedozwolone. Wyłączenia parkowania dotyczą także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Ograniczenia obowiązują także na ulicach poprzecznych w odległości 50 metrów od skrzyżowań dróg (lub do pierwszego skrzyżowania).
W czasie przejazdu kolumn pojazdów z przedstawicielami gości policja będzie czasowo wstrzymywać ruch na wybranych ulicach Śródmieścia. Ograniczenia mogą zostać wprowadzone w ruchu pieszych i rowerzystów. Te będą dotyczyć przede wszystkim okolic hoteli, Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego. Jednocześnie służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.
Zakazy parkowania na czas wizyty Bidena. Sprawdź listę ulic>>
Oprócz tego biuro prasowe wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła informowało także pod koniec ubiegłego tygodnia o zakazie noszenia broni i przewozu towarów niebezpiecznych na wybranych warszawskich ulicach i mostach. Jak podkreślono w komunikacie, zakaz obowiązuje od 20 lutego od godziny 12 do 22 lutego do godziny 21.
Nad bezpieczeństwem wizyty Prezydenta USA czuwają funkcjonariusze @SOP_GOV_PL ramię w ramię z funkcjonariuszami @PolskaPolicja. Przypominamy, że bezpieczeństwo jest bardzo ważne, to ono leży u podstaw naszych decyzji. Prosimy o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy.
Zamykanie ulic
W poniedziałek o 21 zostały zamknięte ulice na trasie planowanego przejazdu z Lotniska Chopina do hotelu Marriott. Od 21 do 22 lutego obowiązują duże zmiany w ruchu drogowym, które obejmują przede wszystkim rejon ścisłego centrum Warszawy, a także Starego Miasta. Ze względu na wymogi organizacji i bezpieczeństwa w czasie wizyty prezydenta USA i przedstawicieli państw Europy Środkowo-Wschodniej na wielu ulicach parkowanie będzie niedozwolone. Wyłączenia parkowania dotyczą także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Ograniczenia obowiązują także na ulicach poprzecznych w odległości 50 metrów od skrzyżowań dróg (lub do pierwszego skrzyżowania). W czasie przejazdu kolumn pojazdów z przedstawicielami gości policja będzie czasowo wstrzymywać ruch na wybranych ulicach Śródmieścia. Ograniczenia mogą zostać wprowadzone w ruchu pieszych i rowerzystów. Te będą dotyczyć przede wszystkim okolic hoteli, Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego. Ze względu na specyfikę wydarzenia informacje mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. W trakcie pobytu prezydenta USA w Warszawie służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.
Zmiany w parkowaniu
W dniach 20-22 lutego (od poniedziałku do środy) wyłączone z parkowania (także na wyznaczonych miejscach postojowych, w zatokach i chodnikach) są ulice: - Emilii Plater – na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Nowogrodzkiej oraz na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej po stronie zachodniej (przy hotelu); - Śliska – na odcinku od ul. Emilii Plater do Sosnowej (na tyłach hotelu); - Sosnowa – na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej; - Sienna – na odcinku od ul. Sosnowej do Emilii Plater; - Nowogrodzka – na odcinku od ul. Emilii Plater do Chałubińskiego; - plac Zamkowy – na całej powierzchni; - Senatorska – na odcinku od ul. Miodowej do Podwale; - Podwale – na odcinku od ul. Senatorskiej do Kapitulnej; - Kapitulna – na całej długości; - parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim (między ul. Grodzką a ul. Nowy Zjazd) – na całej długości; - Bugaj – na całej długości; - Boleść – na całej długości; - Wybrzeże Gdańskie – po stronie Zamku Królewskiego, na odcinku od ul. Boleść do Grodzkiej; - Grodzka – na całej długości; - Nowy Zjazd – na całej długości.
W tym czasie nie będzie można parkować również na parkingach Zarządu Terenów Publicznych: - przy al. 3 Maja (pod arkadami mostu Poniatowskiego) - przy ul. Wybrzeże Gdańskie (między ul. Boleść a Grodzką).
Zmiany w ruchu
W czasie wizyty prezydenta Joe Bidena w stolicy policja będzie operacyjnie, czasowo wstrzymywać ruch na drogach prowadzących na Lotnisko Chopina, do hotelu Marriott oraz hotelu Intercontinental, a także w rejonie Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego. Kierowcy powinni spodziewać się wyłączeń ruchu m.in. na ulicach: - Żwirki i Wigury; - Raszyńskiej; - Al. Jerozolimskich i moście Józefa Poniatowskiego; - Emilii Plater; - Marszałkowskiej; - Nowym Świecie; - Krakowskim Przedmieściu; - Wisłostradzie od mostu Grota-Roweckiego do mostu Łazienkowskiego.
W czasie spotkań służby mogą zdecydować również o zamknięciu dróg w rejonie Starego Miasta: - al. "Solidarności" i mostu Śląsko-Dąbrowskim; - Senatorskiej; - Podwala; - Kapitulnej.
Od wtorku od początku dnia do środy do końca dnia, z ruchu wyłączony zostanie także pas dla rowerów na ul. Emilii Plater, na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ul. Złotej. Ratusz zaleca, aby od wtorkowego poranka do środy w nocy omijać centrum Warszawy. Kierowców prosi o stosowanie się do poleceń policjantów, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa oraz Straży Miejskiej.
Zmiany dla pieszych
Piesi powinni spodziewać się utrudnień w rejonie hotelu Marriott oraz Intercontinental. Służby mogą zdecydować o zamknięciu przejść i chodników w rejonie obu tych budynków. Operacyjnie policja może zdecydować także o ograniczeniu ruchu pieszego w otoczeniu Zamku Królewskiego oraz Pałacu Prezydenckiego.
Zmiany w kursowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego
Spodziewane są duże zmiany tras autobusów i tramwajów. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy komunikacji publicznej będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami, ich trasy mogą być także skracane. Z tego powodu kilka linii autobusowych we wtorek i środę zmieni trasy, tak aby nie jechały w te rejony miasta, gdzie spodziewane są największe zmiany w ruchu drogowym: - trasa linii 521 zostanie skrócona – autobusy będą jeździły tylko na odcinku Falenica-Wiatraczna, - autobusy linii 518 będą jeździły trasą Nowodwory–Metro Marymont, - autobusy linii 178 – dojadą tylko do stacji metra Rondo Daszyńskiego z Ursusa, nie będą obsługiwały pozostałego odcinka trasy, - natomiast 117 i 507 nie będą przejeżdżały przez Wisłę - z ronda Waszyngtona zostaną skierowane do stacji metra Stadion Narodowy i tu zakończą trasę.
We wtorek zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 13. Ratusz zachęca do korzystania z metra i pociągów. We wtorek i środę pociągi metra na obydwu liniach będą kursowały częściej. Bilety ZTM są honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich i w wybranych połączeniach innych przewoźników kolejowych. Pasażerowie z biletami kartonikowymi ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, powinni je "skasować" przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu, w formacie 24-godzinnym, czyli np. 13.03.2022 godz. 6.55. Osoby posiadające bilety zakodowane na kartach muszą je wcześniej aktywować w pojeździe WTP lub bramce metra. Można to zrobić także, po zgłoszeniu się, u kierownika pociągu. Informacje, jak ZTM, KM i PKP IC honorują wzajemnie swoje bilety, można znaleźć na stronie wtp.waw.pl. We wtorek i środę pasażerom będzie pomagało kilkunastu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będzie pracowało kilkudziesięciu instruktorów nadzoru ruchu. Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych WTP w relacji "na żywo" z warszawskich ulic we wtorek w godz. 6-21 oraz w środę w godz. 6-18.
***
Joe Biden, kariera prezydenta USA
Urodzony w 1942 roku Joe Biden został zaprzysiężony na urząd prezydenta USA 20 stycznia 2021 roku. Wcześniej, w latach 2009-17 za kadencji Baracka Obamy, był wiceprezydentem USA. Przed objęciem tego stanowiska, przez 36 lat nieprzerwanie zasiadał w Senacie USA, reprezentując stan Delaware.
W chwili zaprzysiężenia Biden stał się najstarszą osobą obejmującą najwyższy urząd w USA. Pobił rekord Donalda Trumpa, który został przywódcą państwa w wieku 70 lat, i Ronalda Reagana, który rozpoczął drugą kadencję, mając 74 lata. Po raz pierwszy wiceprezydentem USA została kobieta - senator z Kalifornii Kamala Harris.
Od czasu gromadzenia się wojsk rosyjskich nad granicami z Ukrainą, które 24 lutego 2022 roku najechały ten kraj, rozpoczynając prowadzoną na pełną skalę wojnę, Biden jest jednym z najaktywniejszych przywódców konsolidujących Zachód w obronie Kijowa. USA są liderem pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy - za kadencji Bidena przeznaczono na ten cel 27,5 miliarda dolarów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Z robotniczego miasta w Pensylwanii do Białego Domu. Polityczna droga Joe Bidena.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl