Joe Biden w Polsce. Program wizyty prezydenta USA i przemówienie w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Utrudnienia w Warszawie podczas wizyty prezydenta USA. Mapa
Utrudnienia w Warszawie podczas wizyty prezydenta USA. MapaTVN24
wideo 2/4
Utrudnienia w Warszawie podczas wizyty prezydenta USA. MapaTVN24

Oficjalna wizyta Joe Bidena w Polsce potrwa od 21 do 22 lutego. Prezydent USA przyleciał Air Force One na lotnisko w Warszawie w poniedziałek po 23. Termin nie jest przypadkowy. Drugą już wizytę Bidena w Polsce zaplanowano tuż przed pierwszą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie. Stąd przewiduje się, że wygłosi ważne przemówienie w stołecznych Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Na tvnwarszawa.pl prezentujemy plan wizyty Joe Bidena w Polsce i zmiany w organizacji ruchu, które się z tym wiążą. To wizyta pełna zaskoczeń i niespodzianek.

O tym, że prezydent Joe Biden pojawi się w Polsce, Biały Dom poinformował 10 lutego. Pierwotnie wizytę zaplanowano od 20 do 22 lutego. Później - 17 lutego - poinformowano jednak o zmianie terminu. Przylot do Warszawy Air Force One, z prezydentem Stanów Zjednoczonych na pokładzie, planowany był oficjalnie na wtorek, 21 lutego, rano. Jednak prezydent Biden zaskoczył wszystkich swoją wizytą w Kijowie. Do Polski ze stolicy Ukrainy jechał pociągiem. Przed 21 wysiadł na dworcu w Przemyślu, skąd wyruszył w drogę do Rzeszowa. Z lotniska w Jasionce po 22.30 wystartował samolot z prezydentem na pokładzie, a przed godz. 23.15 wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Stamtąd amerykańska delegacja pojechała do hotelu Marriott.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak będzie pracowało Lotnisko Chopina w trakcie wizyty prezydenta USA?

Informację o planowanej wizycie potwierdzała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

PRZECZYTAJ: Biden opuścił Kijów. Najważniejsze momenty wizyty.

Joe Biden w Warszawie - zapisy na przemówienie

Również Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce opublikowała informacje dotyczące planu wizyty Bidena. Jak podano, na wtorek, 21 lutego, zaplanowano wystąpienie prezydenta USA w Arkadach Kubickiego (ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie), na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.

Ambasada podała również link do rejestracji na to wydarzenie>>

Aby się zarejestrować, należy kliknąć w powyższy link, następnie podać imię, nazwisko oraz adres mailowy.

Wizyta Joe Bidena tuż przed rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę

Wizytę Bidena w Polsce skomentował w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Przypomniał, że "ta wizyta odbędzie się 11 miesięcy po historycznej wizycie Joe Bidena w marcu tamtego roku w Polsce". Tym razem prezydent USA przemówi do Europy tuż przed pierwszą rocznicą agresji rosyjskiej na Ukrainę (24 lutego). - To bardzo jasny sygnał demonstrujący znaczenie relacji polsko-amerykańskich oraz jedność sojuszniczą w świetle brutalnej agresji Rosji w Ukrainie - ocenił. - Przekaże również ważne słowa, ważne wystąpienie przed rocznicą brutalnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Prezydent Biden będzie mówił o tym, w jaki sposób USA pomogły w zorganizowaniu wsparcia w Europie i na świecie dla Ukrainy w obronie ich wolności i demokracji. Prawda jest taka, że USA będą dalej przy boku obywateli ukraińskich tak długo, jak będzie to potrzebne - dodał.

Brzezinski: przyjazd Bidena do Polski to bardzo jasny sygnał demonstrujący znaczenie relacji polsko-amerykańskich
Brzezinski: przyjazd Bidena do Polski to bardzo jasny sygnał demonstrujący znaczenie relacji polsko-amerykańskichTVN24

Program wizyty Joe Bidena w Polsce 21-22 lutego 2023

We wtorek prezydent USA Joe Biden spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą. O godz. 12.50 rozpocznie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta RP, a o godz. 13.35 rozmowy plenarne delegacji.

Tego samego dnia, o 17.30 Biden wygłosi do narodu polskiego przemówienie w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego. - Arkady Kubickiego są na Starym Mieście. To miejsce, jak cała Warszawa, było zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. Symbolika odbudowy z popiołów ma ogromne znacznie w odniesieniu do tego, co zrobimy z Ukrainą - mówił w programie "Fakty po Faktach" ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński.

Lokalizacja: Wydarzenie zlokalizowane będzie w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Goście mogą wejść na teren obiektu pieszo, przechodząc przez punkty ochrony od strony Wybrzeża Gdańskiego, u podnóża Ogrodów. Należy pamiętać, że wiele dróg będzie tego dnia zamkniętych. Zalecamy dojście pieszo oraz korzystanie z transportu publicznego. Czas przybycia: Bramki zostaną otwarte o godzinie 14:00. Goście proszeni są o jak najwcześniejsze przybycie, aby zagwarantować sobie możliwość wejścia. Transport publiczny: W związku z wizytą zmienione zostaną trasy komunikacji miejskiej. Zdecydowanie zachęcamy do korzystania z metra i komunikacji kolejowej. Częstotliwość kursowania zostanie zwiększona, aby odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie. Najbardziej aktualne informacje można znaleźć na stronie www.infoulice.um.warszawa.pl Bezpieczeństwo: W momencie przybycia na miejsce, każda osoba zostanie poddana kontroli bezpieczeństwa. Duże torby, parasole, transparenty, plakaty i niebezpieczne przedmioty nie będą dozwolone. Ubiór: Wydarzenie będzie miało charakter plenerowy. Goście powinni być przygotowani na dłuższy czas przebywania na trawie i chodniku. Prosimy o dostosowanie ubioru odpowiednio do pogody.

W środę prezydent Joe Biden weźmie natomiast udział w nadzwyczajnym szczycie Dziewiątki Bukareszteńskiej, czyli wschodniej flanki NATO. Podczas wizyty w Polsce spotka się też z pracownikami Ambasady Stanów Zjednoczonych.

Na stronie prezydenta RP został opublikowany program prasowy wizyty prezydenta Joe Bidena. Są tam jednak podane nie wszystkie planowane aktywności amerykańskiego prezydenta, ale tylko te, w których uczestniczył będzie też prezydent Andrzej Duda. Oto co przekazała Kancelaria Prezydenta.

WTOREK:

Godzina 12.50 - ceremonia oficjalnego powitania Joe Bidena przez prezydenta Andrzeja Dudę

Godzina 13.00 - rozmowa Bidena i Dudy w wąskim gronie

Godzina 13.35  - rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i USA

ŚRODA:

Godzina 14.10  - powitanie gości przez prezydenta, prezydenta Rumunii i prezydent Republiki Słowackiej

Godzina 14.35 - Family Photo

Godzina 14.40 - sesja plenarna spotkania prezydentów B9

Joe Biden nocuje, jak wszyscy amerykańscy prezydenci odwiedzający Polskę, w hotelu Marriott przy Alejach Jerozolimskich, nieopodal Dworca Centralnego.

Joe Biden w Polsce. Kancelaria Prezydenta podaje punkty jego wizyty.

Brzezinski: Joe Biden wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego
Brzezinski: Joe Biden wygłosi przemówienie w Arkadach KubickiegoTVN24

Przemówienie Joe Bidena w Arkadach Kubackiego

O przygotowaniach w ogrodach Zamku Królewskiego pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. W poniedziałek scena, oświetlenie i nagłośnienie były już gotowe.

Miejsce nie jest przypadkowe. Arkady na skarpie przy wschodniej stronie Zamku Królewskiego zostały wzniesione w latach 1818-1827 na podstawie projektu architekta epoki klasycyzmu Jakuba Kubickiego. Budowla była integralną częścią królewskiej rezydencji. Arkady połączyły ogrody zamkowe: górny - znajdujący się na skarpie oraz dolny - który przylegał do koryta Wisły. Choć Zamek Królewski został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, same Arkady Kubickiego uniknęły zagłady.

Joe Biden przemówi w Arkadach Kubickiego TVN24

Utrudnienia w Warszawie w związku z wizytą Joe Bidena

Wizyta Bidena oznacza również znaczne utrudnienia na stołecznych drogach. Od 21 do 22 lutego obowiązują duże zmiany w ruchu drogowym, które obejmą przede wszystkim rejon ścisłego centrum Warszawy, a także Starego Miasta. Na wielu ulicach parkowanie jest niedozwolone. Wyłączenia parkowania dotyczą także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Ograniczenia obowiązują także na ulicach poprzecznych w odległości 50 metrów od skrzyżowań dróg (lub do pierwszego skrzyżowania).

W czasie przejazdu kolumn pojazdów z przedstawicielami gości policja będzie czasowo wstrzymywać ruch na wybranych ulicach Śródmieścia. Ograniczenia mogą zostać wprowadzone w ruchu pieszych i rowerzystów. Te będą dotyczyć przede wszystkim okolic hoteli, Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego. Jednocześnie służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Pierwsze utrudnienia w centrum w związku z wizytą prezydenta USATomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Zakazy parkowania na czas wizyty Bidena. Sprawdź listę ulic>>

Oprócz tego biuro prasowe wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła informowało także pod koniec ubiegłego tygodnia o zakazie noszenia broni i przewozu towarów niebezpiecznych na wybranych warszawskich ulicach i mostach. Jak podkreślono w komunikacie, zakaz obowiązuje od 20 lutego od godziny 12 do 22 lutego do godziny 21. 

Zmiany w organizacji ruchu w WarszawieUM Warszawa

Nad bezpieczeństwem wizyty Prezydenta USA czuwają funkcjonariusze @SOP_GOV_PL ramię w ramię z funkcjonariuszami @PolskaPolicja. Przypominamy, że bezpieczeństwo jest bardzo ważne, to ono leży u podstaw naszych decyzji. Prosimy o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy.

Zamykanie ulic

W poniedziałek o 21 zostały zamknięte ulice na trasie planowanego przejazdu z Lotniska Chopina do hotelu Marriott. Od 21 do 22 lutego obowiązują duże zmiany w ruchu drogowym, które obejmują przede wszystkim rejon ścisłego centrum Warszawy, a także Starego Miasta. Ze względu na wymogi organizacji i bezpieczeństwa w czasie wizyty prezydenta USA i przedstawicieli państw Europy Środkowo-Wschodniej na wielu ulicach parkowanie będzie niedozwolone. Wyłączenia parkowania dotyczą także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Ograniczenia obowiązują także na ulicach poprzecznych w odległości 50 metrów od skrzyżowań dróg (lub do pierwszego skrzyżowania). W czasie przejazdu kolumn pojazdów z przedstawicielami gości policja będzie czasowo wstrzymywać ruch na wybranych ulicach Śródmieścia. Ograniczenia mogą zostać wprowadzone w ruchu pieszych i rowerzystów. Te będą dotyczyć przede wszystkim okolic hoteli, Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego. Ze względu na specyfikę wydarzenia informacje mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. W trakcie pobytu prezydenta USA w Warszawie służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Zmiany w parkowaniu

W dniach 20-22 lutego (od poniedziałku do środy) wyłączone z parkowania (także na wyznaczonych miejscach postojowych, w zatokach i chodnikach) są ulice: - Emilii Plater – na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Nowogrodzkiej oraz na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej po stronie zachodniej (przy hotelu); - Śliska – na odcinku od ul. Emilii Plater do Sosnowej (na tyłach hotelu); - Sosnowa – na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej; - Sienna – na odcinku od ul. Sosnowej do Emilii Plater; - Nowogrodzka – na odcinku od ul. Emilii Plater do Chałubińskiego; - plac Zamkowy – na całej powierzchni; - Senatorska – na odcinku od ul. Miodowej do Podwale; - Podwale – na odcinku od ul. Senatorskiej do Kapitulnej; - Kapitulna – na całej długości; - parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim (między ul. Grodzką a ul. Nowy Zjazd) – na całej długości; - Bugaj – na całej długości; - Boleść – na całej długości; - Wybrzeże Gdańskie – po stronie Zamku Królewskiego, na odcinku od ul. Boleść do Grodzkiej; - Grodzka – na całej długości; - Nowy Zjazd – na całej długości.

W tym czasie nie będzie można parkować również na parkingach Zarządu Terenów Publicznych: - przy al. 3 Maja (pod arkadami mostu Poniatowskiego) - przy ul. Wybrzeże Gdańskie (między ul. Boleść a Grodzką).

Zmiany w ruchu

W czasie wizyty prezydenta Joe Bidena w stolicy policja będzie operacyjnie, czasowo wstrzymywać ruch na drogach prowadzących na Lotnisko Chopina, do hotelu Marriott oraz hotelu Intercontinental, a także w rejonie Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego. Kierowcy powinni spodziewać się wyłączeń ruchu m.in. na ulicach: - Żwirki i Wigury; - Raszyńskiej; - Al. Jerozolimskich i moście Józefa Poniatowskiego; - Emilii Plater; - Marszałkowskiej; - Nowym Świecie; - Krakowskim Przedmieściu; - Wisłostradzie od mostu Grota-Roweckiego do mostu Łazienkowskiego. 

W czasie spotkań służby mogą zdecydować również o zamknięciu dróg w rejonie Starego Miasta: - al. "Solidarności" i mostu Śląsko-Dąbrowskim; - Senatorskiej; - Podwala; - Kapitulnej.

Od wtorku od początku dnia do środy do końca dnia, z ruchu wyłączony zostanie także pas dla rowerów na ul. Emilii Plater, na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ul. Złotej. Ratusz zaleca, aby od wtorkowego poranka do środy w nocy omijać centrum Warszawy. Kierowców prosi o stosowanie się do poleceń policjantów, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa oraz Straży Miejskiej.

Zmiany dla pieszych

Piesi powinni spodziewać się utrudnień w rejonie hotelu Marriott oraz Intercontinental. Służby mogą zdecydować o zamknięciu przejść i chodników w rejonie obu tych budynków.  Operacyjnie policja może zdecydować także o ograniczeniu ruchu pieszego w otoczeniu Zamku Królewskiego oraz Pałacu Prezydenckiego.

Zmiany w kursowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego

Spodziewane są duże zmiany tras autobusów i tramwajów. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy komunikacji publicznej będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami, ich trasy mogą być także skracane. Z tego powodu kilka linii autobusowych we wtorek i środę zmieni trasy, tak aby nie jechały w te rejony miasta, gdzie spodziewane są największe zmiany w ruchu drogowym: - trasa linii 521 zostanie skrócona – autobusy będą jeździły tylko na odcinku Falenica-Wiatraczna,  - autobusy linii 518 będą jeździły trasą Nowodwory–Metro Marymont,  - autobusy linii 178 – dojadą tylko do stacji metra Rondo Daszyńskiego z Ursusa, nie będą obsługiwały pozostałego odcinka trasy, - natomiast 117 507 nie będą przejeżdżały przez Wisłę - z ronda Waszyngtona zostaną skierowane do stacji metra Stadion Narodowy i tu zakończą trasę.

We wtorek zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 13. Ratusz zachęca do korzystania z metra i pociągów. We wtorek i środę pociągi metra na obydwu liniach będą kursowały częściej. Bilety ZTM są honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich i w wybranych połączeniach innych przewoźników kolejowych. Pasażerowie z biletami kartonikowymi ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, powinni je "skasować" przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu, w formacie 24-godzinnym, czyli np. 13.03.2022 godz. 6.55. Osoby posiadające bilety zakodowane na kartach muszą je wcześniej aktywować w pojeździe WTP lub bramce metra. Można to zrobić także, po zgłoszeniu się, u kierownika pociągu. Informacje, jak ZTM, KM i PKP IC honorują wzajemnie swoje bilety, można znaleźć na stronie wtp.waw.pl. We wtorek i środę pasażerom będzie pomagało kilkunastu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będzie pracowało kilkudziesięciu instruktorów nadzoru ruchu. Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych WTP w relacji "na żywo" z warszawskich ulic we wtorek w godz. 6-21 oraz w środę w godz. 6-18.

***

Joe Biden, kariera prezydenta USA

Urodzony w 1942 roku Joe Biden został zaprzysiężony na urząd prezydenta USA 20 stycznia 2021 roku. Wcześniej, w latach 2009-17 za kadencji Baracka Obamy, był wiceprezydentem USA. Przed objęciem tego stanowiska, przez 36 lat nieprzerwanie zasiadał w Senacie USA, reprezentując stan Delaware.

W chwili zaprzysiężenia Biden stał się najstarszą osobą obejmującą najwyższy urząd w USA. Pobił rekord Donalda Trumpa, który został przywódcą państwa w wieku 70 lat, i Ronalda Reagana, który rozpoczął drugą kadencję, mając 74 lata. Po raz pierwszy wiceprezydentem USA została kobieta - senator z Kalifornii Kamala Harris.

Od czasu gromadzenia się wojsk rosyjskich nad granicami z Ukrainą, które 24 lutego 2022 roku najechały ten kraj, rozpoczynając prowadzoną na pełną skalę wojnę, Biden jest jednym z najaktywniejszych przywódców konsolidujących Zachód w obronie Kijowa. USA są liderem pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy - za kadencji Bidena przeznaczono na ten cel 27,5 miliarda dolarów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Z robotniczego miasta w Pensylwanii do Białego Domu. Polityczna droga Joe Bidena.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na Lotnisku Chopina obywatelkę Chin, która w swoim bagażu przewoziła w małych buteleczkach niedźwiedzią żółć. Kobieta nie miała zezwolenia na przewóz tej substancji. Grozi jej surowa kara.

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend 25 i 26 maja na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Aleje Jerozolimskie zostaną wyłączone dwa tory Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ponadto pociągi będą kursować dwukierunkowo po jednym torze od stacji Komorów do stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Źródło:
PAP

W weekend tramwajarze będą wymieniać zwrotnice u zbiegu alei "Solidarności" i alei Jana Pawła II. Drogowcy z kolei będą pracować na prawym pasie ulicy Puławskiej, na odcinku od Romera do Doliny Służewieckiej. Oznacza to utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnił stołeczny ratusz. Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przypomniał, że miasto ma propozycję dla każdej z grup mieszkających tam osób.

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

40-latek uporczywie nękał kobiety w jednym z salonów fryzjerskich na Ursynowie. Przyglądał się im, zaczepiał i starał się do nich przytulać. Dostawał ostrzeżenia, te jednak nie zmieniły jego zachowania. Kiedy złamał zakaz zbliżania się, trafił do aresztu.

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na A2, w okolicy Grodziska Mazowieckiego, w ciężarówce zapaliła się opona. Strażacy musieli zablokować autostradę, co spowodowało wielokilometrowy korek.

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobietę zatrzymano dzięki reakcji świadków. Podróżowała krajową "siódemką" w okolicach Płońska. Zaniepokojenie wzbudziło jej auto, wjeżdżające na przeciwległy pas. Okazało się, że była pijana. W dodatku nie jechała sama.

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

Źródło:
PAP

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Akcja policji i straży pożarnej w okolicy ulicy Żwirki i Wigury. Znaleziono porzucone odpady chemiczne.

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

"Wiosna, ach to ty!" - to hasło przewodnie tegorocznego Święta Saskiej Kępy. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja. Nie zabraknie tradycyjnej parady, a na scenie zaśpiewają artyści. Ulica Francuska zostanie zamknięta dla ruchu, będą też ograniczenia w parkowaniu. Autobusy pojadą objazdami.

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Jest najmłodszym w historii burmistrzem miasta pod Giewontem. Nowy burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz będzie zarabiał miesięcznie 19 tysięcy 87 złotych brutto, łącznie z dodatkami. To blisko o 800 złotych więcej niż prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Źródło:
PAP

Radni i radne warszawskich Włoch nie poradzili sobie z prawidłowym wyborem wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów. Podczas czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie wstrzymania wykonania uchwał włochowskiej rady dzielnicy.

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źródło:
PAP

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek do szpitala w Ciechanowie (Mazowieckie) przyjęto mężczyznę z raną postrzałową brzucha. W związku z tą sprawę zatrzymano zatrzymano kolejne dwie osoby. Wcześniej zatrzymany mężczyzna został zwolniony. Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Źródło:
PAP

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podliczył, że w tegorocznej Nocy Muzeów wzięło udział 300 tysięcy osób. Największym zainteresowaniem cieszył się Zamek Królewski, który odwiedziło ponad 23 tysiące zwiedzających. Chętnie zwiedzane były także muzea oraz miejsca na co dzień niedostępne.

Ratusz podsumował Noc Muzeów. Rekordowa frekwencja

Ratusz podsumował Noc Muzeów. Rekordowa frekwencja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek odbył się jubileuszowy, dziesiąty Wielki Finał Zwolnionych z Teorii. To pierwsza w Polsce zespołowa, pozaszkolna olimpiada projektów społecznych dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy, autorzy najlepszych inicjatyw w tym roku, zostali wyróżnieni Złotymi Wilkami.

Młodzi, aktywni, kreatywni. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii

Młodzi, aktywni, kreatywni. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii

Źródło:
tvn24.pl