Powstaniec, biskup, tłumacz Biblii. Kazimierz Romaniuk nie żyje

bp Kazimierz Romaniuk
bp Kazimierz Romaniuk
Źródło: PAP/Mateusz Marek

W wieku 97 lat zmarł Kazimierz Romaniuk, były biskup diecezji warszawsko-praskiej. Hierarcha dokonał pierwszego od 400 lat przekładu Biblii z języków oryginalnych na język polski. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej, wybitny biblista, autor przekładu Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski zmarł we wtorek w godzinach południowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Walczył w Powstaniu Warszawskim, trafił do obozu w Pruszkowie

Kazimierz Romaniuk urodził się 21 sierpnia 1927 roku w Hołowienkach koło Sokołowa Podlaskiego. W czasie II wojny światowej jego rodzina mieszkała w Warszawie. Kazimierz uczył się na tajnych kompletach gimnazjalnych, które w 1944 roku ukończył tzw. małą maturą. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku znalazł się w obozie w Pruszkowie. Udało mu się zbiec i do końca okupacji musiał się ukrywać.

Po wojnie wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk prymasa Polski, wówczas arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego 16 grudnia 1951 roku w Warszawie.

W 1955 roku obronił doktorat na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dalsze studia odbył w latach 1956–1958 na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, również kończąc je doktoratem. W 1969 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1971 profesora zwyczajnego nauk biblijnych.

Od stycznia 1971 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, od roku 1973 kapelanem honorowym Jego Świątobliwości.

Nominowany przez Jana Pawła II na biskupa pomocniczego

20 lutego 1982 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej ze stolicą tytularną Sicca Veneris (Siccenis). Święcenie biskupie przyjął 4 marca 1982 roku w archikatedrze św. Jana w Warszawie z rąk abp. Józefa Glempa, kard. Franciszka Macharskiego i bp. Władysława Miziołka.

25 marca 1992 roku, wskutek reorganizacji podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, papież mianował go ordynariuszem nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej. Tworząc struktury diecezji, przeprowadził w latach 1998–2000 I synod diecezjalny. W 1999 roku przygotowywał wizytę papieża Jana Pawła II w Radzyminie i nabożeństwo przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Romaniuk był przewodniczącym podkomisji Episkopatu ds. Pisma Świętego, wiceprzewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich, członkiem Rady Naukowej Episkopatu, członkiem Komisji Episkopatu ds. Nauki Katolickiej, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej ds. Fakultetów Papieskich, członkiem Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych, podkomisji Państwowo-Kościelnej ds. Seminariów i Państwowej Komisji Kodyfikacyjnej ds. Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.

Pierwszy przekład Biblii od 400 lat

Jesienią 1997 roku – po kilkudziesięciu latach pracy – ukończył tłumaczenie całego Pisma Świętego z języków oryginalnych na polski (Biblia Warszawsko-Praska). Był to pierwszy od 400 lat (po przekładzie podjętym w XVI w. przez ks. Jakuba Wujka) przekład Biblii na język polski dokonany przez jednego tłumacza.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego 26 sierpnia 2004 roku złożył na ręce papieża Jana Pawła II rezygnację z obowiązków pasterza diecezji warszawsko-praskiej.

Bp Romaniuk był autorem 65 książek i około 450 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Czytaj także: