TVN Warszawa | Praga Północ

Stalowa się zazieleni. Miasto ogłasza przetarg na "rozpłytowanie"

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Stalowa przejdzie zmiany

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na "rozpłytowanie" Stalowej. Oprócz krzewów, rabat i drzew, pojawią się też stojaki rowerowe oraz ławki. O zmiany od lat zabiegali dzielnicowi aktywiści.

Jak informuje ZDM, planowane na Stalowej zmiany są możliwe dzięki uporządkowaniu parkowania, w związku z wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze Północ. Miejscy drogowcy chcą zabezpieczyć odzyskane fragmenty chodnika poprzez nasadzenia nowej zieleni. "Planujemy zazielenić ok. półtorakilometrowy odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Na całej jego długości po obydwu stronach ulicy betonowe płyty chodnikowe ustąpią miejsca nowym trawnikom i rabatom kwiatowym. Łącznie rozpłytujemy blisko 2300 m kw. nawierzchni. Zieleń pojawi się m.in. wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań. Połączymy też ze sobą istniejące misy drzew zapewniając tym samym roślinom lepsze warunki do życia" - przekazują w komunikacie drogowcy.

Na Stalowej posadzą 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Pojawią się też 34 nowe drzewa - robinie akacjowe. Oprócz zieleni w planach są też stojaki rowerowe oraz ławki. Jak wskazuje ZDM, projekt zagospodarowania dla ulicy Stalowej był szczegółowo uzgadniany ze stołecznym Zarządem Zieleni.

Oferty w przetargu można składać do 12 kwietnia. Jeśli postępowanie zostanie rozstrzygnięte, wykonawca będzie miał dwa miesiące na zazielenienie Stalowej.

Akcja aktywistów

We wrześniu ubiegłego roku grupa aktywistów z Pragi Północ postanowiła przeprowadzić akcję zazielenienia Stalowej na własną rękę. Wówczas usunięto płyty chodnikowe na obszarze około ośmiu metrów kwadratowych. Na zasadzoną w tym miejscu zieleń zrzucili się sami mieszkańcy. Pojawiły się: trawy ozdobne, rozchodniki, jaśminowiec oraz róża.

Jak przekonywał radny z Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz, akcja była konsekwencją odrzucenia zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego projektu "Zielona Stalowa". - Projekt został odrzucony, ponieważ nie chcieliśmy się zgodzić na absurdalne propozycje Zarządu Zieleni, które wykluczały rozbetonowywanie. Stwierdzono, że o ile nie dojdzie do zdjęcia chodnika, które planuje Zarząd Dróg Miejskich, to zieleń będzie sadzona na innych ulicach. W ten sposób Zielonej Stalowej nie osiągniemy - mówił nam we wrześniu Walkiewicz.

Teraz, po ogłoszeniu przetargu przez ZDM, radny nie kryje zadowolenia. "To wielka satysfakcja, bo nad koncepcją rozpłytowania Stalowej i sadzenia roślin wprost w gruncie, pracujemy wspólnie z mieszkańcami tej części Pragi od wielu lat" - poinformował w środę rano w mediach społecznościowych.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o planowanych zmianach na ulicy Środkowej:

Ulica Środkowa ma przejść zmiany
Ulica Środkowa ma przejść zmianyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości