Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Okolice

Ponad 150 interwencji strażaków na Mazowszu. W niedzielę możliwe burze z gradem

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP / tvnmeteo.pl
TVN24Ostrzeżenia przed burzami z gradem w niedzielę

Mazowieccy strażacy interweniowali w sobotę wieczorem ponad 150 razy. Skutki przejścia frontu burzowego najbardziej odczuli mieszkańcy powiatu płockiego, ale podtopień, uszkodzonych dachów i połamanych gałęzi drzew nie brakowało również we wschodniej części województwa. W niedzielę wciąż obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem. Uważać powinni zwłaszcza mieszkańcy południowych powiatów.

Około godziny 22 oficer prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski przekazał, że w sobotę mazowieccy strażacy interweniowali ponad 150 razy w związku z frontem burzowym. Jak zaznaczył, najtrudniejsza sytuacja była w powiecie płockim, gdzie strażacy realizowali około 80 interwencji w związku z silnym wiatrem oraz podtopieniami. Inne zgłoszenia pochodziły również z powiatów sochaczewskiego i gostynińskiego.

Drogowcy ostrzegali w nocy przed utrudnieniami na drodze krajowej numer 62 pomiędzy Płockiem a Wyszogrodem. W miejscowości Słupno utworzyło się zastoisko wodne. Droga była zablokowana.

Wcześniej burze przeszły przez wschodnią część województwa. Do godziny 20 strażacy zanotowali 60 interwencji w związku z frontem burzowym. Najwięcej w powiecie sokołowskim - 17, łosickim - 7, siedleckim - 5, wyszkowskim - 4 i w ostrołęckim - 3. Uszkodzone zostały dachy w pięciu budynkach. - Trzy w Siedlcach, po jednym w Wyszkowie i w Ostrołęce - uściślił Kierzkowski.

W sobotę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla 14 powiatów województwa mazowieckiego. Synoptycy ostrzegali przed burzami z ulewnymi opadami deszczu. Miejscami mogło spaść nawet 90 litrów wody na metr kwadratowy. Wiać miał silny wiatr, w porywach nawet do 100 km/h. Lokalnie prognozowano również grad i możliwość wystąpienia trąby powietrznej. Alert obowiązywał do godziny 6 w niedzielę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zasady bezpieczeństwa podczas burzyRCB

Pogoda na niedzielę

W niedzielę IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla pięciu powiatów województwa mazowieckiego. Możliwość wystąpienia burz z gradem prognozowana jest w powiatach: łosickim, kozienickim, radomskim, szydłowieckim oraz w Radomiu.

GDZIE JEST BURZA? AKTUALNA SYTUACJA POGODOWA W POLSCE

Niedziela ma przynieść wytchnienie od upałów. W Warszawie będzie umiarkowane zachmurzenie. Rano możliwy jest jeszcze przelotny deszcz. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 26 st. C. Powieje północny, słaby i umiarkowany wiatr. Ciśnienie w południe wzrośnie do 999 hPa.

Alerty hydrologiczne

Stan alarmowy został przekroczony na rzece Mławce, natomiast stan ostrzegawczy przekroczył poziom wody w Utracie.

IMGW wydał dla Mazowsza alert hydrologiczny drugiego stopnia. Dotyczy on północnych i środkowych zlewni. "W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych" - napisano w komunikacie.

SPRAWDŹ NAJNOWSZE PROGNOZY W TVNMETEO.PL

Autor:kk/r

Źródło: PAP / tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl (zdjęcie ilustracyjne)