Płacą rachunki, a wody i tak nie mają. "Modlę się, by nie wybuchł pożar, bo nikt nie będzie w stanie go ugasić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Fala upałów w Polsce
Fala upałów w Polsce
TVN24
Fala upałów w Polsce (wideo z 19 czerwca)TVN24

Mieszkańcy Żółwina, Owczarni i Tereni - wsi, które stanowią eksklawę gminy Brwinów, od kwietnia mają problemy z wodą. "Rachunki płacę o czasie i nigdy nie zalegam, a wody i tak nie mam" - opisuje w liście jedna z mieszkanek. Inni w internecie publikują nagrania, na których widać, że po odkręceniu kurka z kranu nic nie leci. A wszystko przez to, że władze Brwinowa i Podkowy Leśnej nie potrafią się dogadać w sprawie dostaw wody.

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowała się pani Małgorzata, mieszkanka Żółwina (powiat pruszkowski, gmina Brwinów). "Modlę się codziennie o to, aby nie wybuchł pożar, bo nikt nie będzie w stanie go ugasić, gdyż w okolicy nie ma wody. I to wszystko dzieje się tuż obok stolicy naszego kraju w miejscowości Żółwin. Od 22 kwietnia 2021 roku z małymi przerwami wody praktycznie nie mamy. Sytuacja jest tak beznadziejna, że nie mam słów, aby wyrazić ból, gdy mówię dziecku, że kąpiel jest luksusem, tak jak umycie rąk w dobie pandemii" - pisze pani Małgorzata w liście, który wysłała również do władz gmin.

Jak zaznacza, urzędnicy nie reagują skutecznie na skargi mieszkańców: "Nikt nie odpowiada na maile w których piszę o braku wody u mnie w domu. Wody w kranach po prostu nie ma. Rachunki płacę o czasie i nigdy nie zalegam, a wody i tak nie mam. Pan Burmistrz Brwinowa chyba nie rozumie, z czym się mierzymy każdego dnia przez całą dobę przy ponad 30 stopniach. Woda to dobro naturalne, osobiste czy towar? Ja już tego nie wiem, ale dłużej tak nie da się żyć. Jak w średniowieczu bez wody. Skorzystanie z toalety to luksus".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Problemy z wodą opisują też mieszkańcy na lokalnej grupie "Żółwin - forum mieszkańców". "Solidarnie nie płaćmy ostatnich rachunków za wodę. Niech się BPWiK [Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - red.] obudzi" - napisał pan Łukasz. Wiele osób publikuje nagrania, na których widać, że po odkręceniu kurka, woda z kranu nie leci.

Są też osoby, które oferują pomoc sąsiadom w potrzebie. "Gdyby ktoś potrzebował wody, wykąpać siebie lub dzieci, zrobić pranie czy wstawić naczynia do zmywarki- oferuję sąsiedzką pomoc. Zapraszam do siebie do domu. Adres w wiadomości prywatnej" - napisała Monika. W ślad za nią podobną propozycje złożyły też inne osoby.

"TOTALNY BRAK WODY. #ArkadiuszKosiński mamy się myć u Pana w domu czy w urzędzie gminy?" - pyta z kolei Agnieszka.

Bezsilni wobec znieczulicy władz mieszkańcy zorganizowali we wtorek protest przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, które miały ze sobą puste butelki i transparenty z napisami: "Woda dla Żółwina", "Tysiące ludzi bez wody" czy "Upadek gminy Brwinów". Wyszedł do nich burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński, jednak do przełomu nie doszło. Mieszkańcy zapowiadają więc, że jeśli woda nie wróci, to ponownie wyjdą na ulice.

Brwinowska woda płynie do trzech miejscowości przez Podkowę Leśnątvnwarszawa.pl, Google Maps

"Umowa funkcjonowała przez lata, burmistrz Podkowy Leśnej ją nagle wypowiedział"

Aby w pełni zrozumieć sedno opisywanego problemu należy spojrzeć na mapę. Południowe obszary gminy Brwinów - obejmujące wsie Owczarnia, Żółwin i Terenia - są odcięte od głównej części gminy Milanówkiem i Podkową Leśną, które stanowią odrębne gminy i należą do innych powiatów. Trzy odcięte od Brwinowa miejscowości tworzą zatem eksklawę gminną.

Burmistrz Brwinowa wyjaśnił nam, że Brwinów i Podkowa Leśna od lat 90. mają powiązane ze sobą sieci wodociągowe. Na początku Podkowa nie miała swojej stacji uzdatniania wody (czyli potocznie mówiąc - fabryki wody), więc wodę produkował za nią Brwinów. - Od końca lat 90. woda z sieci podkowiańskiej zaczęła dopływać do Owczarni, Tereni i Żółwina. Gmina Brwinów dołożyła 50 procent do budowy sieci w Podkowie Leśnej. W 2000 i 2001 roku podpisaliśmy dwie umowy na podstawie których nasza woda poprzez sieć Podkowy dopływała do tych trzech wsi. I tak to funkcjonowało przez lata - opowiadał Kosiński.

Z relacji naszego rozmówcy wynika jednak, że pod koniec ubiegłego roku burmistrz Podkowy nagle wypowiedział tę umowę: - Nie zgodziliśmy się z tym, bo takiej umowy nie można wymówić bez podania przyczyny. 22 kwietnia burmistrz zamknął zasuwę rurociągu między Podkową a Żółwinem. Wówczas pierwszy raz w Żółwinie zaczęło brakować wody. W międzyczasie jednak nawiązaliśmy kontakt i podpisaliśmy umowę na podstawie której Brwinów ma płacić Podkowie Leśnej za tranzyt wody do Żółwina i jeśli będą różnice między tym, co wlejemy do ich sieci, a tym co z powrotem przyciągniemy, będziemy płacić im za każdy metr sześcienny wody. Zasuwy podkowiańskie zostały otwarte w połowie, sytuacja się poprawiła i woda wróciła do Żółwina 30 kwietnia. Naszą sprawę rozpatrzył też sąd i wydał postanowienie, które nakazuje Podkowie otwarcie zasuw do czasu rozwiązania sporu przed sądem - mówił burmistrz Brwinowa.

Później sytuacja się pogorszyła ze względu na dwie awarie. Pierwsza miała miejsce 9 czerwca w brwinowskiej stacji uzdatniania wody w Parzniewie, a kolejna dwa dni później na podkowiańskiej sieci - zepsuł się zawór zwrotny w magistrali przesyłającej wodę z Brwinowa do sieci Podkowy Leśnej, co doprowadziło do niekontrolowanego wypływu dużych ilości wody. Kosiński zaznaczył, że w efekcie nastąpiło opróżnienie zbiorników rezerwowych w Podkowie i znaczne ograniczenie dostaw wody do Żółwina. - Uzgodniliśmy, że zamykamy zasuwę między Podkową a Brwinowem do czasu naprawy, która leży po stronie Podkowy - podkreślił Arkadiusz Kosiński i dodał, że obecne problemy z wody wynikają właśnie z tej awarii i sytuacja się poprawi, kiedy Podkowa naprawi zawór zwrotny.

"Tymczasowym rozwiązanie będzie pompownia wody. Zamówiliśmy ją"

- Są takie godziny, że rozbiór tej wody jest większy i ta woda nie jest w stanie dopłynąć dalej. Jest gorąco i ludzie zużywają ją na przykład w ogródkach - przyznał burmistrz Brwinowa. W jego ocenie, największy problem mają mieszkańcy Tereni i wyżej położonej ulicy Granicznej w Żółwinie. - W Żółwinie będzie to pewnie około 100-150 mieszkańców, ponad 50 osób z Tereni i 100-150 z Owczarni, czyli łącznie około 350-400 - mówił nam burmistrz w poniedziałek. Jednak kiedy zadzwoniliśmy do niego po wtorkowym proteście, stwierdził, że skala problemu może być mniejsza, bo na proteście pojawiło się łącznie tylko 49 osób, w tym dzieci. Zwrócił też uwagę, że w weekend w Owczarni i Żółwinie gmina postawiła dwa beczkowozy każdy po cztery tysiące litrów wody, jednak "zainteresowanie było znikome", bo ubyło z nich tylko 150 litrów.

Jak można rozwiązać problem z wodą? - Tymczasowym rozwiązanie będzie pompownia wody. Zamówiliśmy ją, ale to specjalistyczna pompa i realizacja takiego zamówienia trochę potrwa - będziemy ją montować dopiero we wrześniu. Docelowe rozwiązanie to budowa przepompowni wody w Owczarni, ale to też potrwa, bo takie są przepisy - musimy mieć projekty, ogłosić postępowania i tak dalej, to jest cała procedura. Projekt powinien być gotowy pod koniec roku i w drugiej połowie przyszłego roku rozłączymy się od Podkowy - zadeklarował Kosiński.

- Cały czas liczę też, że Podkowa Leśna otworzy te zasuwy w całości. Dzisiaj one są otwarte na około 40 procent. W dniu protestu otrzymaliśmy pierwszą fakturę za wodą. Mamy 14-dniowy termin płatności, niedługo ją opłacimy. Nie uchylamy się w żaden sposób od płacenia - zapewnił nasz rozmówca.

"Problem był przez lata ignorowany przez burmistrza Brwinowa"

Ale relacja burmistrza Kosińskiego nie do końca pokrywa się z relacją władz Podkowy Leśnej, np. dotyczącą awarii z 11 czerwca. - Kwestia rzekomej awarii zaworu nie ma wpływu na ciśnienie w sieci wodociągowej żadnej z gmin. Co więcej powoduje nawet, że w wyniku znacznej różnicy ciśnień, Podkowa Leśna zaopatruje w wodę również mieszkańców Brwinowa, a nie tylko sołectw ościennych. Aktualnie zostały podjęte działania zmierzające do jak najszybszej wymiany niesprawnego zaworu zwrotnego - wyjaśniła Katarzyna Lubecka-Figiel, kierownik Referatu Infrastruktury Komunalnej i Zamówień Publicznych w podkowiańskim urzędzie.

Na stronie gminy znajduje się też informacja, że propozycja dotycząca wspierania Brwinowa wodą na zasadach komercyjnych nie spotkała się z zainteresowaniem władz Brwinowa, choć Kosiński powiedział nam co innego. - Podkowa Leśna, zdając sobie sprawę z corocznych problemów z wodą wystąpiło do gminy Brwinów z propozycją zawarcia porozumienia międzygminnego, które w klarowny sposób regulowałyby kwestię współpracy obu gmin. Przytoczona umowa, o której wspomina burmistrz Brwinowa została faktycznie podpisana 30 kwietnia 2021 roku. Nie wiemy jednak, czy Brwinów będzie respektować jej postanowienia, gdyż kilka dni po jej zawarciu burmistrz Kosiński złożył oświadczenie o odstąpieniu od tej umowy, które po kilku dniach wycofał - zwróciła uwagę Lubecka-Figiel.

Zastrzegła też, że w rozmowach między gminami nigdy nie było mowy o rozłączeniu wodociągu, dotyczyły one zawsze "kwestii uregulowań prawnych i zasad wzajemnej współpracy".

- Deficyt wody na terenie miejscowości położonych w południowych rejonach gminy Brwinów pojawia się rokrocznie, od kilku lat i jest dobrze znany włodarzowi Brwinowa. Co roku, w sezonie wiosenno-letnim trafiały i trafiają do Urzędu Miasta Podkowa Leśna zgłoszenia związane z niskim ciśnieniem wody lub jej okresowym brakiem. Problemy z dostawą wody związane są głównie ze stale rosnącą liczbą podłączeń do sieci wodociągowej na terenie gminy Brwinów - tłumaczyła urzędniczka.

Jej zdaniem, istotą problemu jest to, że budowany w latach 90. system wodociągowy i umowy z lat 2000 nie przewidywały, że zapotrzebowanie na wodę przez mieszkańców Brwinowa może ulec tak znacznemu wzrostowi: - Problem zmniejszonego ciśnienia lub też niedoborów wody narastał przez lata, co ignorowane było przez włodarza gminy Brwinów. Brwinów nie jest w stanie "wtłoczyć" do wodociągu Podkowy Leśnej odpowiedniej ilości wody, pod odpowiednim ciśnieniem, która mogłaby zostać przekazana do brwinowskich. Kwestia ta wielokrotnie była poruszana z burmistrzem Brwinowa. Ponadto, Podkowa nie może przekraczać wydobycia wody w ilościach wskazanych w pozwoleniu wodnoprawnym.

- Z przykrością stwierdzamy, że od wielu lat, zamiast podjęcia konstruktywnych rozmów, Arkadiusz Kosiński, woli wytaczać sprawy sądowe, których rozstrzygnięcie tak naprawdę nie będzie mieć żadnego wpływu na system dostawy wody, a mieszkańcy Brwinowa nadal będą borykać się z nieustannie, obniżonym ciśnieniem wody w sieci - podsumowała Lubecka-Figiel.

Jeśli sytuacja z dostępnością wody się nie poprawi, mieszkańcy Owczarni, Żółwina i Terenia zapowiadają organizowanie kolejnych protestów.

Autorka/Autor:Marcela Pęciak

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce można je spotkać jedynie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Zamieszkała w nim para czapli malgaskich. W naturze ptaki te występują na Madagaskarze, są gatunkiem zagrożonym.

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl