Dlaczego? Bo jak piszą urzędnicy: "wpłynęłoby na znaczne pogorszenie warunków kursowania autobusów i tramwajów".
Korki by się rozlały
Według Zarządu Transportu Miejskiego bardzo duże problemy wystąpiłyby zwłaszcza na skrzyżowaniu: al. Solidarności z ul. Jagiellońską, na którym uruchomiono skręt tramwajowy a także na skrzyżowaniu przy pl. Bankowym. "Korki tworzące się przed tymi skrzyżowaniami szybko rozlałyby się również na inne skrzyżowania i ciągi komunikacyjne. Wystąpiłyby również problemy w obsłudze przystanków przy Starym Mieście" - czytamy w komunikacie ZTM- u.
Trasą W-Z kursuje teraz aż siedem linii autobusowych: 160, 190, 527, 226, 718, 738 i 805. Trzy pierwsze jeździły Trasą W-Z już wcześniej. Cztery pozostałe zostały na nią skierowane od 15 października. Na "WuZetce" są też cztery linie tramwajowe: 18, 20, 23 i 26. "Koniecznie warto wspomnieć, że liczba kursów pojazdów komunikacji miejskiej od środy jeszcze się zwiększy. Trasą W-Z będzie bowiem dodatkowo kursowała linia 512. Liczba pojazdów na godzinę w jednym kierunku wzrośnie z 81 do 93"- pisze ZTM.
Którędy można jechać?
Od 15 października ruch samochodów na Trasie W-Z został bardzo mocno ograniczony. Kierowcy mogą korzystać jedynie z odcinka między pl. Bankowym a Wisłostradą. Odcinek Trasy W-Z między Wisłostradą a ul. Szwedzką jest dostępny tylko i wyłącznie dla komunikacji miejskiej. Kierowca samochodu osobowego, który wjedzie na Trasę W-Z od strony pl. Bankowego będzie musiał więc zaraz za wylotem tunelu skręcić w prawo w Nowy Zjazd i dojechać do Wisłostrady.
Jadąc od strony Marek, będzie musiał skręcić w prawo w ul. Szwedzką lub zaparkować wzdłuż północnej jezdni al. Solidarności (w kierunku mostu) albo ewentualnie na terenie Centrum Handlowego Wileńska.
Pierwszego dnia roboczego w nowej komunikacyjnej rzeczywistości te miejsca parkingowe świeciły jednak pustkami
"Świadomość tego, że most jest zamknięty dla samochodów osobowych powoduje, że kierowcy w większości wybierają alternatywne trasy"- posumowuje ZTM.
ZTM/ec//par