Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

Policja podsumowała niedzielne manifestacje. Dziewięć osób zatrzymanych

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rzecznik o zatrzymaniu Katarzyny A. TVN24
wideo 2/22
TVN24Rzecznik o zatrzymaniu Katarzyny A.

Stołeczna policja podsumowała manifestację przeciwko polexitowi na placu Zamkowym oraz inne niedzielne zgromadzenia. W sumie dziewięć osób zostało zatrzymanych, a 71 wylegitymowano. Są też mandaty i ponad 30 wniosków o ukaranie do sądu w związku z używaniem materiałów pirotechnicznych i tamowaniem ruchu. Rzecznik KSP Sylwester Marczak podał, że do najpoważniejszego incydentu doszło na placu Bankowym, gdzie w związku z atakiem na inną kobietę oraz naruszeniem nietykalności cielesnej policjantów zatrzymana została Katarzyna A., znana jako Babcia Kasia.

- Tak naprawdę moglibyśmy zakończyć konferencję słowami: było bezpiecznie, gdybyśmy mówili do momentu zgromadzeń na placu Zamkowym. Ale z uwagi na fakt, że jesteśmy w Warszawie, zawsze możemy liczyć na osoby, które kandydują na tytuł "Warszawianki Roku". Stąd najpoważniejsza interwencja na placu Bankowym. Tam zatrzymano panią Katarzynę A. Mówimy o interwencji dotyczącej zaatakowania jednej z uczestniczek zgromadzenia. Została ona uderzona między innymi w głowę, później została zaatakowana drzewcem. Później zaatakowani zostali policjanci: byli szarpani, kopani, uderzani i tak dalej. Ale to jest coś, co jest normą, obok której niestety wiele osób przechodzi w sposób lekceważący - wskazał Marczak.

Jak dodał, Katarzyna A. została zatrzymana w związku z niewykonywaniem poleceń funkcjonariuszy, znieważeniem i naruszeniem nietykalności. Zapowiedział też, że poszkodowana kobieta ma złożyć w poniedziałek zawiadomienie na policję.

Policja wylegitymowała w niedzielę 71 osób

Po zakończeniu manifestacji na placu Zamkowym część uczestników ruszyła w stronę siedziby PiS na Nowogrodzkiej. Policja podawała wówczas, że "przejście to spowodowało zagrożenie w ruchu drogowym". Jak opisywał Marczak, było to "następne poważne wydarzenie" odnotowane w niedzielę przez policję. - To kolejna kandydatka na "Warszawiankę Roku", czyli pani Marta Lempart, która wyprowadziła osoby na trasę, gdzie tak naprawdę wystarczyło zrobić jedną rzecz: wskazać, że będzie taki przemarsz. Nie miałby z tym żadnego problemu ratusz ani policjanci. Zabezpieczylibyśmy całą trasę przemarszu i nie byłoby takich niebezpiecznych sytuacji, jak między innymi na placu Bankowym, gdzie kierujący byli zdezorientowani, gdy grupa osób wbiegła na jezdnię. Podobna sytuacja była w alei Jana Pawła II. W tym przypadku to pokazuje, że celem nie jest to, żeby manifestować i pokazywać swoje hasła, ale żeby w jakiś sposób skupić poniekąd uwagę mediów na sobie - powiedział Marczak.

Tłumaczył, że w tych sytuacjach zadaniem policji było przede wszystkim "kanalizowanie", czyli doprowadzanie do tego, by uczestnicy schodzili z drogi i przemieszczali się chodnikami. W przypadku dużych ulic kierowaliśmy osoby na ulice o mniejszym natężeniu ruchu - dodał.

Zostajemy w UE. Manifestacja na placu ZamkowymAlbert Zawada / PAP

Rzecznik KSP poinformował, że w niedzielę wylegitymowano 71 osób. Zaznaczył przy tym, że to dane ze wszystkich niedzielnych zgromadzeń, a nie tylko z wieczornej manifestacji na placu Zamkowym. - To również zatrzymanie dziewięciu osób, gdzie pięć było zatrzymanych w godzinach porannych, cztery pozostałe w godzinach wieczornych, gdzie podczas zgromadzenia została zatrzymana wspomniana pani Katarzyna A., a także dwie osoby podczas marszu - wyliczał Marczak.

- W przypadku większości osób zatrzymanych wykonywane są jeszcze czynności. Mówimy między innymi o naruszeniu nietykalności, znieważeniu policjantów - wskazał Marczak. Dodał, że osoby zatrzymane rano odpowiedzą również za naruszenie miru domowego. Rzecznik zapowiedział, że wszystkie osoby zostaną zwolnione po zakończeniu czynności. - Nie planujemy, przynajmniej na tym etapie, by stosować poważniejsze środki (zapobiegawcze - red.) w tych sprawach - podkreślił. 

Podał też, że w trakcie manifestacji policjanci nakładali mandaty za używanie rac i materiałów pirotechnicznych, za tamowanie ruchu. W związku z tymi wykroczeniami zostanie również skierowanych do sądu 36 wniosków o ukaranie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W niedzielę wieczorem KSP podała na Twitterze, że jeden z policjantów został uderzony kamieniem. - To jest sytuacja, która miała miejsce mniej więcej na wysokości ulicy Waliców. Kiedy policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który miał używać racy, wtedy tłum zaatakował policjantów. To wtedy doszło do naruszenia nietykalności i sytuacji, kiedy jeden z policjantów został rzucony najprawdopodobniej kamieniem - relacjonował Marczak. Zaznaczył, że funkcjonariusze użyli wtedy środków przymusu bezpośredniego, między innymi gazu. 

Manifestacja przeciwko polexitowi na placu Zamkowym

W niedzielę w wielu miastach w Polsce i poza jej granicami odbywały się prounijne manifestacje. To reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa UE są niezgodne z polską konstytucją. Największa demonstracja odbyła się na placu Zamkowym w Warszawie.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk przekazała po godzinie 19 w niedzielę, że na placu Zamkowym zebrało się pomiędzy 80 a 100 tysiącami osób. "Wciąż napływa tłum" - napisała na Twitterze. Część manifestantów po zakończeniu demonstracji na placu Zamkowym przeszła przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej.

Przebieg niedzielnych manifestacji relacjonowaliśmy na tvn24.pl >>>

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada / PAP

Pozostałe wiadomości