O pracach przy monumencie poinformowali we wtorek urzędnicy warszawskiego ratusza. Odpowiada za nie Zarząd Terenów Publicznych. Zgodnie z planem, remont ma potrwać do 16 listopada i kosztować około 660 tysięcy złotych.
"Z rozpoczęciem prac czekano do zakończenia obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego" - czytamy w komunikacie urzędu.
Nowe płyty i symbole
Robotnicy wymienią uszkodzone płyty posadzki i samego pomnika. Zabezpieczą je przed korozją, zakonserwują litery i symbole. Planowana jest też m.in. wymiana kabli zasilających iluminację monumentu.
"Remont obejmie nie tylko pomnik. Zyska również otoczenie. Zieleń wokół monumentu zostanie uporządkowana. Pojawią się również nowe nasadzenia" - wyliczają stołeczni urzędnicy.
Barierki ponownie ustawione na Wiejskiej mogły zaniepokoić przechodniów. Ostatnim razem pojawiły się wzdłuż ulicy ponad miesiąc temu i otoczyły cały budynek parlamentu. Policja rozstawiła je na czas protestów społecznych przeciwko reformie sądownictwa wprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie przed Sejmem przeciwnicy zmian rozstawili miasteczko namiotowe, w którym stacjonowali kilka dni i nocy.
Jak mówi reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który we wtorek pojechał na Wiejską, barierek otaczających Sejm już nie ma. Pozostały jedynie te, które zabezpieczają remontowany pomnik.
Barierki przed Sejmem
Barierki przed Sejmem
Hołd dla kombatantów
Jak przypominają stołeczni urzędnicy, monument ku czci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej jest hołdem dla wszystkim kombatantów AK. Ma przypominać o etosie i bohaterstwie ludzi walczących o wolność i dobro ojczyzny. Jego lokalizacja w pobliżu budynku parlamentu nie jest przypadkowa. Symbolizuje ciągłość państwa polskiego i ideałów, o które walczyli żołnierze Armii Krajowej.
Pomnik zaprojektował Jerzy Staniszkis. "Z racji tego, że konstrukcja pomnika jest abstrakcyjna, jego interpretacja może być praktycznie dowolna - od skrzydła ptaka, które odwiecznie symbolizuje upragnioną wolność, po bastion twierdzy" - zaznaczają pracownicy ratusza.
Kamień węgielny pod pomnik został wmurowany 2 sierpnia 1994 roku. Sam monument odsłonięto pięć lat później (10 czerwca 1999 roku). Odsłonięcia dokonał marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Uroczystość została poprzedzona mszą świętą celebrowaną przez Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, a 11 czerwca pomnik poświęcił papież Jan Paweł II.
Barierki wokół pomnika na Wiejskiej
kw/r