- Trwa odbiór projektu wykonawczego - potwierdza Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły. - Dyskutujemy z jego autorami o ostatnich merytorycznych poprawkach - dodaje.
Prace pod jezdnią
Chodzi między innymi o zabezpieczenia. - Na przykład te od strony rzeki. Projektanci zaproponowali, oprócz ścianek, okładzinę betonową. Istnieje obawa czy takie rozwiązanie wytrzyma powódź albo przepływającą krę - tłumaczy Piwowarski. - Omawiamy też sprawę chociażby ławeczek. Chodzi o to, żeby były wystarczająco trwałe - dodaje.
Urzędnicy mają za to za sobą o wiele ważniejszy etap - uzyskiwanie pozwoleń niezbędnych, by w ogóle myśleć o rozpoczęciu prac. - Dzielnica Śródmieście wydała pozwolenie na prowadzenie prac na samych bulwarach - zaznacza Piwowarski.
Odpowiednie pozwolenia wydał również wojewoda mazowiecki. - Wyraził zgodę na pracę pod drogą krajową, czyli przekładanie sieci i instalacji, a także przebudowę przejść podziemnych - tłumaczy Piwowarski.
Do wiosny 2014 r.
Mowa o modernizacji dwóch istniejących przejść podziemnych na wysokości ul. Boleść i Zamku Królewskiego. Dodatkowo, nowe przejście ma powstać także przy ul. Bednarskiej. Po modernizacji, z podziemii będzie się wychodziło od razu na bulwar, bez potrzeby "wspinaczki" po schodach.
Pozwolenia się uprawomocniły, omawiane są poprawki, a kiedy zacznie się modernizacja? - Do końca roku chcemy ogłosić przetarg na prace - zaznacza Piwowarski. - Liczymy, że wiosną 2012 r. modernizacja się rozpocznie - dodaje. Urzędnicy szacują, że roboty potrwają około dwóch lat.
120 a nie 47
Dwukilometrowy odcinek od ul. Boleść do Tamki zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji. Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki – na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności, niedaleko będziemy mieli do dyspozycję plażę, a na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, natomiast przy Podzamczu pływające przystanie.
Ratusz chce zachować również ślady walki z komuną, czyli hasła wolnościowe, które znajdują się na schodkach na wysokości ul. Bednarskiej. Zostaną "wycięte" i przeniesione w okolice Centrum Nauki Kopernik
Wzdłuż bulwarów mają znajdować się również latarnie w kształcie żagli. Choć początkowo ratusz szacował, że na prace wyda blisko 50 mln zł, to koszty ostatecznie wzrosły do 120 milionów.
ran/roody