Zagrają w piłkę dla "Kotana"

Warszawa

archiwum TVNMarek Kotański zmarł 10 lat temu

Meczem piłki nożnej z Reprezentacją Artystów Polskich członkowie Monaru uczczą w niedzielę rocznicę śmierci Marka Kotańskiego. W Parku Skaryszewskim w Warszawie odbędą się też m.in. bieg na 10 kilometrów i piknik. Twórca Monaru i Markotu zmarł 10 lat temu. Stowarzyszenie Monar, które organizuje uroczystości, wręczy też Miecze Kotana. To nagrody przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym w działalności społecznej. Jak poinformował PAP Przemysław Bogusz z Monaru, w tym roku odznaczony zostanie m.in. Tadeusz Rosa, twórca stowarzyszenia Klub Abstynenta "Powrót".

Piknik rodzinny

Monar na obchody rocznicy zaprasza rodziny z dziećmi. Cały dzień w parku mają być organizowane gry i zabawy dla najmłodszych. Będzie można także obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą Kotańskiemu oraz film Mirosława Dembińskiego "Dzieci Kotana".

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Początek pikniku o godz. 12.00. Pionier w leczeniu uzależnień

Kotański był psychologiem i terapeutą, twórcą Monaru - stowarzyszenia, które pomaga osobom uzależnionym i chorym. W ramach utworzonego przez siebie Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot otwierał ośrodki, w których do dziś znajdują pomoc bezdomni, alkoholicy i byli więźniowie.

Zapoczątkował w Polsce leczenie narkomanii metodą społeczności terapeutycznej, opierającą się na pełnej abstynencji pacjentów i ich pracy nad sobą. Pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych stworzył w 1978 r. w Głoskowie. Organizował kampanie społeczne i koncerty promujące wśród młodzieży życie wolne od uzależnień.

Zmarł po wypadku- Marek Kotański stworzył wielkie dzieło, które cały czas się rozwija. W ramach stowarzyszenia na terenie całego kraju działa ponad 100 ośrodków, w tym 31, w których leczy się osoby uzależnione, ponad 50 zajmujących się osobami bezdomnymi oraz ok. 30 poradni i punktów konsultacyjnych - powiedział Bogusz. W latach 90. Kotański tworzył ośrodki dla nosicieli wirusa HIV oraz AIDS, nawoływał do solidarności z chorymi. Wokół swych idei potrafił zgromadzić osoby ze świata polityki, kultury, sztuki i mediów, które wspierały jego działania oraz pomagały w organizowaniu charytatywnych przedsięwzięć. Za swoją działalność był doceniany i wyróżniany licznymi odznaczeniami m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 19 sierpnia 2002 r. w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Miał 60 lat.

ZOBACZ PLAN UROCZYSTOŚCI

PAP/ran//mz