- Chcemy pokazać, jak różnymi kolorami mieni się współczesny jazz - tłumaczyła podczas konferencji prasowej organizatorka festiwalu, Iwona Strzelczyk-Wojciechowska. Program tegorocznego Jazzu Na Starówce rzeczywiście jest zróżnicowany, ale szczególnie usatysfakcjonowani będą nim fani jazzowej pianistyki.
Festiwal otworzy koncert hiszpańskiego wirtuoza fortepianu Xaviera Dotrasa. Kolejnymi mistrzem biało-czarnej klawiatury, który zagra na Rynku Starego Miasta, będzie znakomity Danilo Rea z Włoch. Natomiast utalentowaną młodzież będą reprezentować dwaj muzycy nagrywający dla prestiżowej wytwórni ACT Music: Niemiec Michael Wollny oraz Polak Paweł Kaczmarczyk.
Dla laików i koneserów
Słuchacze rzadziej obcujący z jazzem lub ci, którzy przygodę z nim dopiero rozpoczynają, powinni wybrać się na występ Jeffa Lorbera, reprezentanta przystępnego amerykańskiego fusion i smooth jazzu. Doświadczony klawiszowiec, producent płyt Chrisa Bottiego, U2 i The Manhattan Transfer będzie promował swój najnowszy album "Galaxy".
Propozycją dla fanów bardziej wysublimowanych dźwięków na pograniczu jazzu i klasyki jawi się koncert austriackiego Radio. String. Quartet. Vienna. Ukłonem w stronę jazzu romansującego z etno i free będzie obecność International Jazz Stars Group. To najnowszy projekt mistrza jazzowego fletu Krzysztofa Popka z udziałem takich osobowości jak: George Cables, Victor Lewis, Cameron Brown, Nicolas Simion i Piotr Wojtasik.
Legenda saksofonu
Na wielkie wydarzenie zapowiada się występ Kylie Eastwood Band. Zbieżność nazwisk nieprzypadkowa, bo chodzi o syna słynnego aktora i reżysera Clinta Eastwooda. Kylie podtrzymuje rodzinne tradycje, komponując muzykę filmową. Będzie to pierwsza wizyta tego basisty w Polsce.
Na finał XVIII edycji Jazzu Na Starówce zagra legenda amerykańskiej sceny jazzowej Ernie Watts Quartet. – To prawdziwy gigant saksofonu. Ma na koncie mezalians z rockiem, występował z The Rolling Stones i Frankiem Zappą. Zapowiada się ciekawy koncert – zachwala Krzysztof Wojciechowski, dyrektor festiwalu.
Wycofał się sponsor
Ciekawy program udało się stworzyć mimo bolesnych dla kultury skutków gospodarczego kryzysu oraz wycofania się wieloletniego sponsora festiwalu, firmy Polkomtel. Organizatorzy znaleźli nowego mecenasa – firmę Skoda. Festiwal cały czas wspiera miasto (200 tysięcy zł) i ministerstwo kultury (100 tysięcy zł).
Nie da się ukryć, że na Starówce nie pojawią się gwiazdy pokroju Pata Metheny czy Marcusa Millera. Ale - jak zauważają organizatorzy - one regularnie pojawiają się na innych polskich festiwalach. - Trzeba mieć odwagę pokazywać ciekawych artystów, którzy nie są megagwiazdami – stwierdziła Iwona Strzelczyk-Wojciechowska. - Szukajmy nowych twarzy w jazzowym tyglu – wtórował jej Krzysztof Wojciechowski.
Piotr Bakalarski
3 POWODY, ŻEBY TAM BYĆ - TAK PISALIŚMY W UBIEGŁYM ROKU
PROGRAM FESTIWALU:
30 czerwca Xavier Dotras Trio feat. Carme Canela
7 lipca Danilo Rea Trio
14 lipca International Jazz Stars Group
21 lipca Radio. String. Quartet. Vienna
28 lipca Michael Wollny Project
4 sierpnia Jeff Lorber Fusion feat. Eric Marienthal
11 sierpnia Kylie Eastwood Band
18 sierpnia Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band
25 sierpnia Ernie Watts Quartet
Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora