"Warszawa, 3 kwietnia 1946. Widok na ruiny getta na Muranowie. Zdjęcia, które według nas jest jednym z ikonicznych zdjęć Warszawy" – czytamy na profilu "Tu było, tu stało". Jego twórcy ze stowarzyszenia Masław chcą ustalić, kim była dziewczynka stojąca na pierwszym planie.
Dom przy ulicy Stawki
Sporo już wiemy. Czarno-białą fotografię zrobił Reginald Kenny, który towarzyszył Herbertowi Hooverowi, byłemu prezydentowi USA, podczas wizyty w stolicy. Wskazano też dwie prawdopodobne lokalizacje, są oddalone o kilkaset metrów.
Dziennikarz Marek Stanisław Kossakowski sprawdzał charakterystyczne punkty odniesienia, jak kościół św. Augustyna, i skrupulatnie porównywał je z mapami. Na ich podstawie stwierdził, że dziewczynka stała na dachu budynku przy ul. Stawki 5/7, gdzie dziś mieści się Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Z kolei przedstawiciele Masława, piszą o dachu dawnej szkoły powszechnej nr 153 przy ulicy Stawki 21. "Samochód z lewej strony jedzie ulicą Zamenhofa, drogą do nieba warszawskich Żydów zdążających na Umschlagplatz. Widać zabudowania Gęsiówki oraz wieżę kościoła Świętego Augustyna. Druga wieża to kościół Świętego Wojciecha na Woli" - piszą na portalu społecznościowym.
Kim była? Co czuła?
Teraz chcą ustalić tożsamość bohaterki zdjęcia, czyli dziewczynki spoglądającej na zrujnowaną stolicę. "Może z Waszą pomocą uda nam się dotrzeć do dziewczynki ukazanej na zdjęciu? Kim ona była? Co wtedy czuła? Jakie miała marzenia? Jak potoczyła się jej przyszłość?" - pytają.
- Mamy nadzieję, że uda się znaleźć tę osobę. Chcielibyśmy z nią porozmawiać i spróbować zrobić zdjęcie w tym samym miejscu współcześnie, żeby pokazać też efekt odbudowy stolicy - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Patrycja Jastrzębska ze stowarzyszenia Masław. I podkreśla, że akcję poszukiwań organizacja prowadzi wspólnie z Grzegorzem Kossonem.
Osoby, które mają jakiekolwiek informacje mogące pomóc w jej identyfikacji, mogą przesyłać maile na adres: tubylotustalo@gmail.com.
CZYTAJ TEŻ: "Szklana" wyspa obok Wenecji.To stąd nazwę wziął Muranów:
Historia Muranowa
ran/b