Do zatrzymań doszło w Warszawie i okolicach. Dwóch członków grupy "wpadło" na stacji benzynowej. - Akcja była bardzo dynamiczna. Mężczyźni zostali zatrzymani przy jednym z aut, użyto m.in. granatów hukowych. Byli całkowicie zaskoczeni - mówi nieoficjalnie jeden z policjantów. Policjanci zaznaczają, że sprawa jest rozwojowa.
- Zabezpieczyliśmy przy zatrzymanych 10 sztuk broni palnej, m.in. pistolety maszynowe Skorpion, dwa karabiny Mauser, 500 sztuk amunicji i 800 gramów plastycznego materiału wybuchowego z zapalnikiem; siedem kg amfetaminy i 100 gramów kokainy - mówi kom. Agnieszka Hamelusz rzecznik prasowy komendanta CBŚ.
- Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, handlu bronią, materiałami wybuchowymi oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. Aresztowano ich na trzy miesiące - dodaje Hamelusz.
Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Trzech członków gangu zatrzymali policjanci CBŚP z Lublina przy wsparciu funkcjonariuszy z Warszawy.
190 grup przestępczych
Z raportu CBŚP wynika, że w 2015 r. w Polsce działało 190 grup specjalizujących się w różnego rodzaju przestępczości kryminalnej - m.in. wymuszeniach haraczy, rozbojach, przemycie i handlu bronią. Od kilku lat zmienia się jednak specjalizacja polskich grup przestępczych. Tych zajmujących się typową przestępczością kryminalną jest mniej; przeważają gangi zajmujące się przestępczością ekonomiczną.
PAP/ec