Jak przekazała Gałecka, ponadto wydano 19 tysięcy zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Natomiast ponad 14 tysięcy osób zgłosiło zamiar głosowania w formie korespondencyjnej. Około 3,5 tysiąca osób na stałe dopisało się do rejestru wyborców.
Głosowanie korespondencyjne
Najpóźniej do wtorku wyborcy mieli otrzymać pakiety wyborcze do głosowania korespondencyjnego. Do piątku mają czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania.
Na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego mają jeszcze szansę wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Jeśli obowiązek kwarantanny zostanie nałożony na wyborców na kilka dni przed wyborami, będą oni mogli zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do piątku 26 czerwca.
Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski poinformował, że w takim przypadku pracownicy Poczty Polskiej - przy zachowaniu środków ochrony osobistej - dostarczą pakiet wyborczy, a wyborca będzie miał możliwość zagłosowania od razu. Jak mówił rzecznik PKW, pocztowcy poczekają na oddanie głosu kilka minut, a pakiet zwrotny zostanie wrzucony do tzw. mobilnej skrzynki nadawczej.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN