Mało mandatów, kilka mocnych nazwisk. Kogo wybiorą mieszkańcy Mazowsza

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcej
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcejTVN24
wideo 2/2
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcejTVN24

W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego politykom z Mazowsza przypadły tylko trzy mandaty. W nadchodzących wyborach ta liczba prawdopodobnie się nie zmieni. Walka będzie zacięta, szczególnie na listach Prawa i Sprawiedliwości, gdzie zetrze się trzech budzących bardzo dużo emocji polityków, łącznie z Jackiem Kurskim, który sam określił się kiedyś mianem "bulterriera Kaczyńskich".

  • Na więcej niż dwa mandaty PiS nie ma szans. A może nawet skończyć się na jednym bilecie do Brukseli. Tymczasem bardzo mocnych kandydatów jest trzech: Bielan, Kurski i Ozdoba.
  • Prawdopodobnie jedyny mandat dla KO zgarnie Andrzej Halicki.
  • Ogromną niespodzianką byłby mandat dla Trzeciej Drogi. Sensacją - dla Lewicy

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów i europosłanek na kadencję 2024-2029. Polska jest podzielona na 13 okręgów. Okręg piąty obejmuje województwo mazowieckie bez Warszawy i okalających stolice powiatów. Tego, ile dany okręg wyborczy zgarnie mandatów, dowiemy się dopiero po podliczeniu głosów. Kluczowa będzie frekwencja. Im więcej wydanych kart do głosowania w okręgu, tym więcej kandydatów zajmie miejsce w Parlamencie Europejskim.

W wyborach w 2019 roku Mazowszu przypadły tylko trzy mandaty. W okręgu piątym wydano 858 816 kart do głosowania, co dało frekwencję na poziomie 43,31 procent. W tym okręgu zdecydowanie wygrał komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości (ponad 60 proc. poparcia) i zgarnął dwa z trzech mandatów. Przypadły one Adamowi Bielanowi i Zbigniewowi Kuźmiukowi. Koalicja Obywatelska, która startowała wtedy jeszcze ze wspólnej listy z Polskim Stronnictwem Ludowym, zdobyła 26 procent głosów. Trzeci mandat przypadł Jarosławowi Kalinowskiemu, niegdyś prezesowi PSL.

Po pięciu latach układ sił w polskiej polityce mocno się zmienił. Walka o miejsca w Brukseli będzie zdecydowanie bardziej zacięta.

Jedynka Trzeciej Drogi stawia na kulturę

W czerwcowych wyborach jedynką Trzeciej Drogi, czyli koalicji PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni na Mazowszu została Bożena Żelazowska. W październikowych wyborach po raz drugi została wybrana posłanką. Startowała z drugiego miejsca w okręgu numer 20, czyli obwarzanku warszawskim, uzyskując 17 416 głosów. W grudniu została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków.

Swoją kampanię w wyborach do Parlamentu Europejskiego na dobre rozkręciła w drugim tygodniu maja. Uczestniczy w spotkaniach z mieszkańcami i władzami mazowieckich miejscowości. Dotychczas odwiedziła m.in. Radom, Iłżę, Pułtusk, Maków Mazowiecki. W tej kampanii duży nacisk kładzie na kulturę i ochronę zabytków. – Tylko na ten najbliższy czas programowania przewidziane jest ponad 20 miliardów, które trafią właśnie na inwestycje w dziedzinie kultury – zapowiada Żelazowska w swoim wyborczym spocie.

Kultura to nie jedyny temat, którym zamierza zajmować się w Brukseli. Żelazowska zapewnia też, że zadba o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, a także o naprawę Zielonego Ładu i rozwój odnawialnych źródeł energii.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena ŻelazowskaTVN24

Halicki: "nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów"

Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera Andrzej Halicki. To doświadczony polityk, poseł Parlamentu Europejskiego ostatniej kadencji, a także poseł na Sejm RP w latach 2007-2019. Był też ministrem cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz od września 2014 do listopada 2015 roku.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku startował z drugiego miejsca w okręgu warszawskim. Uzyskał mandat, zdobywając 87422 głosy.

W obecnej kampanii Halicki podkreśla kwestię bezpieczeństwa. Na spotkaniu z mieszkańcami Radomia Halicki zadeklarował, że kandydaci KO idą do Parlamentu Europejskiego po środki dla Polski na ten cel. - W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego powołamy stałą Komisję ds. Zdrowia, bo "Unia dla Zdrowia", to hasło, które nam przyświeca – mówił.

Europoseł kreśli również bardzo jasne stanowisko wobec migrantów. "Polska przyjęła setki tys. migrantów w związku z wojną w Ukrainie, dlatego będziemy beneficjentem paktu migracyjnego. Nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów, a Unia Europejska nie narzuci nam żadnych kwot migrantów" – czytamy na profilu Halickiego na Facebooku.

Z kolei w debacie przedwyborczej organizowanej przez Polską Agencję Prasową Halicki wskazał, że potrzebny jest rozwój Frontexu, czyli unijnej organizacji odpowiedzialnej za kontrolę granic. Jego zdaniem, ta instytucja z siedzibą w Warszawie mogłaby zatrudniać nawet 10 tys. osób zbierających, analizujących i wymieniających dane na temat granic i sytuacji migracyjnej w poszczególnych państwach UE.

Halicki jest aktywny w mediach społecznościowych. Codziennie informuje o kolejnych wizytach w mazowieckich miastach. Ponadto jednym z elementów tej aktywności są czaty online z wyborcami na żywo, podczas których polityk odpowiada na pytania zadane w komentarzach.

Andrzej Halicki podczas posiedzenia komisji śledczej do zbadania wykorzystania PegasusaEBS

Żukowska o mieszkaniach i wykluczeniu komunikacyjnym

Lewica na pierwszym miejscu mazowieckiej listy wystawiła Annę Marię Żukowską. Obecnie posłankę tej formacji, szefową klubu parlamentarnego Lewicy oraz członkinię Krajowej Rady Sądownictwa. W październikowych wyborach Żukowska startowała w Warszawie, gdzie zagłosowało na nią 38 426 wyborców.

Do czerwcowych wyborów Anna Maria Żukowska idzie z listą priorytetów, którą nazywa "5 dla Mazowsza". Znalazły się na niej: mieszkania, rolnictwo, obronność, transport oraz demokratyczna Europa.

Polityczka deklaruje, że w Parlamencie Europejskim będzie działać na rzecz na przeznaczenia środków unijnych na budowę mieszkań dla samorządów, spółdzielni i organizacji non-profit, które chcą budować mieszkania. "Skoro ze środków unijnych można budować drogi, można też mieszkania" – zaznacza. I zapowiada utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego.

Żukowska uważa również, że konieczne są zmiany w Zielonym Ładzie, ponieważ jest on niesprawiedliwy dla Polski. Twierdzi, że należy zreformować zapisy dotyczące regulacji używania pestycydów.

W zakresie obronności postuluje powołanie Europejskiej Obrony Cywilnej i Europejskiego Przemysłu Obronnego. "Żaden kraj nie jest w stanie zabezpieczyć łańcuchów zaopatrzenia bronią tylko w ramach swojego terytorium. Istotna również jest rozbudowa schronów z odpowiednim standardem” – wyjaśnia w swoim programie Żukowska.

Polityczka lewicy zwraca uwagę na wykluczenie komunikacyjne. Chce zabiegać o środki na odtworzenie połączeń kolejowych oraz PKS. "65 procent gmin w województwie mazowieckim nie ma dostępu do pociągu, mimo że w wielu z nich są tory" – podkreśla kandydatka Lewicy.

Anna Maria Żukowska jest zwolenniczką rezygnacji z zasady jednomyślności w Radzie UE i wprowadzenia tam podwójnej kwalifikowanej większości, z jednoczesnym zmniejszeniem siły wpływu Niemiec czy Francji.

Anna Maria ŻukowskaTVN24

Bielan czy Kurski, a może Ozdoba?

Mocno zacięty wyścig o mandaty europosłów w okręgu mazowieckim zapowiada się na liście Prawa i Sprawiedliwości, gdzie pojawiło się kilka znanych nazwisk.

Listę PiS otwiera doświadczony polityk, wspomniany już Adam Bielan. W latach 1997-2004 był posłem na Sejm RP. Od 2015 do 2019 roku był senatorem i wicemarszałkiem tej izby z ramienia PiS. Czterokrotnie zasiadał w Parlamencie Europejskim. W ostatnich wyborach w 2019 roku również startował z okręgu mazowieckiego. Zdobył wówczas 207 845 głosów, co stanowiło około 40 procent wszystkich głosów oddanych na kandydatów PiS w tym okręgu.

Z jakimi hasłami idzie do czerwcowych wyborów? W ostatnim wywiadzie dla rp.pl mówił, że kandydaci z list PiS mają „wizję powrotu do UE jako Europy Ojczyzn, dokończenia budowy wspólnego rynku”. - Bo my walczymy w PE, żeby przełamać opory Francji czy Niemiec wobec równej konkurencji ze strony polskich przedsiębiorców. Oni robią wszystko, żeby ograniczyć konkurencję wobec bardziej pracowitych i efektywnych przedsiębiorców z naszego kraju – stwierdził Bielan.

Adam BielanTVN24

Z miejsca drugiego na mazowieckiej liście PiS startuje Jacek Kurski. W latach 2005-2009 poseł na Sejm RP. Od 2009 do 2014 zasiadał w Parlamencie Europejskim. Krótko po zdobyciu przez PiS władzy w Polsce objął stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej, która za jego kadencji stała się tubą propagandową rządzącej partii. 

Kurski wrócił więc do polityki, aby wystartować w czerwcowych wyborach. Jego obecność na liście PiS wywołała poruszenie w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Na Nowogrodzkiej, w siedzibie ugrupowania, doszło nawet do awantury przy układaniu list. Jacek Kurski miał być "jedynką" w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ale ostatecznie to miejsce otrzymał Maciej Wąsik.

Co ciekawe start Kurskiego jest zaskakujący również dla wyborców PiS. "Gazeta Wyborcza" opublikowała w ubiegłym tygodniu sondaż przeprowadzony przez pracownię Opinia24. Zapytano w nim, czy PiS powinien umieszczać na swoich listach Daniela Obajtka, który startuje na Podkarpaciu oraz właśnie Jacka Kurskiego. W przypadku kandydata z Mazowsza 64 procent ankietowanych odpowiedziało, że nie powinien on trafić na listę. Przeciwnego zdania było 19 procent pytanych, a 18 procent wybrało odpowiedź "nie wiem".

Jacek KurskiŁukasz Gągulski/PAP

Natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał niedawno na spotkaniu z sympatykami partii, że "żeby wywalczyć w Parlamencie Europejskim to wszystko, co można tam wywalczyć (...) to trzeba mieć tam ludzi doświadczonych, którzy tam byli i którzy wiedzą, jak tam działać, którzy są energiczni, którzy potrafią być czasem twardzi, a nawet bezwzględni", wskazując przy tym na Adama Bielana i Jacka Kurskiego.

Z Kurskim i Bielanem walczy jeszcze startujący z piątego miejsca Jacek Ozdoba. Polityk rozpoznawalny i do tego aktywny w mediach społecznościowych. Poseł poprzedniej i obecnej kadencji Sejmu RP. W latach 2020-2023 był sekretarzem stanu w resorcie klimatu i środowiska. W programie, który opublikował na swoim profilu zapewnia, że powstrzyma zakaz rejestracji aut spalinowych i będzie walczyć o zatrzymanie relokacji nielegalnych migrantów do Polski. Chce też bronić rolników "przed ukraińskim rynkiem i szaleństwem klimatycznym". Postuluje powrót UE "do chrześcijańskich korzeni" i sprzeciwia się odstępowaniu od gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych i wprowadzeniu euro.

Jacek Ozdobasejm.gov.pl

Konfederacja stawia na radomiaka

"Jedynką" Konfederacji w regionie jest Rafał Foryś, 40-letni przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej z Radomia. W ostatnich wyborach parlamentarnych bez sukcesu ubiegał się o mandat posła. Z zawodu jest technikiem dentystycznym.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl