Według sondażu exit poll Ipsos dla TVN24 mandaty europosłów z listy Koalicji Obywatelskiej w prestiżowym okręgu numer 4 obejmującym Warszawę i okalające stolicę powiaty zdobyli: Marcin Kierwiński i Kamila Gasiuk-Pihowicz. Szansę ma jeszcze Michał Szczerba.
W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku przypadło Koalicji Europejskiej, którą wówczas tworzyły Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesna oraz Zieloni. Mandaty zdobyli wówczas Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Hübner oraz Andrzej Halicki. W tegorocznych wyborach Cimoszewicz startował z listy Lewicy w okręgu 13 (województwa lubuskie i zachodniopomorskie), Halicki otwierał listę KO na Mazowszu, a Danuta Hubner nie kandydowała.
Marcin Kierwiński
Z mandatu może cieszyć się Marcin Kierwiński, szef warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej. poseł na Sejm RP czterech kadencji (od 2011 roku). Po październikowych wyborach Donald Tusk sygnował go na ministra spraw wewnętrznych i administracji. Po ogłoszeniu swojej kandydatury w wyborach do Parlamentu Europejskiego zastąpił go na tym stanowisku Tomasz Siemoniak.
Kierwiński prowadził aktywną kampanię zarówno w mediach społecznościowych, jak i na stołecznych ulicach, gdzie razem ze swoim sztabem rozdawał materiały wyborcze.
Kamila Gasiuk-Pihowicz
Mandat europosłanki zdobyła też startująca z trzeciego miejsca Kamila Gasiuk-Pihowicz. Niegdyś jedna z liderek Nowoczesnej, posłanka na Sejm RP trzech kadencji (od 2015 roku). Już pięć lat temu próbowała swoich sił w wyborach do PE, ale bez sukcesu. W październikowych wyborach do Sejmu otwierała listę Koalicji Obywatelskiej w okręgu obejmującym wschodnie Mazowsze. Uzyskała ponad 57 tys. głosów. Po wyborach została wybrana na członkinię Krajowej Rady Sądownictwa.
W kampanii wyborczej bardzo mocno podkreślała kwestie praw kobiet. Deklaruje, że chce walczyć o systemowe zwiększenie udziału kobiet na najwyższych stanowiskach, dostęp do bezpiecznej aborcji oraz wpisanie do unijnych dyrektyw w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej dodać również przepisy dotyczące przemocy seksualnej. Jako istotne wskazywała również postulaty dotyczące rozwoju zielonego transportu oraz edukacji cyfrowej.
Michał Szczerba
O trzeci mandat dla KO walczy jeszcze startujący z "piątki" Michał Szczerba. Polityk mocno związany z Warszawą. Karierę polityczną rozpoczynał jako radny na Woli. Następnie był pięciokrotnie wybierany na posła Sejmu RP. Tę funkcję pełni nieprzerwanie do 2007 roku. Zasłynął jako jeden z najgłośniejszych, ale też najbardziej merytorycznych krytyków rządów Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie X kadencji został wybrany na przewodniczącego komisji śledczej do spraw afery wizowej.
Ostatnia aktywność w mediach społecznościowych wskazuje, że Szczerba stawiał przede wszystkim na bezpośrednie spotkania z wyborcami. W kampanii mówił o sprawach bezpieczeństwa. "Jestem przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Chcę wykorzystać te doświadczenia. Europa musi być znaczącą częścią naszego bezpieczeństwa. Parlament Europejski będzie odgrywał tu decydującą rolę. Dam z siebie 100 procent, by Warszawa i Polska były bezpieczne" - deklaruje polityk.
Pewni mandatu z Warszawy są też Robert Biedroń z Lewicy i Tobiasz Bocheński z PiS. Poza Szczerbą, walczą jeszcze Michał Kobosko z Trzeciej Drogi i Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak