Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Wstrzykują beton, ewakuowani wciąż w hotelach

Najnowsze

TVN24 , Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plKiedy mieszkańcy wrócą do domów?

Mimo, że budowniczowie II linii metra wypełnili już ubytek gruntu w miejscu awarii przy ul. Świętokrzyskiej, na tym nie koniec prac zabezpieczających. W nocy zaserwowano kolejne zastrzyki z mieszanki betonowej, monitorowane są też okoliczne budynki, instalacje i konstrukcje stacji.

Jeszcze w piątek około 430 metrów sześciennych mieszanki betonowej, szybko tężejącej wtłoczyli budowniczowie w miejscu, gdzie woda z instalacji wodociągowej podmyła budynki u zbiegu z ul. Szkolną.

W nocy wstrzyknięto kolejne dawki mieszanki betonu, tym razem pod wysokim ciśnieniem. Chodzi o zagęszczenie i wypełnienie fragmentów, które wymagały uzupełnienia. - Samej wyrwy już nie ma. W tym miejscu trwa teraz od nocy konsolidacja gruntu za pomocą iniekcji wysokociśnieniowej - zaznacza Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje metro.

"Monitorujemy sytuację"

- Cały czas monitorujemy sytuację - chodzi o zachowanie instalacji, konstrukcji stacji, czy pobliskich budynków - informuje Witczyński.

Z pobliskich budynków ok. 100 mieszkańców ewakuowano. Noc z piątku na sobotę musieli spędzić poza domem. Konsorcjum AGP zapewnia im nocleg w hotelach. - Część mieszkańców odwiedziła w piątek swoje mieszkania w asyście służb, żeby zabrać najbardziej potrzebne rzeczy, jak leki, czy ciepłe ubrania - relacjonowała Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24. Wciąż nie wiadomo, kiedy ewakuowani ludzie wrócą do domów.

- Jeszcze nie chciałbym podawać spekulacji. Jak będą pewne informacje, to zostaną poinformowani. Chcielibyśmy uniknąc, żeby zbierali się kilkukrotnie - powiedział w sobotę rano Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra. - Najprawdopodobniej pierwsze wróca osoby, które mają lokale położone najdalej od skrzyżowania Szkolnej i Świętokrzyskiej - dodaje.

Budynek się odchylił

Jeden z budynków mieszkalnych po osunięciu ziemi odchylił się. - Na dzisiaj jest to kilka milimetrów, ale nie przekracza to norm, które są przewidywane dla tego budynku – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Opuszczonych budynków pilnuje policja. Przyczyny awarii zbada specjalna komisja. Może to potrwac nawet kilka tygodni.

ran/roody//ec