Możesz odwiedzić centralną dyspozytornię Metra Warszawskiego, poczuć się jak maszynista pociągu Kolei Mazowieckich albo spotkać się z ambasador Irlandii, która zaprasza na lunch do Pałacyku Merliniego. To wszystko jest możliwe za sprawą aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w tę niedzielę. Tym razem celem akcji jest zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Tego dnia na ulice w całej Polsce wyjdą tysiące wolontariuszy z puszkami i serduszkami. Zbiórkę można też wesprzeć poprzez licytacje przedmiotów i wydarzeń wystawionych na charytatywnych aukcjach.
TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Pośród darczyńców są miejskie urzędy i spółki, instytucje kultury i sztuki, czy służby porządkowe. Swoje przedmioty na rzecz WOŚP może wystawić każdy.
Być jak maszynista
Metro Warszawskie przygotowało niespodziankę dla ciekawskich. Zwycięzca aukcji wraz z dwiema osobami towarzyszącymi będzie mógł odwiedzić Stację Techniczno-Postojową na Kabatach. To miejsce niedostępne na co dzień dla osób postronnych. Pociągi metra zjeżdżają tam po zakończonym kursie. Uczestnicy wizyty zobaczą między innymi centrum dowodzenia systemem warszawskiego metra, czyli centralną dyspozytornię. Uczestnicy wizyty będą też mieli możliwość wczucia się w rolę maszynisty pociągu metra - zasiądą za sterami symulatora.
Podobne atrakcje proponują Koleje Mazowieckie. Na aukcję WOŚP wystawiły kilka propozycji. Pierwszą z nich jest przejazd w kabinie maszynisty. "Zwycięzca licytacji będzie mógł zasiąść obok maszynisty w kabinie lokomotywy, wagonu sterowniczego lub jednego z elektrycznych zespołów trakcyjnych: Elfa, Flirta, Impulsa, bądź różnych typów EN57 i razem z nim przejechać na wybranym odcinku dowolnej trasy" - zapowiadają.
Osobom, które chciałyby usiąść za sterami pociągu, Koleje Mazowieckie proponują szkolenie na symulatorze pociągu typu 22WEe - EN76 Elf. Będzie można zapoznać się z wyposażeniem kabiny maszynisty i jego obsługą. Zwycięzca licytacji dowie się, jak przygotować pociąg do jazdy i co należy zrobić, po dotarciu na stację końcową. W ramach szkolenia będzie też można wybrać się w podróż na zwizualizowanych trasach, stanowiących odzwierciedlenie odcinków linii kolejowych: Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia, Warszawa Zachodnia - Piaseczno,Warszawa Wschodnia - Sulejówek Miłosna, Warszawa Wschodnia - Legionowo.
Trzecią propozycją Kolei Mazowieckich jest dzień w ich warszawskiej dyspozyturze. W trakcie wizyty będzie można wejść do pomieszczenia operacyjnego, w którym zarządza się ruchem kolejowym na obszarze Mazowsza i całego kraju. W planach jest też szkolenie przybliżające tajniki działania dyspozytury.
Piłka z autografami piłkarzy Legii Warszawa
Gratkę dla kibiców Legii Warszawa przygotował Zarząd Transportu Miejskiego. Na aukcję trafiła piłka z 2017 roku z autografami zawodników. Autografy złożyli na niej między innymi Arkadiusz Malarz, Sebastian Szymański, Michał Kucharczyk, Kasper Hämäläinen, Łukasz Broź, Adam Hloušek, Maurício, Krzysztof Mączyński, Chris Philipps, Cristian Pasquato, Dominik Nagy czy Armando Sadiku.
To nie wszystkie przedmioty podarowane przez ZTM. Wylicytować można też boczną tablicę linii tramwajowej W, która kursowała po ulicach Warszawy podczas ubiegłorocznego 27. finału WOŚP.
Jest też propozycja sprawdzenia, jak "od kuchni" wygląda praca Warszawskiego Transportu Publicznego. "Zwycięzca licytacji między innymi spotka się z dyrektorem ZTM, zobaczy codzienną pracę Centrali Ruchu, Punktu Obsługi Pasażerów, Dyspozytorni w węźle Młociny. Będzie mógł razem z dyspozytorami uczestniczyć w nadzorze komunikacji miejskiej na terenie Warszawy, a także podejrzeć pracę działu prasowego oraz przygotowania do utworzenia nowych rozkładów jazdy linii autobusowych, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej oraz tramwajowych" - zapowiada ZTM.
Kurs samoobrony
Warszawska straż miejska zapowiada wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na kilku frontach. W jej siedzibie został utworzony sztab. Funkcjonariusze zamierzają przeprowadzać wewnętrzną zbiórkę.
Ale to nie wszystko, bo na aukcje wystawili też dwa pakiety upominków oraz 20 kursów samoobrony, którym towarzyszyć będzie też szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.
Spacer z wicepremierem, spotkania z ambasadorami
Na niezwykły spacer po Warszawie zaprasza były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Jego trasa będzie wiodła spod Ministerstwa Finansów przed gmach Szkoły Głównej Handlowej.
Z kolei ambasador Irlandii Emer O’Connell oferuje prywatną wizytę w Pałacyku Merliniego, który dziś pełni funkcję rezydencji pani ambasador. Podczas spotkania zaplanowany został wspólny lunch w oficjalnej jadalni rezydencji, przygotowanego przez jej kucharza Kamila Stawarza. Zwycięzca licytacji będzie mógł zabrać ze sobą trzy osoby towarzyszące.
Za sprawą aukcji charytatywnych WOŚP będzie można też zostać gościem przyjęcia urządzanego w rezydencji ambasadora Francji. "Z okazji narodowego Święta 14 lipca Ambasador Frédéric Billet wraz z małżonką zaproszą do swojej rezydencji przedstawicieli najwyższych władz państwowych, świata kultury, sztuki, polityki oraz korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, a także zwycięzcę licytacji wraz z osobą towarzyszącą" - czytamy w opisie aukcji.
Akcję WOŚP-u wesprze również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który osobiście przekaże wyjątkowy pakiet literacki. Składają się na niego publikacje laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej Warszawy, 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Nagrody Historycznej Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. - Warszawianki i warszawiacy są zaczytani i wiem, że cenią wartościowe książki, sam też nie wyobrażam sobie życia bez czytania. Dlatego z radością przekazuję na szczytny cel fundacji WOŚP zestaw tytułów, które w zeszłym roku zostały uhonorowane literackimi nagrodami miasta stołecznego Warszawy – podkreślił Trzaskowski.
Wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej przygotuje dla zwycięzców licytacji kolację inspirowaną kuchnią azjatycką.
Dzień w Sądzie Najwyższym albo spacer po Sejmie i Senacie
Poszukiwaczy miejsc na co dzień niedostępnych może też zainteresować licytacja dnia w Sądzie Najwyższym. Zaproszenie przygotowała pierwsza prezes SN profesor Małgorzata Gersdorf wraz z sędziami. Zwycięzca licytacji będzie miał szansę, by przez jeden dzień wczuć się w rolę asystenta prezes SN. Osobistym przewodnikiem po gmachu Sądu Najwyższego będzie jego rzecznik prasowy, sędzia Michał Laskowski.
Do tej kategorii licytacji zalicza się też propozycja dziennikarki TVN24 Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Zaprasza ona na wyjątkowy spacer po Sejmie i Senacie.
Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy postanowił też wesprzeć Teatr Muzyczny Roma. Na licytację trafiło kilka propozycji. Miłośnicy teatru mogą zdobyć na przykład możliwość zwiedzenia teatru od strony dostępnej na co dzień dla aktorów, muzyków, scenografów i kostiumografów. Na innej aukcji można natomiast wylicytować 20 miejsc w loży VIP, by obejrzeć z niej musical Eltona Johna i Tima Rice’a "Aida". Teatr oferuje też prezent dla najmłodszych – możliwość nagrania jednej z piosenek z musicalu "Przypadki Robinsona Crusoe" w profesjonalnym studiu nagraniowym. Osoby marzące o charakteryzacji rodem z musicalu, mogą za to wylicytować makijaż i fryzurę wykonaną przez specjalistów Romy.
Historyczne smaczki
Nie mogło też zabraknąć ciekawostek historycznych. Jurek Owsiak wystawił na aukcje unikatową butelkę wody Mazowszanki z lat 90. "Ze względu na datę z jakiej pochodzi przeznaczona głównie do celów kolekcjonerskich, a dla odważnych również do celów degustacyjnych, czego jednak nie polecamy!" - piszą organizatorzy.
Dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan przekazała książkę własnego autorstwa "Powstańcy". W egzemplarzu znaleźć można podpisy wszystkich bohaterów i samej autorki. Książka poświęcona jest dziewięciu niezwykłym osobom, które 75 lat temu wyszły na ulice z nadzieją, że w Powstaniu Warszawskim wywalczą wolność. Opowiada o ich emocjach, przyjaźniach, miłościach i tragediach.
Album zawierający 26 numerów czasopisma "Wędrowiec" z 1905 roku przekazał na aukcję anonimowy darczyńca. Tygodnik był wydawany w Warszawie w latach 1836-1906. Początkowo był poświęcony tematyce podróżniczej, później na jego łamach rozprawiano też o sprawach społeczno-kulturalnych.
Inny anonimowy darczyńca wystawił z kolei zestaw ośmiu przedwojennych pocztówek z Warszawy.
Miliard złotych przekroczony
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 27 finałów Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia.
Orkiestra zagra pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".
Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Aukcje Allegro dla WOŚP