Wojsko w Alejach Ujazdowskich. Ćwiczenia przed defiladą

Przed Świętem Wojska Polskiego
Źródło: TVN24
Ponad 1500 żołnierzy przemaszerowało w piątek nad ranem Alejami Ujazdowskimi w nocnej próbie przed defiladą, która odbędzie się 15 sierpnia. W ćwiczeniach wzięło udział także ponad 200 pojazdów, od motocykli po czołgi i samobieżne armatohaubice.

- Na co dzień nas nie widać, ćwiczymy, jesteśmy w garnizonach. Święto Wojska Polskiego to jedna z niewielu okazji, gdy wojsko może wyjść i się zaprezentować. Tego dnia chcemy pokazać, jaki mamy sprzęt, jak jesteśmy wyszkoleni, jak pięknie się prezentujemy – powiedziała w rozmowie PAP ppłk Joanna Klejszmit z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

"To dla nas ogromne wsparcie"

Choć próba – dwukrotny przemarsz i przejazd trasą, przy której zostanie ustawiona trybuna honorowa – rozpoczęła się po północy, widzów nie brakowało. -Fakt, że nocą przychodzą mieszkańcy, by oglądać próbę, to dla nas ogromne wsparcie. Bardzo to lubimy, bo wtedy widzimy, że to wszystko ma sens – dodała ppłk Klejszmit.

-Większość jednostek w kraju wystawia pododdziały piesze, oprócz tego będą szły poczty sztandarowe, przemaszerują pododdziały w uczelni wojskowych i klasy mundurowe, członkowie organizacji proobronnych. Po raz pierwszy w defiladzie weźmie udział pododdział Wojsk Obrony terytorialnej – powiedziała Klejszmit

Jak co roku w defiladzie udział wezmą sojusznicy. W tym roku będą wśród nich żołnierze pododdziałów przysłanych przez NATO dla wzmocnienia wschodniej flanki. Przemaszerują m. in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni, poczty sztandarowe wystawiło kilkanaście państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Chorwacja, Hiszpania, Niemcy i Ukraina.

Nocna próba była okazją, by pracować nad utrzymaniem tempa i właściwych odległości między maszerującymi kolumnami i pojazdami. Będzie ich w tym roku ponad 200 – o około 50 więcej niż przed rokiem.

Sprzęt wojskowy w Alejach Ujazdowskich

Debiut "Raka"

Paradę rozpoczną lekkie pojazdy – motocykle i samochody żandarmerii, pojazdy jednostek specjalnych, samochody terenowe i wozy opancerzone, później przejedzie ciężki sprzęt, w tym pojazdy minowania, czołgi i samobieżna artyleria kołowa i gąsienicowa.

-Godny uwagi jest samobieżny moździerz Rak na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak, który wystąpi w kompanijnym module ogniowym. To debiut tego wozu na defiladzie, pojazdy zostały przekazane do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w ostatnich tygodniach – zaznaczył oficer prasowy Dowództwa generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kpt. Krzysztof Płatek.

-Oprócz tego zobaczymy armatohaubice Krab w pełnym module ogniowym. W zeszłym roku były pojedyncze egzemplarze, tym razem będą armatohaubice, wozy dowodzenia i wsparcia – zwrócił uwagę Płatek.

Tak jak w zeszłym roku, przejadą czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, Rosomaki - także w wersji medycznej, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta; przedefilują też samobieżne wyrzutnie Morskiej Jednostki Rakietowej i przeciwlotnicze zestawy Osa.

Widzowie będą mogli obejrzeć amerykańskie kołowe transportery Stryker, wozy Jackal i Panther armii brytyjskiej. Siły zbrojne Rumunii zaprezentują działo przeciwlotnicze Oerlikon holowane za ciężarówką.

Z ziemi i powietrza

W defiladzie zaplanowano udział ponad 60 statków powietrznych. Pokaz lotniczy rozpocznie zespół Biało-Czerwone Iskry, zostawiając smugę w polskich barwach narodowych. Nad trasa defilady przelecą śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi8 i Mi17 oraz szturmowe Mi-24; część śmigłowcową zamkną amerykańskie Apache, Chinook i Black Hawk.

Po śmigłowcach przelecą samoloty transportowe CASA C-295M, Hercules i Bryza; szkolne Orliki, bojowe F-16 i MiG-29 i Su-22. -Liczyliśmy na amerykańskie F-16, ale nie dotarły – powiedział Płatek.

Po zakończeniu defilady rozpocznie się piknik w parku Agrykola, będzie można wsiąść do pojazdów wojskowych, będzie też prezentowany sprzęt historyczny.

Ćwiczenia przed defiladą

Defilada we wtorek

Defilada rozpocznie się we wtorek o godz. 12 na rondzie de Gaulle’a, skąd przez pl. Trzech Krzyży żołnierze przemaszerują w Ujazdowskie.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

PAP/ran/su

Czytaj także: