Jak podkreślają urzędnicy, najnowsza edycja niesie ze sobą szereg zmian, które zostały wdrożone na podstawie uwag zgłoszonych przez mieszkańców.
Bez preselekcji
Od poniedziałku można już zgłaszać swoje projekty, co oznacza, że w porównaniu z poprzednimi latami, tegoroczny proces rozpoczyna się wcześniej. Jest możliwość zgłoszenia jednego pomysłu przez maksymalnie trzech autorów. Nie będzie też preselekcji, czyli etapu, podczas którego projektodawcy wybierali 50 najlepszych pomysłów kierowanych do kolejnych etapów.
Podzielono też dzielnice na mniejsze obszary terytorialne, gdy całkowita kwota przeznaczona na budżet partycypacyjny w dzielnicy przewyższa 1 mln zł. Wprowadzono tzw. procedurę odwoławczą - możliwości wnioskowania o ponowną weryfikację projektu – w przypadku zastrzeżeń do otrzymanego wyniku lub sposobu jej przeprowadzenia.
Zwiększono też rolę zespołów ds. budżetu partycypacyjnego w dzielnicach. Będą m.in. oceniać ogólnodostępność każdego z projektów, jak również to od nich będzie zależeć uwzględnienie odwołania od wyniku weryfikacji.
Zmienia się również sposób głosowania. "Oddanie papierowej karty możliwe będzie tylko osobiście w punkcie do głosowania. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie będą w stanie dotrzeć do punktu do głosowania będą mogły oddać kartę przedstawicielowi Urzędu m.st. Warszawy w miejscu swojego zamieszkania" – informuje ratusz.
Podział na dzielnice
Projekty można zgłaszać do 15 stycznia 2016 r. Publiczne dyskusje mieszkańców (na temat zgłoszonych projektów) będą od 15 lutego do 6 marca 2016 r. Weryfikacja zgłoszonych projektów - od 14 marca do 31 maja 2016 r.
Głosowanie na projekty będzie trwało od 14 do 24 czerwca 2016 r. A ostateczne wyniki zostaną podane do 15 lipca przyszłego roku. Projekty mają być realizowane w 2017 roku.
Do podziału jest łącznie ponad 58 mln zł.
ZOBACZ PODZIAŁ NA DZIELNICE:
BUDŻET OBYWATELSKI WZBUDZAŁ CZĘSTO DUŻE EMOCJE:
Wystąpienie Przemysława Paska
ran/sk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock