Zielona Syrenka patrząca na nas z wielu plakatów, wbrew pierwszym skojarzeniom, nie reklamuje kolejnej części "Shreka". To zapowiedź Wianków nad Wisłą. W programie tegorocznej imprezy koncerty, piknik, kiermasz rękodzieła i gra miejska. Wszystko zakończy pokaz sztucznych ogni.
Po rocznej przerwie spowodowanej budową Multimedialnego Parku Fontann, Wianki wracają nad Wisłę. W sobotę wieczorem na scenie ustawionej na Podzamczu zagrają Monika Brodka, Wilki, Kelis i Sunrise Avenue. Ale przez cały dzień trwać będą rodzinny piknik oraz kiermasze rękodzieła i wyrobów przygotowywanych według dawnych receptur.
Gra miejska WarszaWIANKI
Odbędzie się także rodzinna gra miejska WarszaWIANKI. Aby w finałowym happeningu udało się uwolnić Sawę z rąk zazdrosnego Peruna, zawodnicy będą musieli przechytrzyć różne demony i strzygi, żeby zdobyć wianki dla Sawy. Cel to doprowadzenie do jej ponownego spotkania z Warsem.
Aby wziąć udział w grze należy wysłać najpóźniej w czwartek mail na adres wianki.2011@exploring.pl (imię i nazwisko, wiek i kontakt). Na zwycięzców czekają karnety do kręgielni, kursy tańca Zumba i filmy DVD. Wszyscy, którzy przyjdą nad Wisłę będę mogli zobaczyć słowiańskich bogów i inne fantastyczne postaci z gry.
Zwieńczeniem nocnej zabawy będzie wielkie widowisko pirotechniczne.
Katolicka konkurencja Nocy Kupały
Wianki nawiązują do prastarych obrzędów świętojańskich poświęconych żywiołom wody i ognia, które wedle dawnych wierzeń miały oczyszczającą moc. Święto było próbą zasymilowania przez katolicyzm pogańskich obchodów Nocy Kupały.
Uwaga kierowcy, będą utrudnienia!
Od godz. 19.00 w sobotę do końca trwania imprezy zamknięte będą obydwie jezdnie ciągu ulic Wybrzeże Gdyńskie – Wybrzeże Gdańskie na odcinku od ul. Krasińskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
Zorganizowane zostaną specjalne miejsca parkingowe na skrajnych dwóch pasach ruchu Wisłostrady (w obu kierunkach) na odcinku od ul. Sanguszki do ul. Krasińskiego (od godz. 19.00).
Zamknięty odcinek Wisłostrady można ominąć ulicami: Krasińskiego – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – al. Solidarności – Nowy Zjazd (w przeciwnym kierunku ul. Grodzka) lub Krasińskiego – Mickiewicza – Zajączka – Krajewskiego – Zakroczymska – Konwiktorska – Andersa – al. Solidarności – Nowy Zjazd (w przeciwnym kierunku ul. Grodzka).
bako/ec
Źródło zdjęcia głównego: | Garmin Iron Triathlon Stężyca