"Warszawski Central Park": marzyciele, futuryści i urzędnicy

Wizualizacja PKiN jako centrum parkuPatrycja Stołtny, Michał Sapko

Ci, którzy dostali zadanie by patrzeć w przyszłość, pokazali absolutnie zielony plac przy Pałacu Kultury i Nauki. Ci, którzy w Warszawie mieszkają, temat szybko podchwycili. Jednak ci, którzy decydują, jak stolica będzie wyglądać, mówią stanowczo: dyskusja o zieleni jest wzbogacająca, ale w mieści potrzebne jest również miasto.

W tym projekcie autorzy skupili się jedynie na przyszłości. Na prośbę organizacji FUTUWAWA zostawili w tyle plany miejscowe czy zapewnienia urzędników. Cel był jeden: przedstawienie futurystycznej wizji Placu Defilad - miejsca, które budzi kontrowersje warszawiaków. Pomysłów było wiele. Jedni proponowali wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki, inni chcieli łąki na Placu Defilad, a jeszcze inni oczyszczaczy powietrza. Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa przypomniał jedną z koncepcji - Plac Oddechu.

Przede wszystkim zieleń

Autorzy projektu pierwszeństwo oddali zieleni. Chcieli, aby Plac Defilad zaczął "oddychać". Ich założeniem było pokazanie, że betonowa dziś przestrzeń może zmienić się w zieloną infrastrukturę, która przyciągnie mieszkańców.

"Ludzie czują się komfortowo w zielonym środowisku. Formy mocno zabudowane, betonowe, są znacznie słabiej akceptowane i wywołują zaniepokojenie. Spoiwem nowego placu mają być ludzie i zieleń, które mogą zbudować solidne relacje i przyczynią się do zmiany myślenia o przestrzeni publicznej" - argumentowali autorzy projektu.

Zdjęcie w błyskawicznym tempie obiegło internet, a zainteresowanie było tak duże, że stowarzyszenie postanowiło ze słów przejść do czynów.

"Obecnie okolice PKiN są symbolem nieudolności wszystkich ekip rządzących Warszawą od 1989 roku. Od dekad panuje tam prowizorka, bałagan i brzydota, co gorsza teren ten stał się sceną dla dzikiej reprywatyzacji. Czas z tym skończyć! Postanowiliśmy zawiązać grupę roboczą do spraw wdrożenia idei Warszawskiego Parku Centralnego" - poinformowało stowarzyszenie.

Plac Centralny

Tymczasem emocje studzi wiceprezydent Warszawy - Michał Olszewski, który odpowiada, że w tym momencie miasto koncentruje się na uruchomieniu projektu placu Centralnego, czyli otoczenia Pałacu Kultury.

Na początku listopada poznaliśmy pięć projektów placu, które zakwalifikowały się do następnego etapu miejskiego konkursu. Wcześniej miasto zorganizowało konsultacje społeczne w tej sprawie. - Czekamy na wyłonienie wykonawcy projektu. Studium uwarunkowań oraz plac miejscowy przewidują w tym miejscu budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz nasadzenie zieleni. Miasta nie zmienimy co chwilę zmieniając plan miejscowy. Należy przyjąć jeden i go realizować - tłumaczy Olszewski. I zaznacza, że miasto jest w tym momencie na bardziej zaawansowanym etapie niż poziom koncepcji prac futurystycznych. - Próba polemizowania spowoduje, że nie zbudujemy pawilonu Emilia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy potrzebnej zabudowy od Alei Jerozolimskich - mówi Olszewski. I kończy: dyskusja o zieleni jest wzbogacająca, ale w mieście potrzebne jest również miasto.

"Bawili się wyobraźnią"

Z kolei organizatorka konkursu - Aleksandra Litorowicz - mówi, że celem było stworzenie przestrzeni do rozmowy, a cel - choć po blisko dwóch latach - został osiągnięty.

- Nie dziwię się, że projekt wzbudził zainteresowanie. To odwrócenie pustej nawierzchni Placu Defilad, gdzie teraz nie za dużo się dzieje - komentuje. Ale zaznacza przy tym, że projekty w żaden sposób nie były wiążące. Ich autorzy mieli bawić się wyobraźnią, co miało zaowocować właśnie dyskusją o mieście. - Konkurs dotyczył wizji tego miejsca. W związku z tym autorzy nie musieli trzymać się planów miejscowych. Nie zamykaliśmy konkursu na projekty autorów, którzy temat potraktowali "luźno".

Ogłoszenie wyników konkursu na plac Centralny:

[object Object]
Marlena Happach o konkursie na plac CentralnyTVN24
wideo 2/4

kz/mś

Źródło zdjęcia głównego: Patrycja Stołtny, Michał Sapko

Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl