Warszawianka Roku 2021. "Dziesięć nominowanych kobiet, to dziesięć powodów do dumy dla miasta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rafał Trzaskowski o plebiscycie Warszawianka Roku 2021
Rafał Trzaskowski o plebiscycie Warszawianka Roku 2021TVN24
wideo 2/4
Nominacje do plebiscytu Warszawianka Roku 2021

Dziesięć kobiet zostało nominowanych w plebiscycie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich między innymi Marta Lempart, Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia), Wanda Traczyk-Stawska i Lusia Żagałkowicz. Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest nadzieja. Głos na swoją faworytkę można oddać do 22 października.

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Pośród nominowanych do nagrody w tym roku znalazło się 10 kobiet: Marta Lempart - liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie" - jak napisał stołeczny ratusz, Wanda Traczyk-Stawska - harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, z której inicjatywy powstała na przykład Izba Pamięci dokumentująca Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy, Agnieszka Kępka - współzałożycielka i koordynatorka działań organizacji pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności, zainicjonowana przez warszawskich buddystów, Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna, opiekująca się uchodźcami, seniorami oraz osobami w kryzysie bezdomności, Agnieszka Sikora - autorka ponad trzystu reportaży radiowych i telewizyjnych o tematyce społecznej, Kamila Górniak - pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA, która wspiera osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni oraz ich opiekunów, Olga Kozierowska - dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna i mentorka. Od 12 lat wspiera rozwój zawodowy i osobisty kobiet w Polsce, Magdalena "Lusia" Żagałkowicz - resocjalizatorka i aktywistka walcząca o polepszenie losu osób w kryzysie bezdomności, prowadzi Fundację "Serce Miasta", Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka feministyczna i varsavianistka, autorka książki "Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954–1955". Aktywna popularyzatorka czytelnictwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Trzaskowski: dziesięć powodów do dumy dla naszego miasta

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy plebiscyt w 2018 roku, w setną rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych, aby oddać należny szacunek kobietom w naszym mieście. Dzisiaj, kiedy ich prawa są kwestionowane, widzimy jeszcze wyraźniej, jak ważne jest docenienie roli kobiet, które są silne, otwarte i bezkompromisowe. Kobiet, których odwaga pozwala Warszawie się zmieniać, pomaga jej stawać się lepszym miejscem do życia dla nas wszystkich - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Dziesięć kobiet nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu Warszawianka Roku to dziesięć powodów do dumy dla naszego miasta - dodał.

Tytuł Warszawianki Roku 2021 zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości, takich jak: tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej.

- To, że Warszawa jest miastem przyjaznym, tolerancyjnym i otwartym dla wszystkich jest wielką zasługą odważnych, zdecydowanych, energetycznych, otwartych, pracowitych, ale i wrażliwych kobiet. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia - podkreślała wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku jest nadzieja. Jak wyjaśnia ratusz, to "pretekst do rozmowy, kto i co daje dziś nadzieję warszawiakom". Działania 10. nominowanych do nagrody kobiet mają pokazywać, jak konsekwencją można zmienić otaczający nas świat. Podczas ogłoszenia nominacji każda z nich otrzymała grafikę wykonaną przez Martę Frej.

Warszawianka Roku 2021. Kiedy i jak głosować?

Głosy na Warszawiankę Roku 2021 można oddawać: elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl, podczas wydarzeń miejskich, których lista zostanie opublikowana na profilu wydarzenia na Facebooku lub papierowo, za pomocą formularza dostępnego na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl. Wypełniony formularz można wysłać elektronicznie na adres: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub dostarczyć pocztą lub osobiście do Biura Marketingu Miasta na ul. Senatorskiej 36, 00-095 Warszawa, p. 203, z dopiskiem "Warszawianka Roku" na kopercie.

Głosować można przez najbliższy miesiąc - do 22 października (w przypadku głosowania internetowego do godz. 23:59, a w przypadku głosowania papierowego do godz. 16:00). Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 9 listopada podczas uroczystej gali.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, Festiwal Europejski na Trakcie Królewskim Bieg Konstytucji 3 maja, otwarcie sezonu plenerowego na Bulwarach nad Wisłą i powrót Warszawskich Linii Turystycznych. Majówkowych atrakcji w stolicy nie zabraknie.

Majówkowe atrakcje w stolicy

Majówkowe atrakcje w stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl