Naprawiali nieczynny kanał melioracyjny, na środku jezdni ułożyli kostkę brukową

Kostka brukowa na jezdni ulicy Rydygiera
Kostka brukowa na jezdni ulicy Rydygiera
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
W ostatnich tygodniach lipca na fragmencie jezdni ulicy Rydygiera pojawiła się łata z kostki brukowej. To pozostałość po pracach wykonywanych przez MPWiK. Mieszkańcy zastanawiają się, czy taka prowizorka pozostanie na stałe. Jak się okazuje, to celowy, tymczasowy zabieg zapobiegający opadaniu gruntu pod jezdnią.

Zdjęcie załatanego kostką brukową fragmentu ulicy Rydygiera na Żoliborzu opublikował w ubiegłym tygodniu na swoim profilu radny tej dzielnicy Łukasz Porębski. Komentujący wpis zastanawiali się, skąd w zasadzie wzięła się kostka brukowa na środku asfaltowej jezdni. Czy jest to zwykła łata? A może nie do końca udany próg zwalniający?

Jeden z dyskutujących podpowiedział, że najprawdopodobniej na ulicy Rydygiera położono tzw. zabruk.

Jest to tymczasowe rozwiązanie, stosowane podczas nagłych awarii instalacji podziemnych, np. pęknięcia rury ciepłowniczej. Po usunięciu awarii najprostszym i najszybszym sposobem na uzupełnienie ubytku w asfalcie jest położenie kostki brukowej. Zabruk pełni również rolę techniczną, bo zanim docelowa nawierzchnia zostanie odtworzona, podłoże musi się ułożyć i osiąść. W przeciwnym razie jezdnia mogłaby się zapaść.

Naprawiali nieczynny kanał melioracyjny

Z wpisu Porębskiego wynika, że prace przy Rydygiera prowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Rzecznik spółki Marek Smółka potwierdził, że MPWiK podjęło się naprawy zapadnięcia jezdni w tym miejscu, "mimo że nie ono było następstwem awarii czy nieprawidłowo działającej w tym miejscu sieci kanalizacyjnej". - Czynna sieć kanalizacyjna działa w tym miejscu sprawnie i jest w pełni drożna, natomiast za powstanie podmycia skutkującego zapadnięciem jezdni odpowiada stary, nieczynny już kanał, który został naprawiony przez spółkę - tłumaczy Smółka.

Na miejscu wykonano naprawę nieczynnego kanału melioracyjnego poprzez zabetonowanie końców rurociągu, a następnie zasypano wykop i zagęszczono grunt. Prace zostały zakończone 31 lipca.

Jak zaznaczył Smółka odtworzenie jezdni może nastąpić po wydaniu decyzji przez zarządcę ulicy - w tym przypadku urząd dzielnicy Żoliborz i jest ono poprzedzone wykonaniem tzw. zabruku". - Rozwiązanie to jest stosowane ze względów bezpieczeństwa i ma na celu utwardzenie gruntu i upewnienie się, że w miejscu usunięcia awarii nie dojdzie do kolejnego obniżenia jezdni lub jej uszkodzenia w wyniku procesu osiadania. Po wydaniu decyzji o odtworzeniu jezdni w ul. Rydygiera przez zarządcę terenu MPWiK przystąpi do wykonania tego zadania - dodał przedstawiciel wodociągowców.

Czytaj także: