Tramwajarze inwestują w zielone torowiska. Kolejne odcinki sieci tramwajowej zostaną pokryte rozchodnikiem. Tym razem rośliny pojawią się na dwóch centralnych arteriach - w Alejach Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. Łącznie w stolicy będzie 28 kilometrów zielonych torów.
Rozchodnik zostanie posadzony na łącznie 1200-metrowym odcinku torowisk i zajmie powierzchnię około czterech tysięcy metrów kwadratowych. Tramwaje Warszawskie poinformowały w poniedziałek, że właśnie podpisana została umowa z wykonawcą - firmą Werde. Zajmie się on dwoma odcinkami. W Alejach Jerozolimskich tłuczeń zostanie zastąpiony zielenią na długości 570 metrów pomiędzy placem Zawiszy a Żelazną. Natomiast w alei Jana Pawła II rozchodnik pojawi się między rondem ONZ a dworcem Warszawa Centralna - to fragment o długości 668 metrów.
"Zielone tory w centrum będą pokryte ośmioma gatunkami rozchodnika. Dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, to torowisko będzie zmieniało kolor. Rozchodnik zostanie posadzony na podłożu do uprawy roślin, a pod nim znajdzie się warstwa której zadaniem będzie magazynowanie wody" - czytamy w komunikacie TW.
Zanim rozpoczną się nasadzenia, ekipy techniczne będą musiały przygotować tory. Konieczne jest ich uregulowanie, oczyszczenie tłucznia i zabezpieczenie przed żywicą. Tramwajarze zapowiadają, że prace zaplanowane są w godzinach nocnych, więc nie będą wymagały wstrzymywania ruchu tramwajowego. Na ich przeprowadzenie wykonawca ma 60 dni od momentu podpisania umowy. Dodatkowo przez najbliższe trzy lata będzie zobowiązany do dbania o rośliny.
Zielone torowiska w stolicy
Dotychczas zielone torowiska powstawały poza centrum. Jest ich już 27 kilometrów. Zwykle ich tradycyjna konstrukcja była zastępowana rozchodnikiem podczas remontów. Tramwajarze prowadzili testy mające sprawdzić, jak przyjmują się nowe rośliny na torach i jakie stosować technologie ich zazieleniania. W przeszłości stosowano trawę, ale ze względu na brak konieczność podlewania wybór padł teraz na rozchodnik.
"Jest to roślina, która początkowo eksperymentalnie została posadzona na ulicy Obozowej, a teraz dzięki temu, że nie potrzebuje podlewania trafia na inne ulice. To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie i braku wody w Polsce. Tory, które zostaną zazielenione będą pierwszymi, na których zostanie zastosowana nowa technologia. Nie trzeba robić ich pełnej przebudowy, co pozwala obniżać koszty zazieleniania stolicy" - podkreślają Tramwaje Warszawskie.
W komunikacie podkreślono, że zielone torowiska będą powstawały również w ramach nowych inwestycji prowadzonych przez Tramwaje Warszawskie m.in. na Kasprzaka i Gagarina.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie