Wystawy Muzeum Warszawy zobaczysz w ten weekend za darmo

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaSiedziba główna Muzeum Warszawy

W najbliższy weekend wystawy w Muzeum Warszawy można zwiedzać bezpłatnie. Placówka przygotowała kilka opowieści tematyczne. Można poznać historię Warszawy oraz interesujące aspekty XX-wiecznej codzienności: tajniki fotografii i drukarstwa oraz świata mody.

W najbliższy weekend, 20-21 sierpnia, będzie można obejrzeć wystawy Muzeum Warszawy za darmo. Bezpłatny wstęp zaplanowano również w oddziałach stołecznej placówki.

Opowieść o codzienności

W Muzeum Warszawy zobaczyć można kila wystaw. Główną z nich są "Rzeczy warszawskie", zgromadzone w 21 gabinetach tematycznych. Wystawione tam rzeczy stanowią punkt wyjścia do opowiedzenia historii osób, wydarzeń i procesów, które ukształtowały współczesną Warszawę. Wystawę można zwiedzać z audioprzewodnikiem na własnym telefonie.

W siedzibie głównej można zobaczyć także wystawę "Grażyna Hase. Zawsze w modzie". Opowiada ona o karierze modelki i projektantki, a także właścicielki galerii sztuki. To również historia warszawianki, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy.

Z kolei "Gildia" Olgi Micińskiej w Galerii Rynek 30., to opowieść o jeszcze nieistniejącej gildii stolarek i ciesielek – kobiet pracujących w drewnie. Wystawa potrwa do 28 sierpnia, a w ostatni weekend odbędzie się finisaż. W programie zaplanowano też warsztaty i oprowadzanie z artystką.

Sztuka fotografii i tajniki drukarstwa

W najbliższy weekend będzie można zobaczyć również wystawy w oddziałach Muzeum Warszawy. 

W Muzeum Warszawskiej Pragi oraz w witrynie przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie będzie można także zobaczyć wystawę "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne". Poza fotografią portretową i okolicznościową, odwiedzający poznają tam rzemieślniczy aspekt pracy fotografki, związany z techniką retuszu ołówkowego oraz zobaczą oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy. 

Zwiedzać można także Muzeum Drukarstwa, które w swoich zbiorach ma zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy.

Historia stolicy i medycyny

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na stałą wystawę, opowiadającą o prawobrzeżnej historii stolicy. Jej część stanowią dawne żydowskie modlitewnie, zlokalizowane na parterze oficyny w podwórzu. Wystawę można zwiedzać w ramach biletu na wystawę stałą.

Do odwiedzania wystaw zachęcają także inne oddziały Muzeum Warszawy: Centrum Interpretacji Zabytku, gdzie można poznać losy warszawskiej Starówki z czasów przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej oraz Muzeum Woli, które pokazuje w nowy sposób pokazuje życie i twórczość Mirona Białoszewskiego. We wnętrzu Barbakanu można natomiast obejrzeć wystawę o murach obronnych.

Na zwiedzanie warto również wybrać się do Muzeum Farmacji, by obejrzeć "Res pharmaceuticae" czyli zrekonstruowane wnętrze apteki, niezwykłą kolekcję mebli, narzędzi i naczyń. Odwiedzający poznają też historie leków, trucizn i narkotyków.

Przeczytaj także: Wyższy nie będzie. Na gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawisła wiecha

Joanna Mytkowska o przyszłej ofercie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Joanna Mytkowska o przyszłej ofercie Muzeum Sztuki NowoczesnejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości