Pierwszy koncert w nowej Sinfonii Varsovii. Słuchało go... 1827 drewnianych ludzików

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koncerty w skali
Koncerty w skali
Sinfonia Varsovia / YouTube
Koncerty w skali Sinfonia Varsovia / YouTube

Jest dziesięć razy mniejsza niż przyszła sala koncertowa Sinfonii Varsovii i wiernie ją odzwierciedla. Muzycy zagrali w niej już minikoncerty, by przetestować akustykę. Teraz makietę będzie można zobaczyć na placu Defilad. Pod koniec kwietnia rusza wystawa plenerowa "Sinfonia Varsovia w skali".

Centralnym elementem ekspozycji ustawionej przed Pałacem Kultury i Nauki będzie połowa makiety nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii. Została zbudowana w skali 1:10 i odtworzono w niej wszystkie elementy wystroju z projektu austriackiego architekta Thomasa Puchera. W pudełkowej formie zamknięto konstrukcję z pierścieni z miejscami dla widowni, które wyglądają jak lewitujące balkony. Jej twórcy wykorzystali identyczne materiały, jak te przeznaczone do budowy prawdziwej sali koncertowej.

Ta dokładność nie była przypadkowa. Wszystko musiało być wiernie skopiowane, by sprawdzić akustykę największej sali koncertowej w Polsce. Podczas testów na instrumentach zagrali muzycy Sinfonii Varsovii. Ich widownią było 1827 drewnianych figurek, ubranych w filcowe kamizelki. Ten zabieg miał imitować sposób, w jaki publiczność pochłania dźwięk podczas prawdziwego koncertu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Makieta sali koncertowej Sinfonia VarsoviaSinfonia Varsovia / YouTube

Wizualizacje, historia i mapa podróży stołecznej orkiestry

Makieta nie będzie jedynym przedsmakiem nowego centrum muzycznego na Kamionku, który będzie można zobaczyć na wystawie "Sinfonia Varsovia w skali". Obok zaprezentowane zostaną wizualizacje adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego SGGW oraz ogrodu, w którym znajdzie się zawieszona nad ziemią, ażurowa konstrukcja. Dzięki niej budynki zostaną odizolowane od hałasu ulicy, a w jednym z jej najwyższych punktów powstanie taras widokowy.

"Wystawa nie tylko prezentuje plany na przyszłość, ale także pokazuje wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli historię orkiestry. Na kalendarium będzie można prześledzić wybór wydarzeń, które w oczach osób związanych z Sinfonią Varsovią od samego początku, wydały się szczególnie ważne. Na mapie świata natomiast będzie można odbyć metaforyczną podróż do wszystkich miejsc, które orkiestra odwiedziła. Pokazany zostanie również wybór najważniejszych wydawnictw płytowych, które wywindowały pozycję orkiestry na światowym rynku muzycznym, dzięki współpracy z takimi artystami jak Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Martha Argerich czy Nigel Kennedy" - zapowiada biuro prasowe Sinfonii Varsovii.

Odwiedzający wystawę będą mogli również poznać wielowymiarowość działalności orkiestry. Przedstawione zostaną organizowane przez nią festiwale - Szalone Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu - i działania edukacyjne - Poranki na Grochowskiej, Akademia Sinfonia Varsovia.  

Wystawa będzie dostępna na placu Defilad od 29 kwietnia do 29 maja w godzinach 8-20. Jej start w piątek 29 kwietnia zaplanowany został na godzinę 12. Każdy może obejrzeć ją bezpłatnie. Sinfonia Varsovia zapowiada, że w kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana w innych lokalizacjach. Podczas letniego festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie dostępna w jej siedzibie przy Grochowskiej 272.

Nowa siedziba Sinfonii Varsovii na Kamionku ma być gotowa za pięć lat. Zgodnie z aktualnym harmonogramem prace budowlane mają ruszyć na początku 2022 roku, na co zabezpieczono w budżecie miasta cztery miliony złotych. Natomiast na kolejne dwa lata prac przewidziano niecałe 184 miliony złotych. Pierwszy etap, którego zwieńczeniem będzie otwarcie trzech frontowych budynków od strony Grochowskiej nastąpi na początku 2024 roku. Drugi etap robót budowlanych ma zakończyć się w 2026 roku, wtedy otwarta zostanie sala koncertowa. Zabezpieczono na niego ponad 433 miliony złotych. 

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sinfonia Varsovia / YouTube

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl