Minister zdrowia potwierdził trzeci przypadek koronawirusa w Warszawie

Trzeci przypadek koronawirusa na Mazowszu
Łukasz Szumowski potwierdził trzy nowe przypadki koronawirusa
Źródło: TVN24
Jest trzeci przypadek zakażenia koronawirusem w Warszawie. Informację przekazał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło natomiast, że chodzi o generała Jarosława Mikę, który wrócił niedawno z narady wojskowej w Niemczech. W całej Polsce są już 22 potwierdzone przypadki koronawirusa.

We wtorek o godzinie 10 na konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że "w Polsce mamy 18 przypadków zarażenia koronawirusem". Pytany o szczegóły, mówił, że "jeżeli chodzi o przypadki koronawirusa, w województwie mazowieckim mamy jeden wynik dodatni testów".

Podczas kolejnego spotkania z dziennikarzami o 14, Szumowski doprecyzował, że chodzi o Warszawę. Poinformował również, że - oprócz trzeciego zdiagnozowanego przypadku w stolicy - doszły dwa kolejne - w Cieszynie. Co łącznie daje 20 stwierdzonych zakażeń w Polsce.

Jak się okazało, trzecią osobą zdiagnozowaną w Warszawie jest Dowódca Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika. Informację przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej. Generał powrócił niedawno z narady wojskowej w Niemczech. Obecnie przebywa w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON - Wojskowym Instytucie Medycznym przy ulicy Szaserów.

Pozostałe przypadki na Mazowszu

O pierwszym przypadku koronawirusa na Mazowszu Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę po południu. To Hiszpanka, pracownica Frontexu, która do Polski przyleciała z Niemiec. Kilka godzin później resort otrzymał potwierdzenie kolejnego pozytywnego wyniku badania u innego pacjenta ze stolicy. To młoda osoba, która wróciła niedawno z Włoch.

KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA. RAPORT TVN24.PL >>>

Koronawirus na świecie

W Polsce potwierdzono 22 przypadki koronawirusa (stan na godzinę 20 10 marca). Na całym świecie odnotowano do tej pory ponad 114 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem w około 90 krajach. W Europie chorobę COVID-19 zdiagnozowano dotąd u 12 tysięcy pacjentów, z jej powodu na Starym Kontynencie zmarło już niemal pół tysiąca ludzi.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Podstawowe zasady zapobiegawcze, które wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia, zamieszcza w komunikatach Główny Inspektorat Sanitarny. Przypomina, że należy często myć ręce wodą z mydłem, a podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Trzeba również pamiętać o zachowaniu co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. GIS podkreśla też, aby unikać dotykania oczu, nosa i ust.

GIS w swych zaleceniach wskazuje, że jeśli w ciągu ostatnich czternastu dni przebywało się w kraju ryzyka i jednocześnie zaobserwowano u siebie objawy, jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Świat walczy z koronawirusem. ZOBACZ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? (stan na 10 marca)
Źródło: gisanddata.maps.arcgis.com
Czytaj także: