Prezydent tłumaczy się z utrudnień na Mokotowie. "Wszystkie na bieżąco monitorujemy"

Korki przy nowych inwestycjach na Mokotowie
Budowa tramwaju do Wilanowa powoduje utrudnienia w ruchu, sierpień 2022 (wideo bez dźwięku)
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie utrudnień związanych z budową linii tramwajowej do Wilanowa. Ze względu na skalę inwestycji są one bardzo dotkliwe szczególnie dla mieszkańców Mokotowa.

Pod koniec sierpnia rozpoczęła się zapowiadana od lat budowa linii tramwajowej do Wilanowa wraz z odnogą prowadzącą na Sielce (w ciągu ulicy Gagarina). Po wybudowaniu trasy przejazd tramwajem z Miasteczka Wilanów do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Według stołecznego ratusza to o wiele krócej niż pokonanie tej samej trasy samochodem – kierowcy w godzinach szczytu muszą przeznaczać na to nawet 45 minut.

To największa inwestycja Tramwajów Warszawskich od wielu lat, która niestety wywołała największe, również od wielu lat, utrudnienia w poruszaniu się w obrębie trzech dzielnic: Wilanowa, Mokotowa, ale również Śródmieścia, bo tam z kolei od stycznia prowadzona jest inna duża inwestycja - przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Agrykolą.

W związku z budową linii tramwajowej wygrodzono część Sobieskiego, Belwederskiej, Spacerowej i Puławskiej. Częściowo zamknięta jest też Gagarina na całym odcinku. Mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa utknęli w korkach, a te - w niektórych miejscach - utrzymują się nawet po godzinach szczytu.

Korki przy nowych inwestycjach na Mokotowie
Korki przy nowych inwestycjach na Mokotowie
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Trzaskowski: prace na Puławskiej wykonawca potraktuje priorytetowo

Do kwestii utrudnień odniósł się w czwartek na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Realizacja niemal każdej dużej inwestycji czasowo odbija się na naszym bieżącym funkcjonowaniu. Przed nami kilkunastomiesięczne ograniczenia w ruchu drogowym. Wszystkie utrudnienia na bieżąco monitorujemy. Codziennie siadamy z raportami o sytuacji na warszawskich drogach i analizujemy różne scenariusze" - zapewnił we wpisie.

Przypomniał również, że ostatnio zakończyła się budowa kolektora mokotowskiego, dzięki czemu zlikwidowano zwężenia jezdni w ciągu Czerniakowskiej (jeszcze na początku września ta ulica znajdowała się na liście najbardziej zakorkowanych miejsc w mieście). "Poprawiliśmy synchronizację sygnalizacji świetlnych na newralgicznym skrzyżowaniu, dzięki czemu przepustowość ulicy zwiększyła się w liczbie aut od 100 do 400 na godzinę. W efekcie Czerniakowska jest już w pełni drożna" - zaznaczył Trzaskowski. Dodał, że wykonawca tramwaju do Wilanowa priorytetowo ma potraktować prace prowadzone w ciągu ulicy Puławskiej.

Zmiana trasy linii numer 222

W rozmowie z PAP Monika Beuth, rzeczniczka ratusza, zapowiedziała także korekty sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach Belwederska - Chełmska - Dolna oraz Belwederska - Spacerowa - Gagarina. Ponadto od najbliższej soboty zmianie ulega trasa linii 222 (tylko w kierunku krańca Bielańska). Autobusy ominą plac na Rozdrożu i pojadą trasą: Spartańska – … – Boya-Żeleńskiego, pl. Unii Lubelskiej, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Piękna, Al. Ujazdowskie – … – Bielańska.

- Dzięki temu poprawimy komunikację na trasach objazdowych wprowadzonych z powodu budowy tramwaju na Wilanów. Na Marszałkowskiej między placem Unii a Konstytucji nie było komunikacji miejskiej. Tramwaje są wyłączone, a autobusy jeżdżą ulicą Waryńskiego - przekazała Monika Beuth, dodając, że prosili o taką zmianę pasażerowie. Wcześniej, również na prośbę mieszkańców, przesunięte zostało przejście dla pieszych na placu Unii Lubelskiej.

Podkreśliła, że będą dalej prowadzone bieżące pomiary ruchu. - Od początku mówiliśmy, że będziemy obserwować sytuację, bo przy takiej wielkiej inwestycji to się cały czas zmienia. Kierowcy i pasażerowie też dostosowują swoje trasy do warunków, dlatego staramy się reagować na bieżąco - przekazała Beuth.

Prezydent o drzewach wzdłuż trasy

Trzaskowski podkreślił, że rozbudowa niskoemisyjnego transportu publicznego oraz zazielenianie ulic to kluczowe elementy w walce o poprawę jakości powietrza. Odniósł się również do kwestii ponad 400 drzew, które zostaną wycięte podczas budowy linii tramwajowej.

"W przypadku tak wielkiej inwestycji straty są niestety nieuniknione, ale zrekompensujemy je z nawiązką. Jako miasto posadzimy 640 drzew. Będą to lipy holenderskie, lipy drobnolistne, platany klonolistne, wiśnie piłkowane, klony polne i dęby szypułkowe. Nowe drzewa o wysokości 5 metrów w momencie zasadzenia będą sięgały drugiego piętra przy budynkach" - wskazał Trzaskowski, powtarzając przy tym wcześniejsze zapewnienia przedstawicieli Tramwajów Warszawskich.

Prezydent stolicy poinformował też, że wykonawca - firma Budimex "przygotuje dodatkowe 400 sadzonek do nasadzeń na terenach prywatnych, należących do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni". "Podsumowując, budowie tramwaju do Wilanowa będzie towarzyszyło posadzenie łącznie ponad 1000 drzew" - dodał. Wspomniał również, że oprócz drzew, wzdłuż torów posadzone zostaną krzewy i byliny, a samo torowisko zostanie wyłożone zielonym rozchodnikiem.

"Utrudnienia to kwestia kilku-kilkanastu miesięcy. A efektem prac będą wygodne połączenia - do centrum, pracy, szkoły - i bezpieczne, dostępne miasto. Na lata. Dla wszystkich"- podsumował.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych to ponad 685 milionów złotych.

Czytaj także: