Warszawa stolicą filmów


Zaliczany jest przez specjalistów z branży do trzynastki najważniejszych festiwali filmowych na świecie - obok m.in. Cannes, Berlina i Wenecji. Już dziś rusza 27 Warszawski Festiwal Filmowy. O główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym walczyć będzie 20 produkcji.

Festiwal potrwa do 16 października. Pokazy filmów będą odbywać się w Kinotece i w Multikinie Złote Tarasy. Obejrzeć będzie można bardzo ciekawe i wysoko oceniane filmy, zrealizowane w ostatnim okresie w różnych rejonach świata. Wiele z nich było niedawno pokazywanych na innych ważnych festiwalach, np. w Wenecji czy Locarno.

Warsaw Grand Prix

Laureat głównego konkursu festiwalu w Warszawie, czyli Konkursu Międzynarodowego dla filmów fabularnych, otrzyma nagrodę Warsaw Grand Prix, ufundowaną przez prezydenta Warszawy. O zwycięstwo w tej sekcji walczyć będą m.in.: czeski "Alois Nebel" (reż. Tomasz Lunak), irański obraz "Trzy i pół" (reż. Naghi Nemati), marokański "Majid" (reż. Nassim Abassi), holendersko-belgijska "Lena" (reż. Christophe van Rompaey), w której gra Agata Buzek oraz "Znieważona ziemia" francusko-izraelskiej reżyserki Michale Boganim, z Andrzejem Chyrą w obsadzie.

Animowany "Alois Nebel" to adaptacja komiksu Jaroslava Rudisza i Jaromira 99. Bohater, Alois Nebel, pracuje jako dyspozytor na stacji kolejowej przy granicy czesko-polskiej. Jest samotnikiem. Z zamiłowaniem czyta stare rozkłady jazdy. Na świat patrzy z perspektywy "kolejowej filozofii"; widzi pociągi, które dawno odjechały "do przeszłości". Wrażliwość na "kolejową transcendencję" wiedzie go we własną podróż, podczas której mężczyzna spotyka różnych ludzi i poznaje ich historie.

Część filmów zostanie pokazana w Kinotece fot. materiały organizatora
Część filmów zostanie pokazana w Kinotece fot. materiały organizatoraCzęść filmów zostanie pokazana w Kinotece fot. materiały organizatora

Bohaterkami "Trzech i pół" są Hanieh, Homa i Banafsheh - trzy dziewczyny z Iranu, więźniarki i przyjaciółki, które wychodzą z więzienia na kilkudniową przepustkę. Kobiety postanawiają wbrew przepisom nie wracać do więzienia. Chcą nielegalnie przekroczyć granicę. Reżyser filmu tak przedstawia tę historię: "Tysiące ludzi ucieka ze swojego kraju i rusza w drogę do lepszego życia. Starałem się opisać problemy ludzi. Pokazać jak bardzo są prześladowani za swoje marzenia i nadzieje".

"Lena" z Agatą Buzek

Film z Maroka to natomiast historia dziesięcioletniego sieroty, Majida. Chłopiec sprzedaje książki i czyści buty na ulicach miasta. Nawiedzają go koszmary, przypominające o stracie rodziców. Chłopiec nie pamięta już nawet twarzy swoich rodziców. Szukając zdjęć i wspomnień, Majid wyrusza do Casablanki. Reżyser Nassim Abassi podkreślił, że sam czuje silny związek z tym małym chłopcem. - Jako dziecko straciłem pamięć i nie mam wspomnień z dzieciństwa. Chciałbym, żeby ludzie, szczególnie w Maroku, okazali współczucie dzieciom, które spotykają na ulicach i popatrzyli na świat oczami małego chłopca - powiedział.

Tytułową bohaterką "Leny" jest 17-letnia dziewczyna. Zbyt gruba, zbyt nieśmiała, zbyt łatwo daje chłopakom to, czego chcą. A czego ona chce? Prawdopodobnie nie była pewna, póki nie spotkała boskiego Daana. "O kimś takim wolno marzyć tylko ładnym dziewczętom". Poruszająca historia dziewczyny, której życie wraz z pierwszą miłością zmienia się z piekła w raj. Emocjonalny konflikt bohaterki pokazano z czułością i empatią. Reżyser dodaje także swój znak firmowy - rubaszny humor - tak bohaterkę i film przedstawiają organizatorzy festiwalu. Jedną z ról w "Lenie" zagrała polska aktorka Agata Buzek.

Nowy film Smarzowskiego

W innym filmie z Konkursu Międzynarodowego, "Znieważonej ziemi" francusko-izraelskiej reżyserki Michale Boganim, można z kolei zobaczyć Andrzeja Chyrę. W 25. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu Boganim opowiedziała historię grupy ludzi, których życie zniszczył wybuch reaktora. Film - z muzyką skomponowaną przez Leszka Możdżera - jest wspólną produkcją Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. Chyra zagrał w nim razem z ukraińską aktorką Olgą Kurylenko, znaną z produkcji o Jamesie Bondzie "007 Quantum of Solace".

W Konkursie Międzynarodowym wystartują ponadto dwa filmy polskie - "Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "Wymyk" Grega Zglińskiego, oraz rumuńsko-polska animacja "Droga na drugą stronę" (reż. Anca Damian).

Międzynarodowe jury

W jury Konkursu Międzynarodowego zasiądą m.in.: producentka Christa Saredi ze Szwajcarii (która "odkryła" takich reżyserów, jak Aki Kaurismaki czy Michael Haneke i miała istotny wpływ na ich kariery), producent z Rosji Artem Wasiliew oraz ceniony reżyser, scenarzysta, operator i producent Bogdan George Apetri, pochodzący z Rumunii, a zamieszkały w Stanach Zjednoczonych.

Pozostałe konkursowe sekcje w ramach 27. WFF to: Konkurs 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów), Konkurs Wolny Duch ("dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych"), Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Filmów Krótkometrażowych. W sekcji krótkich metraży wystartuje ponad 50. produkcji z całego świata, w tym filmy znanych rosyjskich reżyserów Andrieja Zwiagincewa i Aleksieja Popogrebskiego oraz Amerykanina Spike'a Jonze'a.

Film otwarcia

Zwyczajowo organizatorzy festiwalu wybrali ciekawe propozycje na "film otwarcia" i "film zamknięcia" warszawskiego święta kina. W tym roku festiwal otworzy pokaz brytyjskiego thrillera polityczno-szpiegowskiego z gwiazdorską obsadą, pt. "Ósma strona" (reż. David Hare). Zagrali w nim Ralph Fiennes, Rachel Weisz i Bill Nighy. Główny bohater, Johnny Worricker (Nighy), to agent MI5 o długim stażu. Mężczyzna wiele wycierpiał dla służby. Jego szef nagle umiera, zostawiając po sobie niezrozumiałe, groźne akta. Tymczasem Johnny poznaje - pozornie przypadkowo - dziwną sąsiadkę i polityczną aktywistkę. Wkrótce będzie musiał lawirować w skomplikowanej sieci intryg, rzucić pracę, a nawet - wyzbyć się własnej tożsamości. Wszystko po to, żeby odkryć prawdę.

Film zamknięcia

Filmem, który zamknie festiwal będzie z kolei obraz kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga "Niebezpieczna metoda", pokazywany w tym roku w Wenecji. W obsadzie "Niebezpiecznej metody" są m.in. Michael Fassbender, Keira Knightley i Viggo Mortensen. Film jest opowieścią o przyjaźni, a jednocześnie rywalizacji między austriackim twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem, a psychiatrą i psychologiem szwajcarskim, Karolem Gustawem Jungiem. Obaj uczeni są zafascynowani tą samą kobietą, piękną pacjentką kliniki psychiatrycznej, Sabiną Spielrein.

- Tegoroczny program będzie bardzo bogaty - zapowiadał w drugiej połowie września, zapraszając publiczność na festiwal, jego dyrektor Stefan Laudyn. "Ponad połowa filmów w głównym konkursie to premiery międzynarodowe i światowe - zwrócił uwagę.

pap/par

Pozostałe wiadomości

Radomscy policjanci zatrzymali po pościgu 20-letniego kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli. W trakcie ucieczki uszkodził radiowóz i zaparkowane auto. Był pod wpływem alkoholu i nie miał prawa jazdy.

Uciekał przed policją, uszkodził radiowóz. Za kierownicą pijany 20-latek bez prawa jazdy

Uciekał przed policją, uszkodził radiowóz. Za kierownicą pijany 20-latek bez prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

321 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 231 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 231 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Amatorska nauka jazdy zakończyła się kolizją ze słupem. Zarówno ucząca się jeździć, jak i właściciel samochodu byli pijani. Obojgu grożą poważne konsekwencje.

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmiertelny wypadek na terenie gminy Przytyk niedaleko Radomia. Policja podała, że 21-letni kierowca zginął na miejscu po tym, jak stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo.

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Zazdrość w powiecie żyrardowskim (Mazowieckie) zderzyły się dwie ciężarówki. Jedna osoba została ranna. Droga krajowa numer 50 jest zablokowana.

Zderzenie dwóch ciężarówek na obwodnicy Żyrardowa. Jedna osoba ranna

Zderzenie dwóch ciężarówek na obwodnicy Żyrardowa. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

47-letnia kobieta nagle wtargnęła przed jadący samochód. Kierująca nie zdążyła wyhamować i doszło do wypadku. Piesza doznała urazu głowy. Okazało się, że powodem jej nieprzewidywalnego zachowania był alkohol.

Pijana kobieta weszła pod nadjeżdżający samochód, dostała mandat

Pijana kobieta weszła pod nadjeżdżający samochód, dostała mandat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z piaseczyńskiej drogówki zatrzymali kierującą, która zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym. Okazało się, że to wykroczenie jest najmniejszym zmartwieniem kobiety. 37-latka wsiadła za kierownicę, choć miała sądowy zakaz prowadzenia samochodów.

Miała zakaz prowadzenia auta, zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym

Miała zakaz prowadzenia auta, zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiany czekają ulicę Saską na odcinku od alei Stanów Zjednoczonych do ulicy Zwycięzców. Wymienione zostanie ponad 1000 metrów kwadratowych chodnika, Zarząd Dróg Miejskich wyznaczy nowe miejsca parkingowe.

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie bloku przy Śródziemnomorskiej na warszawskim Mokotowie. Budowę 11-piętrowego budynku wcześniej wstrzymano po kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, zarzucając deweloperowi zmiany w projekcie. Słowem: rok temu balkony przy ścianie i pokoje z komórek były uznane za patologię. Dziś okazuje się, że wszystko jest zgodnie z przepisami.

Balkony przy ścianie i pokoje z komórek. Budowa była wstrzymana, ale jest pozwolenie na użytkowanie

Balkony przy ścianie i pokoje z komórek. Budowa była wstrzymana, ale jest pozwolenie na użytkowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mężczyzn wpadło na gorącym uczynku podczas wyrzucania śmieci pod Mławą. Na łąkę z auta dostawczego trafiły tworzywa sztuczne. Policjanci ustalili, że kierowca busa "miał ponad 0,70 promila alkoholu w organizmie".

Śmieci z busa wyrzucali na łąkę. Nie zauważyli policji. Kierowca był nietrzeźwy

Śmieci z busa wyrzucali na łąkę. Nie zauważyli policji. Kierowca był nietrzeźwy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmigłowiec awaryjnie lądował pod Mińskiem Mazowieckim. Pilot cywilnej maszyny posadził ją na leśnej polanie. Trzy osoby trafiły do szpitali, ich obrażenia nie są poważne. Jak doszło do wypadku? - Zgasł silnik. Pilot lądował na autorotacji. Płozy zamortyzowały uderzenie - ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Śmigłowiec lądował z wyłączonym silnikiem. Pilot i pasażerowie trafili do szpitali

Śmigłowiec lądował z wyłączonym silnikiem. Pilot i pasażerowie trafili do szpitali

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pod Wyszkowem kierowca opla stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi krajowej numer 62 i uderzył w drzewo. Autem podróżowały dwie osoby. Kierowca został ranny, a pasażer nie przeżył wypadku.

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Źródło:
tvnwarszawa.pl