Śledztwo w sprawie piramidy finansowej. CBA zatrzymało dyrektorów warszawskiej spółki brokerskiej

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
CBACBA zatrzymało dwie osoby z grupy tworzącej piramidę finansową

Dwie osoby - dyrektorka i dyrektor jednej z warszawskich spółek brokerskich - zostały zatrzymane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej dokonujących oszustw za pomocą piramidy finansowej. Według prokuratury podejrzani mieli dopuścić się oszustw na kilkadziesiąt milionów złotych. 

O kolejnych zatrzymaniach w sprawie piramidy finansowej poinformowało w poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak przekazano, funkcjonariusze katowickiej delegatury Biura zatrzymali w ostatnich dniach kobietę i mężczyznę. Chodzi o dyrektorkę pionu analiz i dyrektora ds. sprzedaży warszawskiej spółki. Według śledczych mieli oni działać w zorganizowanej grupie przestępczej i brać udział w oszustwach. Z ustaleń służb wynika, że dyrektorka pionu analiz miała dopuścić się oszustw na 23 miliony 361 tysięcy złotych, natomiast dyrektor ds. sprzedaży - na kwotę 62 milionów 163 tysięcy złotych.

Kilkuset oszukanych klientów

CBA podaje, że spółka brokerska oferowała sprzedaż instrumentów finansowych - głównie obligacji - kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, ale przede wszystkim na rynku nieruchomości. Jej działalność miała odbywać się co najmniej w latach co najmniej w latach 2016 - 20.

Pracownicy spółki mieli wprowadzać klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej - wynika ze śledztwa. Robili to dla osiągnięcia korzyści majątkowych. W sumie mieli oszukać kilkuset klientów nabywających obligacje, a środki uzyskane z emisji przeznaczyć na inne cele i nie zaspokoić roszczeń wierzycieli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zarzuty dla dyrektorów spółki brokerskiej

W nadzorującej śledztwo CBA Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zatrzymanym postawiono zarzuty działania w grupie przestępczej i oszustw. Prokurator wyznaczył im 150 tysięcy i 200 tysięcy złotych poręczenia majątkowego oraz nakazał dozór policji. Zakazał też kontaktowania się ze innymi podejrzanymi, wśród których są między innymi członkowie zarządu spółki brokerskiej, zatrzymał paszporty i zakazał opuszczania kraju.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od 2020 roku, a zarzuty usłyszało dotychczas siedem osób. Do pierwszych zatrzymań doszło w sierpniu 2020 roku - wówczas zatrzymano trzy osoby: prezesa i członka zarządu spółki pośredniczącej w sprzedaży instrumentów finansowych oraz jej byłego dyrektora działu prawnego. CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Postępowanie nadal rozwija się - zaznacza zespół prasowy CBA.

Informowaliśmy też o zatrzymaniu 20 osób w związku ze sprawą "zbrodni fakturowej":

Służby zatrzymały 20 osób podejrzanych o wystawianie fikcyjnych faktur
Służby zatrzymały 20 osób podejrzanych o wystawianie fikcyjnych fakturIzba Administracji Skarbowej w Warszawie

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości