Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

Wyremontują sypiący się wiadukt. Utrudnienia na Ostrobramskiej aż do grudnia

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plWiadukt na Ostrobramskiej do remontu

W czwartek drogowcy rozpoczną remont wiaduktu wzdłuż ulicy Ostrobramskiej. Obiekt przejdzie gruntowną modernizację. Póki się ona nie skończy, należy nastawić się na utrudnienia. 

O planowanym remoncie wiaduktu Ostrobramskiej nad aleją Stanów Zjednoczonych pisaliśmy pod koniec lutego, teraz ratusz poinformował o rozpoczęciu prac i wiążących się z nimi utrudnieniach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Utrudnienia dla kierowców

W czwartek około godziny 22.00 wyłączona zostanie północna jezdnia Ostrobramskiej (prowadząca w kierunku centrum) na odcinku od Międzyborskiej do Kinowej. Ruch na jezdni prowadzącej w kierunku Wawra będzie odbywał się bez utrudnień.

Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już na wcześniejszym odcinku trasy. Urzędnicy polecają objazd ulicami: al. gen. Wieniawy-Długoszowskiego (Trasa Siekierkowska) lub gen. Fieldorfa "Nila" do Wału Miedzeszyńskiego.

Od skrzyżowania z ulicami Zamieniecką i gen. Fieldorfa "Nila" na północnej jezdni Ostrobramskiej (czyli w kierunku centrum), jeden z pasów ruchu zostanie zmieniony w buspas.

- Kierowcy indywidualni będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. Od skrzyżowania z ulicami Grenadierów i Poligonową prosto będzie możliwy wyłącznie dojazd do Międzyborskiej, dalej jezdnia będzie całkowicie wyłączona z ruchu, czyli nie będzie można pojechać ani w kierunku alei Stanów Zjednoczonych, ani w kierunku ul. Kinowej. Pozostali kierowcy powinni pojechać w Grenadierów – podaje Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.

Ulica Ostrobramska, objazd zamkniętego odcinka ulicyUM

Również na Grenadierów, pomiędzy Ostrobramską a aleją Stanów Zjednoczonych, zostanie wytyczony dodatkowy pas dla autobusów – będą nim mogły poruszać się pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówki, pojazdy MTON i motocykle. Obok buspasa nadal będą utrzymane dwa pasy ruchu – po jednym w każdym kierunku. Wyjazd z ulic poprzecznych na Grenadierów (z wyjątkiem ul. Majdańskiej) będzie możliwy tylko w prawo.

- Wyłączana z ruchu będzie jedna z jezdni alei Stanów Zjednoczonych, na wysokości wiaduktu są trzy jezdnie – po jednej w każdym kierunku i trzecia umożliwiająca wjazd na wiadukt, poruszają się nią także autobusy stające na przystanku Przyczółek Grochowski. W trakcie prac budowlanych ruch będzie kierowany na pozostałe jezdnie, tak aby kierowcy mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu w kierunku ronda Wiatraczna i tyle samo w kierunku centrum. Możliwy będzie wyjazd z Kinowej na aleję Stanów Zjednoczonych – opisuje rzeczniczka.

Objazd zamkniętego odcinka ulicy (zbliżenie na węzeł)um

Zmiany w komunikacji

Autobusy linii 151, 182, 502, 514, 520, 525 i N25 – jadące w kierunku mostu Łazienkowskiego – od skrzyżowania Ostrobramskiej z Grenadierów i Poligonową, pojadą Grenadierów i aleją Stanów Zjednoczonych.

Dla autobusów linii 158 – jadących w kierunku CH Reduta – będzie obowiązywała trasa objazdowa prowadząca ulicami: Grenadierów – Spalinowa – Turbinowa – Rozłucka.

Dla linii zwykłych oraz linii nocnej będą obowiązywały wszystkie przystanki na trasach objazdowych, autobusy linii przyspieszonych zatrzymają się na przystanku Os. Majdańska 01 w al. Stanów Zjednoczonych. Niedostępny będzie przystanek Przyczółek Grochowski 03, obowiązujący dla autobusów jadących Ostrobramską w kierunku mostu Łazienkowskiego. Autobusy te będą zatrzymywały się (razem z autobusami linii 141, 143, 188 i 523) na przystanku Przyczółek Grochowski 01 zlokalizowanym w alei Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowo autobusy linii 141, 143, 188 i 523 – jadące w kierunku mostu Łazienkowskiego – będą zatrzymywały się na przystanku Kanał Gocławski 01.

Szeroki zakres prac

Do przetargu ogłoszonego pod koniec lutego zgłosiły się trzy firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożyło przedsiębiorstwo WPM Mosty, które za wykonanie prac otrzyma około 9 milionów złotych.

Wiadukt jest jednym z obiektów Trasy Łazienkowskiej wybudowanych w latach 70. Znajduje się w złym stanie technicznym, przy życiu trzymają go podpory. Dlatego zakres robót jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. wymianę płyt, częściową wymianę przyczółków i podpór pośrednich.

W ramach prac rozebrane zostaną istniejące schody po północno-wschodniej stronie wiaduktu i zbudowane nowe. Zarząd Dróg Miejskich zapowiedział, że w kolejnym etapie możliwa będzie budowa pochylni prowadzącej na wiadukt. Ponadto wyremontowane zostaną przystanki autobusowe. Przyczółek Grochowski to ważny węzeł przesiadkowy. Ulokowano tam cztery przystanki, obsługujące 11 linii.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wszystkie przeszkody na przystankach zostaną odsunięte na trzy metry od krawędzi, pojawią się też ułatwienia dla osób niewidzących lub słabowidzących - pasy prowadzące i kontrastowe elementy dotykowe. Nasadzona będzie nowa zieleń.

Prace mają zakończyć się w grudniu tego roku.

W ubiegłych latach remonty przeszły obiekty na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych przygotowuje również przebudowę wiaduktów na Agrykoli i Saskiej Kępie. 

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM