Samochód na środku placu budowy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Samochód stojący pośrodku trwających prac

Była informacja i prośba o zabranie aut z parkingu przy Rudnickiego, jeden z kierowców się nie dostosował i zostawił samochód. Teraz jego auto stoi w sercu trwających robót.

Na środku trwającej przebudowy ulicy Rudnickiego stoi zaparkowany samochód. Uwagę na niego zwrócił Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak przypomina, wcześniej był tam nieformalny parking. - Kilka miesięcy temu zostały zawieszone kartki, z prośbą o usunięcie samochodów w związku z planowaną przebudową. Wszyscy pozabierali samochody, z wyjątkiem jednego kierowcy. Auto teraz stoi pośrodku trwających robót. Straż miejska nie może zabrać tego samochodu, ponieważ nie ma on żadnych wycieków, jest zamknięty, zabezpieczony, w dobrym stanie. Nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym, więc nie mogą z nim nic zrobić. Drogowcy są bezradni. Okopali więc ten samochód i prowadzą prace - relacjonuje nasz reporter.

Remont

Ciąg ulic Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego jest jednym z ważniejszych na Bielanach. Łączy osiedla Piaski, Słodowiec i Stare Bielany, a dla mieszkających we wschodnim rejonie ulicy Maczka stanowi wygodny dojazd do stacji metra Słodowiec i dalej do ulicy Podleśnej przed Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jego nawierzchnia była już jednak wyeksploatowana, a komfort podróżowania obniżała także obowiązująca na kilku skrzyżowaniach organizacja ruchu. Trwająca przebudowa ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego ma na celu poprawienie tej infrastruktury i usprawnienie ruchu. Remontowane są jezdnie, chodniki i drogi dla rowerów. Będzie też nowe rondo, przejścia dla pieszych, latarnie i drzewa. Jak doprecyzowali drogowcy, to wielobranżowy projekt zmian w dzielnicy. 

Chodniki już gotowe

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich na większości odcinków ulic Podczaszyńskiego i Perzyńskiego zakończyła się budowa chodników. Wyjątkiem są dojścia do przejść dla pieszych. "Wynika to z tego, że na wlotach ulic podporządkowanych budowane będą wyniesione przejścia dla pieszych" - wyjaśnił w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich.

"Wysokie zaawansowanie prac dotyczy też dróg dla rowerów wzdłuż ulicy Podczaszyńskiego. Rozpoczęliśmy tam już prace związane z układaniem warstwy wiążącej. Rozpoczęła się również budowa drogi dla rowerów oraz chodnika na ulicy Rudnickiego od strony ulicy Maczka" - doprecyzowali drogowcy.

W rejonie skrzyżowania ulic Rudnickiego i Broniewskiego rozpoczęła się budowa parkingu wraz z odwodnieniem. Jak przekazano, parking z każdym dniem nabiera docelowych kształtów.

Będzie rondo i nowa nawierzchnia

Jednak największa zmiana czeka skrzyżowanie ulic Rudnickiego i Kochanowskiego. Starą i wyeksploatowaną sygnalizację świetlną w tym miejscu ma zastąpić rondo turbinowe. Obecnie trwa przebudowa sieci gazowej, kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Kompleksowe prace obejmą również budowę nowego oświetlenia ulicznego, wymianę podbudowy, a wszystko zwieńczy ułożenie nowej nawierzchni.

Z kolei na całym ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni.

Stare drzewa zostaną, przybędzie nowych

Jak poinformowali drogowcy przed przystąpieniem do realizacji przebudowy ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego, przeanalizowano i poprawiono projekt zieleni pochodzący z 2017 roku. "W wielu miejscach udało się odsunąć prace od drzew, powiększając miejsce na rozwój korzeniowy. Dodatkowo stworzyliśmy też przestrzeń na wprowadzenie kolejnych szpalerów drzew" - przekazano.

W sumie na obszarze całej inwestycji zasadzonych zostanie 61 nowych drzew. Będą to klony pospolite i polne, jesiony wyniosłe, wiśnie oraz sosny czarne. Efektu dopełnią tysiące krzewów i bylin.

Doświetlone przejścia dla pieszych i nowe latarnie

Przy przejściach dla pieszych drogowcy kończą prace związane z wypuszczaniem peszli pod doświetlenia. Jak wyjaśniają peszla, to niebieska rura, którą często można zauważyć przy okazji remontów i przebudów, zwłaszcza sygnalizacji świetlnych i oświetlenia. Znajdują się w nich kable niezbędne do zasilania powstającej infrastruktury.

Jednak doświetlenia przejść dla pieszych, są tylko jednym z elementów prac związanych z oświetleniem. Na ulicach Perzyńskiego i Rudnickiego zamontowanych zostanie 37 nowych latarni. Słupy zostały już zakupione i czekają na montaż.

Na Podczaszyńskiego oświetlenie było remontowane w 2019 roku. - Wtedy ustawiliśmy tam 34 latarnie typu pastorał warszawski z 1928 roku wyposażone w energooszczędne oprawy LED - doprecyzował ZDM.

W najbliższym czasie Zarząd Dróg Miejskich planuje rozpoczęcie nowych nasadzeń krzewów na ulicy Podczaszyńskiego, Perzyńskiego oraz dalszą przebudowę sieci gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, ciepłowniczej. Rozpoczną się również prace związane z przebudową sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Rudnickiego z Broniewskiego, a także roboty związane z budową chodnika i drogi dla rowerów w ulicy Rudnickiego, czy dokończenie warstwy ścieralnej na wybudowanych już fragmentach drogi dla rowerów. Drogowcy będą pracować także nad budową wyniesionych przejść dla pieszych. "Chcemy też rozpocząć prace porządkowe na zakończonych już fragmentach" - dodano w komunikacie.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o planowanym remoncie ulicy Jana Kazimierza na Odolanach:

Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remont
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remontMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości