Najnowsze

Rozbiórka Czarnego Kota. Hotel ogrodzony płotem

Najnowsze

Autor:
ran/ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl , PAP
Czarny Kot za płotem
Czarny Kot za płotemMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Czarny Kot zasłonięty płotem

Hotel Czarny Kot, który ma zostać rozebrany od drugiego piętra wzwyż, został ogrodzony. 

Metalowy płot pojawił się wokół budynku. Zagrodzone zostało między innymi wejście od strony Okopowej.

- Ogrodzony jest też teren przed budynkiem od strony Powązkowskiej i od Burakowskiej – relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak mówił nam powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Kłosowski, właściwa rozbiórka ma rozpocząć się w poniedziałek.

Wykonawcą prac jest P.H.U. REC-TOM. Firma będzie miała maksymalnie 60 dni na zakończenie prac, które pochłoną 1,4 miliona złotych. Przetarg był trzecim z kolei – poprzednie kończyły się fiaskiem, ponieważ oferty były wyższe, niż zakładał PINB. 

Sąd nad Czarnym Kotem

Czarny Kot powstał pod koniec lat 80. jako jednopiętrowy hotel, jednak w kolejnych latach właściciele rozpoczęli jego rozbudowę o kolejne kondygnacje. Przez niektórych mieszkańców bywał nazywany "architektonicznym potworkiem", "gargamelem" i "najsłynniejszą samowolą budowlaną".

Nadzór budowlany, wskazując, że "Czarny Kot" został wybudowany samowolnie, nakazał właścicielom rozbiórkę budynku od drugiego piętra w górę. W uzasadnieniach podkreślano ponadto, że usytuowanie budynku narusza przepisy techniczno-budowlane.

Zwracano także uwagę, że działka zajmowana jest bezumownie. Umowa dzierżawy zawarta 10 maja 1994 wygasła 14 maja 2009. W 2010 miasto zdecydowało się na wkroczenie na drogę sądową. Jak informowały władze dzielnicy, sąd w sierpniu 2018 prawomocnym wyrokiem zadecydował, że właściciel musi zwrócić miastu nieruchomość. W uzasadnieniu wyroku napisano, że nieruchomość przy Okopowej stanowi własność miasta. Sprawę skierowano do egzekucji komorniczej.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w połowie grudnia 2018 roku ostateczny wyrok. Wtedy też ruszyła procedura, która ma doprowadzić do rozbiórki hotelu od drugiego piętra w górę.

Źródło: tvnwarszawa.pl , PAP

Autor:ran/ec

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości