Do czytania książek noblistki zachęca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- Kupiliśmy ponad 2 tysiące książek Olgi Tokarczuk. Do wyboru będzie aż 14 tytułów. Wśród nich znajdziecie zarówno starsze pozycje, jak i te najnowsze. Zarówno te, które można przeczytać jednego dnia, i na które trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście. Niech będzie to okazja do stworzenia prawdziwego czytelniczego święta z Olgą Tokarczuk w roli głównej. Zapraszam do bibliotek, zachęcam do czytania noblistki – mówi.
"Podróż ludzi księgi", "Prawiek i inne czasy", "E.E", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Opowiadania bizarne", "Księgi Jakubowe" – to tylko niektóre z tytułów zakupionych przez ratusz. Warszawiacy znajdą książki w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych.
"Czuły narrator"
W sobotę Olga Tokarczuk wygłosiła w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej swoją noblowską przemowę. Podczas wykładu odczytała w języku polskim esej "Czuły narrator". Medal oraz dyplom przyznany za całokształt twórczości Tokarczuk odbierze we wtorek z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona tym największym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła poetkę Wisławę Szymborską.
Autorka/Autor: dg/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawa