Rafał Trzaskowski z wotum zaufania. 37 radnych było za, 13 przeciw

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania (zdjęcie ilustracyjne)TVN24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania głosami większości Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości. Przedtem wysłuchali raportu o stanie miasta.

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy, radni wysłuchali raportu o stanie miasta i udzielili wotum zaufania prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. Za głosowało 37 radnych, przeciw było 13 radnych z opozycyjnego klubu PiS. Trzy osoby się wstrzymały się od głosu, jeden z radnych nie głosował.

Szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz mówił przed głosowaniem między innymi o bohaterskiej postawie warszawiaków wobec uchodźców z Ukrainy, o transporcie publicznym i o inwestycjach ekologicznych miasta. Podkreślił, że klub radnych KO będzie za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Warszawy.

Wiceprzewodniczący klubu PiS radny Wiktor Klimiuk wskazywał natomiast na niespełnione obietnice Rafała Trzaskowskiego m.in. obwodnicy śródmiejskiej, kolejnych linii metra, wyciętych drzewach, braku podziemnych parkingów, tramwaju na Zieloną Białołękę i Gocław, czy też nierozwiązanego problemu z mieszkaniami pozakładowymi. Klimiuk mówił też o powiększającej się liczbie pustostanów, zwężaniu ulic czy zabierania miejsc parkingowych. Poprosił radnych, żeby zagłosowali przeciwko udzieleniu prezydentowi Warszawy wotum zaufania.

Trzaskowski opowiedział o uchodźcach z Ukrainy

Wcześniej prezydent Rafał Trzaskowski zaprezentował radnym raport o stanie miasta. Mówił o bezprecedensowej sytuacji związanej z napływem uchodźców z Ukrainy. - Ponad milion osób przeszło wtedy przez Warszawę - powiedział prezydent Warszawy, dodając, że 70-80 procent warszawiaków włączyło się w pomoc uchodźcom. Zaznaczył, że w stolicy przebywa w tej chwili ponad 200 tysięcy obcokrajowców. Najwięcej jest obywateli Ukrainy i Białorusi, ale także Wietnamu czy Turcji.

- Znaleźli u nas dom, a oni bardzo ciężko pracują i budują również nasz dobrobyt - powiedział Trzaskowski.

Jak kształtuje się budżet?

Prezydent odniósł się również do kwestii finansowych, wskazując na dysproporcje we wzroście dochodów między budżetem państwa a budżetem Warszawy oraz nawiązując do aktualnej sytuacji gospodarczej. Podkreślił, że budżet państwa od roku 2015 wzrósł o 109 procent, a budżet Warszawy 43 procent. - Budżet Warszawy powinien rosnąć w takim samym tempie - dodał.

– Koszty funkcjonowania miasta cały czas rosną – mamy niespotykaną w skali Europy inflację. W takich warunkach musimy funkcjonować – gdy załamuje się rynek dostaw i rynek pracy. Takiego nagromadzenia negatywnych czynników w historii miasta dawno nie było – mówił prezydent.

Przedstawił też dane, z których wynika, że ubytek w PIT na skutek zmian prawnych wyniósł w latach 2019-2023 - 8,6 miliarda złotych. - Na szczęście nie widać tego po Warszawie, bo miasto było tyle lat dobrze zarządzane. Ale powoli dochodzimy do ściany - ocenił.

Edukacja ważną pozycją w miejskim budżecie

Sporo miejsca prezydent poświęcił tematowi edukacji, która w obecnej kadencji stanowi największą pozycję w miejskim budżecie. Jak wskazał ratusz w komunikacie tylko w tej kadencji miasto oddało 12 nowych szkół, a kolejnych 5 jest w budowie – w tym pierwsze z historii publiczne liceum w dzielnicy Wesoła. Dla przedszkoli to odpowiednio 24 nowe placówki i kolejne 4 w budowie.

W trakcie dyskusji z radnymi prezydent odpowiadał na pytania odnoszące się m.in. do tematu dofinansowania edukacji w Warszawie, stawek za system gospodarowania odpadami, inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy, budowy tramwaju do Wilanowa, Zielonej Wizji Warszawy czy kanalizacji w wybranych dzielnicach miasta.

Przypomniał też, że Warszawa wygrała konkurs na najlepszy kierunek wakacyjny wśród europejskich miast (European Best Destinations 2023). - Wygraliśmy rywalizację z takimi miastami jak Wiedeń, Ateny czy Kopenhaga w wyniku głosowania, w którym udział wzięło 686 tysięcy osób z 178 państw - dodał.

Program rodzinny i inwestycje

Mówił też o programie "Warszawa rodzinna", który odpowiada na najbardziej palące problemy współczesnego społeczeństwa: nierówności społeczne, kryzys demograficzny, rosnącą liczbę i potrzeby osób starszych, ubóstwo, wykluczenie czy niepełnosprawność.

- Prawie 2 tysiące dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi dofinansowania in vitro - podkreślił.

Podkreślił, że w tej chwili rzeczywiście jest kumulacja inwestycji, ale jak wyjaśnił jest to związane z opóźnieniami przetargów w związku z pandemią oraz chęcią zdążenia przed przebudową linii średnicowej przez kolejarzy, prowadzoną metodą odkrywkową.

- Ja rozumiem krytykę, ale chciałbym, aby była konstruktywna. Żeby była oparta o prawdziwe, a nie zmanipulowane dane - podkreślił.

Przeczytaj także: Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. "Zmieniamy tę przestrzeń w kawał normalnego, europejskiego miasta"

Rafał Trzaskowski o budowie placu Centralnego
Rafał Trzaskowski o budowie placu CentralnegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg / prpb, adso

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W weekend drogowcy będą frezować prawy pas ulicy Puławskiej. Z kolei tramwajarze wyremontują zwrotnice przy dawnym kinie Femina. Remonty zaplanowano też w dwóch punktach Woli. Będą objazdy i zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Frezowanie i zwężenie Puławskiej, remonty na Woli i przy kinie Femina. Weekend z utrudnieniami

Frezowanie i zwężenie Puławskiej, remonty na Woli i przy kinie Femina. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek, które pozwalają na otwarcie bramek metra. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth deklaruje, że nowe legitymacje, które zostaną zamówione przez warszawskie szkoły, będą miały elektroniczne warstwy umożliwiające zapis danych.

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do 30 czerwca poszkodowani przedsiębiorcy mogą składać wnioski o pomoc finansową - przekazali stołeczni urzędnicy. Również w czerwcu powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy Marywilskiej.

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Losy pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku są niepewne. Wydane kilka miesięcy temu pozwolenie na budowę właśnie uchylił sąd. To efekt skargi mieszkańców ze znajdującej się w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu wspólnoty.

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na krajowej "siódemce" zderzyło się pięć samochodów. Najpierw dwa osobowe, potem wjechały na siebie stojące w korku trzy pojazdy ciężarowe. Trzy osoby trafiły do szpitala. Wszyscy kierujący byli trzeźwi.

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali "dziuplę" i zatrzymali 30-latka podejrzanego o kradzież auta elektrycznego. Zabezpieczyli też sprzęt, który pomagał mężczyźnie w kradzieży.

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Był to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcieli zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Jezdnię udrożniono około godziny 17.

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na Lotnisku Chopina obywatelkę Chin, która w swoim bagażu przewoziła w małych buteleczkach niedźwiedzią żółć. Kobieta nie miała zezwolenia na przewóz tej substancji. Grozi jej surowa kara.

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend 25 i 26 maja na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Aleje Jerozolimskie zostaną wyłączone dwa tory Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ponadto pociągi będą kursować dwukierunkowo po jednym torze od stacji Komorów do stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Źródło:
PAP

W weekend tramwajarze będą wymieniać zwrotnice u zbiegu alei "Solidarności" i alei Jana Pawła II. Drogowcy z kolei będą pracować na prawym pasie ulicy Puławskiej, na odcinku od Romera do Doliny Służewieckiej. Oznacza to utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnił stołeczny ratusz. Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przypomniał, że miasto ma propozycję dla każdej z grup mieszkających tam osób.

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

40-latek uporczywie nękał kobiety w jednym z salonów fryzjerskich na Ursynowie. Przyglądał się im, zaczepiał i starał się do nich przytulać. Dostawał ostrzeżenia, te jednak nie zmieniły jego zachowania. Kiedy złamał zakaz zbliżania się, trafił do aresztu.

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na A2, w okolicy Grodziska Mazowieckiego, w ciężarówce zapaliła się opona. Strażacy musieli zablokować autostradę, co spowodowało wielokilometrowy korek.

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobietę zatrzymano dzięki reakcji świadków. Podróżowała krajową "siódemką" w okolicach Płońska. Zaniepokojenie wzbudziło jej auto, wjeżdżające na przeciwległy pas. Okazało się, że była pijana. W dodatku nie jechała sama.

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

Źródło:
PAP

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Akcja policji i straży pożarnej w okolicy ulicy Żwirki i Wigury. Znaleziono porzucone odpady chemiczne.

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

"Wiosna, ach to ty!" - to hasło przewodnie tegorocznego Święta Saskiej Kępy. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja. Nie zabraknie tradycyjnej parady, a na scenie zaśpiewają artyści. Ulica Francuska zostanie zamknięta dla ruchu, będą też ograniczenia w parkowaniu. Autobusy pojadą objazdami.

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP