Rafał Trzaskowski z wotum zaufania. 37 radnych było za, 13 przeciw

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania (zdjęcie ilustracyjne)TVN24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania głosami większości Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości. Przedtem wysłuchali raportu o stanie miasta.

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy, radni wysłuchali raportu o stanie miasta i udzielili wotum zaufania prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. Za głosowało 37 radnych, przeciw było 13 radnych z opozycyjnego klubu PiS. Trzy osoby się wstrzymały się od głosu, jeden z radnych nie głosował.

Szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz mówił przed głosowaniem między innymi o bohaterskiej postawie warszawiaków wobec uchodźców z Ukrainy, o transporcie publicznym i o inwestycjach ekologicznych miasta. Podkreślił, że klub radnych KO będzie za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Warszawy.

Wiceprzewodniczący klubu PiS radny Wiktor Klimiuk wskazywał natomiast na niespełnione obietnice Rafała Trzaskowskiego m.in. obwodnicy śródmiejskiej, kolejnych linii metra, wyciętych drzewach, braku podziemnych parkingów, tramwaju na Zieloną Białołękę i Gocław, czy też nierozwiązanego problemu z mieszkaniami pozakładowymi. Klimiuk mówił też o powiększającej się liczbie pustostanów, zwężaniu ulic czy zabierania miejsc parkingowych. Poprosił radnych, żeby zagłosowali przeciwko udzieleniu prezydentowi Warszawy wotum zaufania.

Trzaskowski opowiedział o uchodźcach z Ukrainy

Wcześniej prezydent Rafał Trzaskowski zaprezentował radnym raport o stanie miasta. Mówił o bezprecedensowej sytuacji związanej z napływem uchodźców z Ukrainy. - Ponad milion osób przeszło wtedy przez Warszawę - powiedział prezydent Warszawy, dodając, że 70-80 procent warszawiaków włączyło się w pomoc uchodźcom. Zaznaczył, że w stolicy przebywa w tej chwili ponad 200 tysięcy obcokrajowców. Najwięcej jest obywateli Ukrainy i Białorusi, ale także Wietnamu czy Turcji.

- Znaleźli u nas dom, a oni bardzo ciężko pracują i budują również nasz dobrobyt - powiedział Trzaskowski.

Jak kształtuje się budżet?

Prezydent odniósł się również do kwestii finansowych, wskazując na dysproporcje we wzroście dochodów między budżetem państwa a budżetem Warszawy oraz nawiązując do aktualnej sytuacji gospodarczej. Podkreślił, że budżet państwa od roku 2015 wzrósł o 109 procent, a budżet Warszawy 43 procent. - Budżet Warszawy powinien rosnąć w takim samym tempie - dodał.

– Koszty funkcjonowania miasta cały czas rosną – mamy niespotykaną w skali Europy inflację. W takich warunkach musimy funkcjonować – gdy załamuje się rynek dostaw i rynek pracy. Takiego nagromadzenia negatywnych czynników w historii miasta dawno nie było – mówił prezydent.

Przedstawił też dane, z których wynika, że ubytek w PIT na skutek zmian prawnych wyniósł w latach 2019-2023 - 8,6 miliarda złotych. - Na szczęście nie widać tego po Warszawie, bo miasto było tyle lat dobrze zarządzane. Ale powoli dochodzimy do ściany - ocenił.

Edukacja ważną pozycją w miejskim budżecie

Sporo miejsca prezydent poświęcił tematowi edukacji, która w obecnej kadencji stanowi największą pozycję w miejskim budżecie. Jak wskazał ratusz w komunikacie tylko w tej kadencji miasto oddało 12 nowych szkół, a kolejnych 5 jest w budowie – w tym pierwsze z historii publiczne liceum w dzielnicy Wesoła. Dla przedszkoli to odpowiednio 24 nowe placówki i kolejne 4 w budowie.

W trakcie dyskusji z radnymi prezydent odpowiadał na pytania odnoszące się m.in. do tematu dofinansowania edukacji w Warszawie, stawek za system gospodarowania odpadami, inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy, budowy tramwaju do Wilanowa, Zielonej Wizji Warszawy czy kanalizacji w wybranych dzielnicach miasta.

Przypomniał też, że Warszawa wygrała konkurs na najlepszy kierunek wakacyjny wśród europejskich miast (European Best Destinations 2023). - Wygraliśmy rywalizację z takimi miastami jak Wiedeń, Ateny czy Kopenhaga w wyniku głosowania, w którym udział wzięło 686 tysięcy osób z 178 państw - dodał.

Program rodzinny i inwestycje

Mówił też o programie "Warszawa rodzinna", który odpowiada na najbardziej palące problemy współczesnego społeczeństwa: nierówności społeczne, kryzys demograficzny, rosnącą liczbę i potrzeby osób starszych, ubóstwo, wykluczenie czy niepełnosprawność.

- Prawie 2 tysiące dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi dofinansowania in vitro - podkreślił.

Podkreślił, że w tej chwili rzeczywiście jest kumulacja inwestycji, ale jak wyjaśnił jest to związane z opóźnieniami przetargów w związku z pandemią oraz chęcią zdążenia przed przebudową linii średnicowej przez kolejarzy, prowadzoną metodą odkrywkową.

- Ja rozumiem krytykę, ale chciałbym, aby była konstruktywna. Żeby była oparta o prawdziwe, a nie zmanipulowane dane - podkreślił.

Przeczytaj także: Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. "Zmieniamy tę przestrzeń w kawał normalnego, europejskiego miasta"

Rafał Trzaskowski o budowie placu Centralnego
Rafał Trzaskowski o budowie placu CentralnegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg / prpb, adso

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP