Radni PiS: "Żądamy powrotu krzyża"

Urząd stanu cywilnego Białołęka
Urząd stanu cywilnego Białołęka
Źródło: UM
Kilkadziesiąt osób z krzyżami i różańcami w rękach przyszło na zwołaną w białołęckim ratuszu sesję. Radni mieli rozmawiać o zdjęciu krzyża z sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Do posiedzenia jednak nie doszło, sesję zbojkotowali radni Platformy Obywatelskiej. 

O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku października. Miejska radna Agata Diduszko-Zyglewskia (Koalicja Obywatelska) otrzymała wtedy sygnał od mieszkańców, którzy mieli zastrzeżenia do krzyża wiszącego w białołęckim urzędzie stanu cywilnego. Niedługo później krzyż został zdjęty.

Jednak jego powrotu wciąż domaga się część mieszkańców oraz radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy poprosili o zwołanie sesji w tej sprawie.

Bojkot PO

Sesja miała odbyć się w piątek. W sali siedzieli już radni Prawa i Sprawiedliwości, kilkudziesięciu obrońców krzyża oraz radny z ramienia Lewicy Filip Pelc – który – jak mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl, powrotu krzyża nie popiera. Posiedzenie zbojkotowali jednak radni Platformy Obywatelskiej.

- Sesja nie odbyła się z powodu braku kworum – mówi nam Pelc.

Radni nie mieli okazji odnieść się wiec do stanowiska w sprawie "natychmiastowego powrotu krzyża", przygotowanego już przez radnych PiS.

Co proponowali?

"Żądamy powrotu krzyża" – czytamy w projekcie stanowiska. Jego twórcy powoływali się przy tym na "argumenty natury prawnej oraz wynikające z tradycji lokalnej".

Jak wskazali "Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku nie wprowadza zasady "świeckości" państwa, natomiast potwierdza jego bezstronność w sprawach światopoglądowych i religijnych".

"W minionym stuleciu zasada "świeckości" była jednym z fundamentów ustrojowych ZSRR, a w ślad za tym wszystkich krajów tak zwanej demokracji ludowej. Dziś w tym rejonie Europy powstała jedynie w konstytucji białoruskiej" – napisali.

"Dla większości ludzi krzyż jest symbolem miłosierdzia, solidarności i poświecenia. Wartości takie jak tolerancja, braterstwo i sprawiedliwość społeczna narodziły się właśnie na gruncie chrześcijaństwa. Szanując różnorodność poglądów i dróg życiowych, w imieniu mieszkańców, żądamy powrotu krzyża" – czytamy dalej.

Stanowiska nie udało się jednak się przedstawić.

Kolejna próba

A to nie pierwsza próba zwołania sesji w tej sprawie. Radni PiS posiedzenie zwołali również w październiku. Wtedy też zabrakło kworum.

Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję":

Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję"

Źródło: TVN24
"Warszawa musi być miastem przyjaznym i tolerancyjnym"
"Warszawa musi być miastem przyjaznym i tolerancyjnym"
Teraz oglądasz
Prezydent o walce z mową nienawiści
Prezydent o walce z mową nienawiści
Teraz oglądasz
"Deklaracja jest zarysem polityki miasta"
"Deklaracja jest zarysem polityki miasta"
Teraz oglądasz
"To historyczny moment"
"To historyczny moment"
Teraz oglądasz
Czytaj także: