Zdjęli krzyż ze ściany urzędu stanu cywilnego. Domagała się tego radna 

Oczekujace

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UMUrząd stanu cywilnego Białołęka

Z sali ślubów białołęckiego urzędu stanu cywilnego zniknął krzyż. Zdjęto go po interwencji miejskiej radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej (Koalicja Obywatelska). 

O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku października. Radna otrzymała wtedy sygnał od mieszkańców, którzy mieli zastrzeżenia do krzyża wiszącego w białołęckim urzędzie stanu cywilnego. - To była sytuacja wyjątkowa, ponieważ w innych warszawskich urzędach stanu cywilnego krzyży już nie zobaczymy – mówi tvnwarszawa.pl radna.

Diduszko-Zyglewska napisała w sprawie krzyża do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Chciała, aby krzyż zniknął. Powoływała się przy tym na stosowny artykuł Konstytucji RP, zgodnie z którym: "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym".

Odpowiedzi na interpelację radna jeszcze nie otrzymała, ale krzyż z białołęckiego USC został zdjęty. Jak ustaliliśmy, stało się tak na prośbę jego dyrektorki. Potwierdza to Ewa Rogala zastępczyni rzecznika prasowego stołecznego ratusza.

- W urzędzie stanu cywilnego na Białołęce krzyż został zdjęty. W innych salach USC w Warszawie nie ma symboli religijnych, więc sprawa ich nie dotyczy - mówi Rogala.

Urzędnicy nie zdradzają więcej szczegółów dotyczących tej decyzji, jako pierwsza pozna je autorka interpelacji.

"Nasza religia lub bezwyznaniowość to prywatna sprawa"

Radna Diduszko-Zyglewska na Facebooku ogłosiła sukces.

"Zgodnie z prawem nasza religia lub bezwyznaniowość to nasza prywatna sprawa i nikt nie ma prawa pytać nas o wyznanie. Jednak gwarantem wolności każdego i każdej z nas jest to, że władza i jej narzędzia czyli urzędy, szkoły, ministerstwa itp. pozostaną bezstronne religijnie. Bo kiedy konkretną religię wyznaje władza i urząd, obywatel traci osobisty wybór" – napisała radna.

"Dlatego bardzo się cieszę, że po mojej interpelacji w USC na Białołęce zdjęto krzyż i urząd będzie służył wszystkim mieszkańcom zgodnie z tym, co gwarantuje nam Konstytucja" – podsumowała.

Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję"

"Warszawa musi być miastem przyjaznym i tolerancyjnym" TVN24
wideo 2/4

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:kz

Źródło zdjęcia głównego: UM