Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Radni PiS chcą "opłatka" podczas sesji Rady Warszawy

Warszawa | Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
tvnwarszawa.plRada Warszawy (zdjęcie ilustracyjne)

Radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, by wycofała się z decyzji, na mocy której nie odbędzie się spotkanie opłatkowe z udziałem duchownych. List skierowany do przewodniczącej radny Dariusz Lasocki przekazał w niedzielę.

W sobotę Wyborcza.pl opublikowała informację, że podczas sesji Rady Warszawy poprzedzającej święta Bożego Narodzenia nie odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe. - Odbędzie się 17 grudnia. Kto będzie chciał, to przyjdzie - powiedziała przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska (PO) i dodała że "będzie to stricte samorządowe spotkanie, bez udziału duchownych".

"Jednoosobowe działania pani przewodniczącej"

Przeciw decyzji Malinowskiej-Grupińskiej zaprotestowali radni Prawa i Sprawiedliwości. List w tej sprawie napisał radny Dariusz Lasocki.

"Jako radny i mieszkaniec Warszawy z wielkim zdziwieniem i zaniepokojeniem odebrałem jednoosobowe działania i słowa pani przewodniczącej w kontekście rezygnacji ze spotkania opłatkowego, jakie od wielu lat (przynajmniej od połowy lat 90-tych) miały miejsce w Radzie Warszawy podczas jej posiedzenia" - napisał.

Podkreślił, że "były to spotkania przy modlitwie i stole, a przede wszystkim spotkania ludzi życzliwych sobie i zatroskanych o sprawy Warszawy". Przypomniał, że "czas zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego to taki czas w kulturze polskiej, który od setek lat jest przeżywany także w przestrzeni publicznej poprzez organizowanie różnego rodzaju spotkań czy wydarzeń o charakterze religijnym".

"Polska kultura - co zapewne pani przyzna - karmi się również tradycją a w tym przypadku tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Nie można świąt tych odseparować od ich religijnego i transcendentnego charakteru. Święta te nikogo nie wykluczają, nikogo nie pomijają, nikogo nie odrzucają. Są czasem nadziei, oczekiwania, miłości, czasem Narodzenia Boga" – zaznaczył w liście.

"To również mój i pani obowiązek"

Ocenił, że art. 5 konstytucji "nakazuje Rzeczypospolitej Polskiej, czyli wszystkim organom władzy państwowej i samorządowej, strzec dziedzictwa narodowego, a więc także jego chrześcijańskich elementów. To również mój i pani obowiązek".

"Czy po wyrugowaniu ze spotkania opłatkowego Rady Warszawy immanentnie z nim związanych akcentów religijnych/chrześcijańskich będziecie Państwo (POKO) zabraniać urzędnikom miejskim spotkań opłatkowych w ich biurach i pokojach? Czy kolejnym elementem będzie zakaz jasełek i wigilii w przedszkolach i szkołach naszych dzieci?" – zapytał.

Na koniec Lasocki wyraził nadzieję na zmianę decyzji przewodniczącej rady oraz na spotkanie przy wigilijnym opłatku.

Trwa decyzja o budowie łuku triumfalnego w Warszawie:

Budowa łuku triumfalnego - komentarze

"Jak można tyle betonu wpuszczać w wodę?"TVN24
wideo 2/2

Źródło: PAP

kz/b