Między Smolną a Alejami Jerozolimskimi powstanie sześciopiętrowa kamienica, która formą ma nawiązywać do budynku stojącego w tym miejscu przed wojną. Na parterze planowane są restauracje i kawiarnie, na wyższych kondygnacjach apartamenty na wynajem.
Na ogrodzoną działkę u zbiegu Smolnej i Alej Jerozolimskich w bezpośrednim sąsiedztwie ronda de Gaulle'a zwrócił uwagę nasz czytelnik. "Skwer został ogrodzony blaszanym płotem. Szykuje się budowa" - napisał.
Z tablicy informacyjnej umieszczonej na blaszanym płocie wynika, że w tym miejscu powstanie "budynek usługowy apart-hotel z usługami w parterze, garażem podziemnym i funkcją uzupełniającą mieszkalną". Inwestorem budowy jest NDI Smolna - spółka celowa NDI Development. To znany, szczególnie w Trójmieście, deweloper, który ma w portfolio także realizacje z Warszawy: osiedle Kapriola w Wilanowie oraz wybudowany pod koniec lat 90. XX wieku masywny gmach siedziby centrali PKO Banku Polskiego u zbiegu Puławskiej i Goworka.
Nawiązanie do przedwojennej zabudowy
Spółka NDI Smolna przekazała nam, że w okolicy ronda de Gaulle'a rozpoczęły się przygotowania do budowy kamienicy. Teren budowy został oczyszczony, a na ogrodzeniu wkrótce pojawią się tablice z archiwalnymi zdjęciami oraz informacjami na temat przeszłości oraz przyszłości tego miejsca. Deweloper przedstawia inwestycję jako krok ku odtworzeniu zniszczonej podczas II wojny światowej pierzei Smolnej. Spalone podczas Powstania Warszawskiego kamienice od numeru 17 do 25 nie zostały nigdy odbudowane. W ich miejscu powstał zielony skwer.
- Bardzo nam zależy, aby nowy budynek wpisywał się w historię tego miejsca. Dlatego projekt inwestycji nawiązuje do elementów architektonicznych, które były charakterystyczne dla budownictwa sprzed drugiej wojny światowej. Także lokalizacja planowanej nowej kamienicy niemalże pokrywa się z miejscem usytuowania kamienicy, która istniała tu już w XIX wieku - powiedział cytowany w komunikacie spółki Jarosław Bator, prezes NDI Smolna.
Budowa potrwa dwa lata
Dla autorów koncepcji architektonicznej kamienicy Smolna 23 inspiracją były archiwalne zdjęcia ulicy. Docelowo ma ona współtworzyć zwartą pierzeję. Póki co, będzie wolnostojąca. Do budynku, który stał w tym miejscu przed wojną, ma nawiązywać m.in. proporcją okien, ich ułożeniem na elewacji, detalami oraz dekoracjami elewacji. Kamienica będzie mieć sześć kondygnacji.
- Nawiązująca do historii miejsca forma stoi na nowoczesnej, minimalistycznej szklanej bryle, która kreuje transparentny parter. Ostatnie wycofane kondygnacje mają również współczesną formę, duże szerokie przeszklenia i oszczędną tektonikę elewacji - opisał Mariusz Lewandowski z pracowni S.A.M.I. Architekci, która zaprojektowała kamienicę.
Jarosław Bator wskazał, że na parterze kamienicy będą działać lokale gastronomiczne. - Na wyższych kondygnacjach będą apartamenty funkcjonujące w formule najmu, a ostanie piętro może pełnić funkcje typowo mieszkalne - przekazał Bator.
Budowa wraz z uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie ma potrwać dwa lata.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: NDI Smolna