Pierwszy tydzień głosowania w budżecie obywatelskim. Dwie dzielnice prowadzą pod względem frekwencji

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Shutterstock Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim

Trwa głosowanie w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego. Do wydania jest ponad 100 milionów złotych. Dotychczas głosy oddało 22 tysiące osób. Największy odsetek głosujących odnotowano na Białołęce i w Ursusie - 21 na 1000 mieszkańców.

W dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest ponad 100 mln złotych. Głosowanie na projekty rozpoczęło się 15 czerwca i potrwa do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w 2023 roku. 

- Jest w czym wybierać, projekty są naprawdę różnorodne. Od małej architektury: ławek, koszy, stojaków rowerowych, przez większe inwestycje na przykład remonty chodników, skwerów, boisk czy budowę dróg rowerowych, aż po tak zwane projekty miękkie - warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne - wylicza Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości, cytowana w komunikacie ratusza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Najwięcej osób głosuje na Białołęce i w Ursusie

Urzędnicy poinformowali we wtorek, że w pierwszym tygodniu w głosowaniu wzięło udział 22 tysiące mieszkańców. "To nieco mniej niż w zeszłym roku, ale może być to spowodowane tym, że teraz przez pół tygodnia warszawianki i warszawiacy korzystali z przedłużonego, ze względu na święto Bożego Ciała, weekendu. W zeszłym roku w sumie głosy oddało niemal 100 tysięcy mieszkańców" - czytamy w komunikacie.

Najchętniej głosują mieszkańcy dwóch dzielnic: Białołęki i Ursusa. Na tysiąc mieszkańców zagłosowało tam 21 osób. Następne w kolejności są Wawer (16), Włochy (15) i Żoliborz (13). Po 12 głosów na 1000 mieszkańców oddano na Mokotowie, Ochocie i Woli. Po 11 - na Pradze Południe, w Wesołej i na Wilanowie. Po 10 - na Bemowie i w Rembertowie. A zaledwie po dziewięć - na Bielanach, Pradze-Północ, w Śródmieściu, na Targówku i Ursynowie.

Ponad tysiąc dzielnicowych projektów

W tej edycji budżetu obywatelskiego do wyboru jest 1189 projektów dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Głosujący może wybrać 15 projektów dzielnicowych we wskazanej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim. Głosy oddawać mogą także obcokrajowcy, konieczne jest jednak posiadanie numeru PESEL.

Glosowanie odbywa się na dwa sposoby - za pośrednictwem platformy internetowej lub osobiście w urzędzie dzielnicy.

Przez dziewięć lat działania budżetu obywatelskiego miasto przeznaczyło na pomysły mieszkańców już pół miliarda złotych. Udało się zrealizować cztery tysiące pomysłów. Dzięki budżetowi obywatelskiemu powstała m.in. lubiana przez mieszkańców tężnia "Maciejka" na Ursynowie:

Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"
Rozpoczął się sezon funkcjonowania tężni "Maciejki"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości