Orszak Trzech Króli przeszedł Traktem Królewskim. Czas na wspólne kolędowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Orszak wyruszył z placu Zamkowego
Orszak wyruszył z placu Zamkowego Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Orszak Trzech Króli 2020

Królewski orszak dotarł do stajenki na placu Piłsudskiego. Trzej królowie podróżowali na wielbłądzie, łodzi z głową smoka i platformie przypominającej rzymską warownię. Towarzyszyła im młodzież w strojach nawiązujących do części świata, z których pochodzą monarchowie.

Warszawski Orszak Trzech Króli odbył się po raz dwunasty. W tegorocznej odsłonie organizowanej pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" brała udział para prezydencka.

Trzej Królowie w drodze do Betlejem

Uczestnicy wydarzenia spotkali się na placu Zamkowym. Kwadrans przed rozpoczęciem głównej części uroczystości w drogę do Betlejem wyruszył Orszak Rodzinny. Poprowadziła go Święta Rodzina z osiołkiem w towarzystwie aniołów i w eskorcie Rzymian. W skład orszaku weszły rodziny z małymi dziećmi.

W samo południe kardynał Kazimierz Nycz rozpoczął orszak od poprowadzenia modlitwy Anioł Pański. Następnie odczytany został fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Królewski Orszak główny wyruszył w drogę do stajenki kilkanaście minut później. Jego trasa wiodła Krakowskim Przedmieściem i Królewską na plac Piłsudskiego. Uroczysty pochód otwierał Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Towarzyszyły mu najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążali między innymi kardynał Nycz i osoby niepełnosprawne z "Drabiny Jakubowej".

Orszaki wyruszały w kolejności: Afrykański, Azjatycki i Europejski, a każdy z Królów inaczej podróżował do Betlejem.

Król Afrykański, Melchior - na wielbłądzie, a oprócz królewskiego dworu towarzyszyła mu młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, niosąca flagi państw afrykańskich, w których są salezjańskie placówki misyjne.

Król Azjatycki, Baltazar, podróżował na wielkiej łodzi z głową smoka. To długie kanu na platformie, przygotowane przez młodzież ze szkól Stowarzyszenia Sternik. Król siedział na tronie umieszczonym w tylnej części łodzi, wiosłowało kilkoro dzieci przebranych w stroje azjatyckie, a ojcowie w strojach wschodnich pchali platformę z łodzią.

Król Europejski, Kacper, jechał na olbrzymiej platformie przekształconej w warownię rzymską, a towarzyszą mu uczniowie drugiej klasy szkoły "Żagle", przebrani za rzymskich rycerzy. W jego orszaku szli również trzy alpaki prowadzone przez dziewczynki.

W drodze do stajenki królowie mijali sceny: dwór Heroda, na ulicy Królewskiej walkę dobra ze złem, bramę anielską przy wejściu na plac Piłsudskiego. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, ich orszaki dotarły do celu około godziny 13. Na scenie głównej odbyło się powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech Króli.

Orszakowi towarzyszył koncert kolęd, jarmark orszakowy, żywa szopka ze zwierzętami i wiele konkursów. - Wspólne kolędowanie razem z parą prezydencką potrwa przynajmniej godzinę. Tysiące warszawiaków chcą brać udział w tej uroczystości - opisywała Telmińska.

"Orszak stał się tradycją"

Podczas przemówienia na placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że warszawski orszak jest najstarszy ze wszystkich orszaków w Polsce.

- Stał się tradycją nie tylko miasta stołecznego Warszawy, ale dzięki temu, że promieniuje ze stolicy na całą Polskę i na świat, stał się także tradycją ogólnopolską i stał się tradycją także i Polaków na całym świecie. 900 miast i miejscowości w całej Polsce, ponad 30 w różnych państwach na świecie - w tylu miejscach dzisiaj maszerujemy, spotykamy się i jesteśmy razem pod tym hasłem "cuda, cuda ogłaszają" - mówił Duda.

Podkreślił w tym kontekście, że w 2020 roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli Cudu nad Wisła, który - jak mówił Duda - uratował Polskę przed bolszewicką nawałą i umożliwił budowanie dalej suwerennego polskiego państwa.

Prezydent mówił też o "cudzie naszej dzisiejszej wspólnoty, cudzie tego, że jesteśmy razem, że spotykamy się, śpiewamy razem kolędy".

- Dzisiaj jest też szczególny dzień dla wiernych Kościoła prawosławnego, dla wiernych Kościoła grekokatolickiego i Kościołów wschodnich - dla nich dzień Wigilii dzisiaj. Chciałbym z tego miejsca złożyć wszystkim tym, którzy dzisiaj zasiadają do Wigilii najserdeczniejsze życzenia, spokojnych, błogosławionych, dobrych świąt Bożego Narodzenia, wspólnoty rodzinnej, sąsiedzkiej - powiedział prezydent.

"Cuda się zdarzają każdego dnia"

Orszaki Trzech Króli przeszły 6 stycznia ulicami 872 miejscowości w Polsce. Podobne zgromadzenia zaplanowano też w 21 miastach poza granicami naszego kraju.

Ulicami Krakowa orszak przeszedł po raz dziesiąty. Monarchowie wyruszyli z trzech różnych kościołów, by spotkać się na Rynku Głównym. Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski apelował, aby Polacy trwali w wierze i kulturze z niej się wywodzącej.

Zdaniem organizatorów w Orszaku Trzech Króli w Poznaniu wzięło udział ponad siedem tysięcy osób. Uczestnicy przeszli z placu Wolności na Stary Rynek. Uroczystość zakończyła msza święta odprawiona w poznańskiej Farze.

Setki łodzian przeszły w orszaku ulicą Piotrkowską. Po raz pierwszy miał on charakter ekumeniczny. Łódzkie obchody rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego. Później z placu Wolności w kierunku bazyliki archikatedralnej wyruszył ulicą Piotrkowską barwny korowód kolędników z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem na czele. W role mędrców poszukujących Jezusa wcielili się przedstawiciele kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelicko-augsburskiego. Każdemu z mędrców - króli towarzyszył "dwór" złożony z dzieci z katolickich szkół i przedszkoli.

"Cuda się zdarzają każdego dnia"

Organizatorzy szczecińskiego Orszaku Trzech Króli podkreślali, że udział w nim jest symbolem otwartości polskich domów, życzliwości i zaangażowania.

Na Podkarpaciu Orszaki Trzech Króli w poniedziałek przeszły ulicami między innymi Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Mielca, Przemyśla i Jarosławia. 

Do akcji po raz ósmy przyłączył się także Białystok. W przygotowaniu inscenizacji i technicznej strony wydarzenia uczestniczyło półtora tysiąca osób uczestniczyło. Z kolei w Lublinie uroczystość odbyła się po raz dziewiąty.

W Gdańsku w orszaku udział wzięła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Cuda się zdarzają każdego dnia i często to do was mówię i powtarzam, że cuda są w naszym zasięgu. Zależy to tylko i wyłącznie od nas, od naszej wyciągniętej dłoni, naszego uśmiechu. I takie są moje życzenia, nie tylko na święto Trzech Króli, ale także na cały nadchodzący rok 2020 - mówiła, nawiązując do hasła tegorocznej edycji wydarzenia.

Nowa świąteczna tradycja

Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2009 roku w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik". Wtedy z placu Zamkowego na Nowe Miasto pod niepisanym hasłem "Kolędujemy" wyruszył pierwszy taki orszak. Tegoroczne hasło zaś nawiązuje do słów kolędy "Dzisiaj w Betlejem".

W czasie orszaku w 56 miejscowościach odbędzie się zbiórka publiczna pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Każdy będzie miał możliwość zgłoszenia podmiotu organizującego wyjazdy wakacyjne i ubiegania się o dofinansowanie.

Święto Trzech Króli

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Według Ewangelii świętego Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku. W XII wieku Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech.

Orszak Trzech Króli

Idea Orszaku Trzech Króli
Idea Orszaku Trzech KróliTVN 24
wideo 2/3

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Autorka/Autor:kk/b/pm

Pozostałe wiadomości

W piątek rozpocznie się ciąg dalszy wymiany nawierzchni w alei "Solidarności" w Śródmieściu i układanie asfaltu ulicy Kobiałka na Białołęce. Z kolei na poniedziałek zaplanowano wymiana torów tramwajowych na Okopowej. Będą utrudnienia i zmiany.

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niebawem warszawskie latarnie będą potrafiły więcej. To za sprawą inteligentnego systemu sterowania oświetleniem. Ma pomóc we wcześniejszym wykrywaniu awarii, pozwoli na zmianę natężenia światła czy monitorowanie zużycia energii. Na wykonanie prac chętne są cztery firmy. Koszt mieści się w przedziale od 44,3 do 171,4 miliona złotych.

Warszawskie latarnie będą potrafiły więcej

Warszawskie latarnie będą potrafiły więcej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochody dostawczy i ciężarowy zderzyły się na trasie S8. Na miejscu pracowały służby, kierowcy musieli zwolnić.

Zderzenie przy zmianie pasa na S8

Zderzenie przy zmianie pasa na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 lipca, rozpocznie się budowa nowego buspasa wzdłuż ulicy Głębockiej w Warszawie. Na odcinkach z jednym pasem ruchu jezdnia zostanie poszerzona, wymieniona zostanie też nawierzchnia całego odcinka drogi. "Kierowcy powinni spodziewać się utrudnień" - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

W piątek rozpocznie się budowa buspasa na Głębockiej

W piątek rozpocznie się budowa buspasa na Głębockiej

Źródło:
PAP

Na tydzień przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w Domu Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22 odbyła się uroczysta inauguracja obchodów. W wydarzeniu wzięli udział weterani, ich rodziny, przedstawiciele władz i zaproszeni goście.

Spotkanie w Domu Powstańców Warszawskich z "apelem do mieszkańców Warszawy"

Spotkanie w Domu Powstańców Warszawskich z "apelem do mieszkańców Warszawy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elewacja kamienicy na Saskiej Kępie odzyskuje dawny blask. Ma niebanalny styl, jest wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II Rzeczpospolitej prądu architektonicznego nazywanego Styl 37. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady po kulach z czasów II wojny światowej.

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Elektryczne szczoteczki do zębów to jeden z ulubionych przedmiotów złodziei sklepowych. Nie gardzą też wkładami do maszynek do golenia czy kremami. Jeśli wartość przekroczy 800 złotych odpowiadają za przestępstwo. I wcale nie musi to być wartość po jednej kradzieży.

"Systematycznie kradł wkłady do maszynek do golenia oraz serum przeciwzmarszczkowe"

"Systematycznie kradł wkłady do maszynek do golenia oraz serum przeciwzmarszczkowe"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

59-latek był wielokrotnie karany w związku "z szeroką działalnością przestępczą" prowadzoną od lat 80. Teraz jest podejrzany o handel znaczną ilością środków odurzających i psychotropowych, a także posiadanie bez zezwolenia broni i zapalników do materiałów wybuchowych.

Broń, zapalniki do ładunków wybuchowych i narkotyki. Zatrzymany z przestępczą kartoteką sięgającą lat 80.

Broń, zapalniki do ładunków wybuchowych i narkotyki. Zatrzymany z przestępczą kartoteką sięgającą lat 80.

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zabezpieczyli na Pradze Północ 18 kilogramów narkotyków, zatrzymali też podejrzanego o ich posiadanie 40-latka. - Mężczyzna w chwili zatrzymania trzymał worek z marihuaną. W piwnicy i mieszkaniu, które użytkował, wywiadowcy znaleźli też heroinę, amfetaminę, mefedron i kokainę - informują funkcjonariusze.

"Przyznał, że w worku są narkotyki". W sumie miał ich 18 kilogramów

"Przyznał, że w worku są narkotyki". W sumie miał ich 18 kilogramów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 lipca, na Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24, którego największą gwiazdą będzie zespół Scorpions. Przed wydarzeniem wjazd na Saską Kępę będzie czasowo ograniczony. By sprawnie dotrzeć na stadion, najlepiej wybrać Warszawski Transport Publiczny.

W piątek Warsaw Rocks na Narodowym

W piątek Warsaw Rocks na Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularny plac zabaw w Ogrodzie Saskim zamknięty. Na zlecenie Zarządu Zieleni wykonawca miał wymienić drewniane palisady otaczające zabawki. Prace wstrzymano, bo wątpliwości urzędników budzi "jakość zastosowanym materiałów" oraz "sposób wykonania prac".

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl