Odbudowa Pałacu Saskiego. Wicepremier podał cztery powody

Źródło:
PAP
Andrzej Duda o Pałacu Saskim: to będzie dzieło zwieńczenia odbudowy stolicy
Andrzej Duda o Pałacu Saskim: to będzie dzieło zwieńczenia odbudowy stolicyTVN24
wideo 2/4
Andrzej Duda o Pałacu Saskim: to będzie dzieło zwieńczenia odbudowy stolicyTVN24

- Odbudowa Pałacu Saskiego to hołd wobec sześciu milionów ofiar polskich obywateli w czasie drugiej wojny światowej – mówił we wtorek na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Odbudowie pałacu był poświęcony jeden z paneli.

Gliński podkreślił, że są cztery powody, dla których to przedsięwzięcie powinno być zrealizowane. - Pierwszy powód, to kwestia polskiej suwerenności, drugi to kwestia polskiej tożsamości, trzeci to kwestie architektoniczno-urbanistyczne i czwarty, to taki powód obywatelski – mówił.

Przypomniał, że w czasie wojny Warszawa została zniszczona, a Niemcy próbowali zniszczyć polski naród. - Naszym obowiązkiem, także współczesnym jest suwerenność polską kształtować, budować i bronić, także w zakresie tego, co zmierzało do jej unicestwienia - stwierdził.

Podkreślił, że powinniśmy dokończyć odbudowę Warszawy symboliczną rekonstrukcją Pałacu Saskiego, który celowo został zniszczony przez Niemców.

Wskazywał też, że Pałac Saski uosabiał w sobie polską tożsamość, która kształtowała się przez tysiąc lat.

Podczas wystąpienia Gliński stwierdził też, że polska tożsamość jest współcześnie zagrożona przez kryzys kultury globalnej. - To są bardzo poważne wyzwania i w związku z tym odwołanie się do naszej wspólnotowej tożsamości, do tożsamości polskiej wspólnoty kulturowej i politycznej jest szalenie istotne także przez ten akt odbudowy Warszawy - mówił.

Gliński zapowiedział też, że budynki, które mają zostać odbudowane miałyby pełnić rolę państwowo-obywatelską, "aby w największym zakresie oddać ten budynek społeczeństwu, obywatelom".

Wskazał, że miałyby się w nich mieścić instytucje użyteczności publicznej, kulturalne, historyczne a także organizacje pozarządowe.

Tak ma wyglądać Pałac Saski po odbudowieSkyConcept/Saski360

Co z Grobem Nieznanego Żołnierza?

Gliński nawiązywał też do Grobu Nieznanego Żołnierza. Jak mówił, obecnie istniejący fragment kolumnady, który stanowi Grób Nieznanego Żołnierza, będzie wyodrębniony z całej tej architektonicznej budowli. - To można w sposób techniczny, bez żadnych przeszkód zrealizować - zapewnił.

Z kolei wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin oświadczyła, że chciałaby, żeby Pałac Saski został zrekonstruowany z jednej prostej przyczyny. - Bo uważam, ze miłość do miasta jest czymś ogromnie ważnym i chciałabym, żeby symbolem Warszawy nie był tylko Pałac Kultury i Nauki, chciałabym, żeby takim symbolem Warszawy był odbudowany Pałac Saski - mówiła.

- Nie ma ani cienia ryzyka, że grób Nieznanego Żołnierza podczas rekonstrukcji Pałacu Saskiego poniesie jakąkolwiek szkodę. Polska jest krajem zerwanych tradycji, potrzebujemy ciągłości – dodała Gawin.

"Projekt, który będzie wymagał cierpliwości"

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wskazywał podczas panelu, że przy odbudowie Pałacu Saskiego należy zadbać też o zieleń na rekonstruowanym terenie. Dodał, że przy budowie przeszkadzał skomplikowany stan własnościowy i miasto "jest gotowe do rozmów, aby pogodzić interesy mieszkańców, miasta i ratusza".

- Przyglądam się też innym projektom odbudowywanym w tym duchu i pamiętajmy, że to jest projekt, który będzie wymagał cierpliwości od nas wszystkich – powiedział Olszewski. - Będzie dużo raf, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Nas bardzo interesuje funkcja tego projektu i liczymy, że będzie to budynek otwarty - zapewnił Olszewski.

Wyraził też nadzieję, że uda się zbudować symbol, który będzie prawdopodobnie bardzo silnym akcentem urbanistycznym i który przywróci życie na placu Piłsudskiego. - To nie jest plac, który jest często odwiedzany, to plac po którym hula wiatr - zauważył.

Olszewski wyraził też nadzieję na utrzymanie atmosfery dobrej współpracy wokół tego projektu. - Mam nadzieję, że nie będzie osi sporu politycznego, przynajmniej nie między ratuszem a stroną rządową - mówił.

"Chcemy, aby Budowa była ponadpartyjna"

Prowadzący panel senator PiS Stanisław Karczewski wskazał, że pałac ma być miejscem otwartym dla mieszkańców, i turystów. - Chcemy, poza tymi użytecznościami, aby sama budowa była ponadpartyjna i będziemy teraz rozmawiać tylko i wyłącznie merytorycznie - zapewnił Karczewski.

Zbudowany w drugiej połowie XVII wieku Pałac Saski był jednym z symboli przedwojennej Warszawy. Po upadku Powstania Warszawskiego niemieckie wojska zdecydowały się go wyburzyć tak jak stojący obok Pałac Brühla. Jedyną pozostałością po obiekcie jest fragment kolumnady nad Grobem Nieznanego Żołnierza.

Autorka/Autor:b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SkyConcept/Saski360

Pozostałe wiadomości

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl