Projektują gmachy na tyłach Sądu Najwyższego. Powstanie tam siedziba mazowieckiego samorządu

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koncepcja nowej siedziby Sejmiku Mazowsza

Na tyłach Sądu Najwyższego wzniesione zostaną dwa nowe gmachy. Jeden z nich zajmie Sąd Apelacyjny, w drugim siedzibę utworzy Sejmik Mazowsza, który od 25 lat obraduje w wynajmowanych salach. Właśnie podpisano umowę na dokumentację projektową. Wybrana w konkursie pracownia dostała czas do końca 2024 roku. 

Na działce przy Świętojerskiej 9 w ramach jednego zadania powstaną dwa budynki połączone wspólnym placem. Jeden zostanie przeznaczony na siedzibę Sejmiku Mazowsza, powstaną w nim biura i sala obrad. Drugi będzie służył Sądowi Apelacyjnemu. Koncepcja architektoniczna została wyłoniona w konkursie wiosną tego roku. Za najlepszy uznany został projekt pracowni Projekt Praga. W ramach zawartej właśnie umowy będzie ona odpowiadała za przygotowanie do końca grudnia 2024 roku wielobranżowej dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego nad zadaniem inwestycyjnym. 

Wymagające otoczenie

Architekci musieli wziąć pod uwagę to, jak nowe budynki wpiszą się w otoczenie. Zamawiający - czyli Sąd Apelacyjny i Sejmik Mazowsza - oczekiwali, że będą komponowały się z siedzibą Sądu Najwyższego, pobliskim Ogrodem Krasińskich i spełnią szereg wymagań planistycznych. Jedno z nich dotyczy wysokości. Ta jest ograniczona ze względu na sąsiedztwo Starego Miasta. Obiekty mogą mieć do 19,5 metra wysokości z szóstą kondygnacją wycofaną powyżej tej granicy do 23,5 metra.

- Pierwszy od strony ulicy Świętojerskiej będzie budynek województwa mazowieckiego, natomiast budynek Sądu Apelacyjnego usytuowany będzie w głębi działki. Między budynkami zaprojektowaliśmy reprezentacyjny plac wejściowy, do którego będzie się można dostać od strony ulicy Świętojerskiej poprzez zaprojektowane ciągi piesze. Największym wyzwaniem projektowym było wpisanie obiektów w otoczenie, które jest niezwykle wymagające pod kątem architektonicznym, historycznym, a także pełne elementów ważnych dla tożsamości Warszawy. Staraliśmy się, aby nasz projekt dopełnił istniejące założenie i wpisał się w jego architektoniczną narrację - mówi Karolina Tunajek, architektka z pracowni Projekt Praga, cytowana w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Jak opisuje, budynki będą miały ujednoliconą kolorystkę. Zastosowane zostaną odcienie zieleni, nawiązujące do gmachu Sądu Najwyższego i jego kolumnady wokół pomnika Powstania Warszawskiego. - Na elewacjach zostały zastosowane powtarzalne, uspokojone klasyczne rytmy pionowych elementów. Mamy nadzieję, że to wszystko stworzy spójny charakter zespołu i że w mieście powstanie nowa jakościowa przestrzeń publiczna - zaznacza Tunajek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Podpisanie umowy na projekt nowych siedzib Sejmiku Mazowsza i Sądu ApelacyjnegoUrząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Radni Mazowsza dostaną salę obrad

Łączna powierzchnia użytkowa obiektów wyniesie około 12 tysięcy metrów kwadratowych. Sejmik Mazowsza dostanie budynek o powierzchni siedmiu tysięcy metrów kwadratowych. Na elewacji parteru znajdzie się relief herbu województwa. Projekt zakłada stworzenie atrium, doświetlającego biura. Na jego dnie powstanie wewnętrzny ogród. Poniżej znajdzie się sala obrad sejmiku na 350 osób o powierzchni ponad 414 metrów kwadratowych. Goście będą mieli do dyspozycji dwie galerie o powierzchni 272 metrów kwadratowych. W gmachu będą też trzy sale posiedzeń komisji, pięć sal klubów sejmikowych.

Dotychczas Sejmik Mazowsza nie posiadał własnej siedziby. Było tak od momentu jego powołania 25 lat temu. Wszystkie obrady oraz działalność komisji czy administracji prowadzona była w wynajmowanych biurach.

Urząd marszałkowski przekonuje, że budowa nowej siedziby nie jest zbędnym wydatkiem. - Nowy obiekt to szansa, aby nie tylko sejmik, ale także podległe nam instytucje i biura były skumulowane w jednym miejscu. To nie tylko wygoda, ale także w dłuższej perspektywie czasu spore oszczędności. Liczymy na szybkie opracowanie dokumentacji i jeśli sytuacja ekonomiczna na to pozwoli ruszamy z budową - zapowiada sekretarz województwa mazowieckiego i dyrektor urzędu Waldemar Kuliński, cytowany w komunikacie.

Koncepcja nowej siedziby Sejmiku MazowszaUrząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Energooszczędne rozwiązania i zielone akcenty

Do nowych gmachów będzie można dojechać od strony ulicy Telakowskiej. Będzie też garaż na 25 miejsc parkingowych i cztery miejsca wyznaczone w terenie. Projekt przewiduje też rowerownię na 40 jednośladów i stojaki na 20 rowerów w zadaszonym pasażu między budynkami.

"Oba obiekty będą energooszczędne. Mają być ogrzewane i chłodzone za pomocą pomp cieplnych, zamontowana zostanie wentylacja nawiewno-wywiewna. Zaprojektowano także instalacje pod panele fotowoltaiczne oraz zbiorniki retencyjne dla wód opadowych, z kolei na dachach zaprojektowane zostały panele fotowoltaiczne" - zaznaczają urzędnicy.

Projektanci zajmą się także zagospodarowaniem terenu. Pomiędzy gmachami powstaną plac i piesza aleja, która zostanie obsadzona niską zielenią.

Podpisanie umowy na projekt nowych siedzib Sejmiku Mazowsza i Sądu ApelacyjnegoUrząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Informowaliśmy też o zawieszeniu wiechy na budowie siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad:

Aldona Machnowska-Góra o budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości
Aldona Machnowska-Góra o budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru RozmaitościMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Architektów Polskich / Projekt Praga

Pozostałe wiadomości