Sygnalizacja, rampa i odmienione schody. Planują zmiany na niebezpiecznym przejściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drogowcy wybudują sygnalizację na przejściu na Krasińskiego

Drogowcy ogłosili przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na ulicy Krasińskiego. Planowane zmiany dotyczą zebry w rejonie skrzyżowania z Wybrzeżem Gdyńskim. Wykonawca będzie też miał za zadanie budowę rampy przy pobliskich schodach, która ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym i opiekunom dzieci z wózkami.

Zmiany na przejściu dla pieszych na ulicy Krasińskiego są wynikiem audytu zebr bez sygnalizacji, który Zarząd Dróg Miejskich prowadzi od kilku lat. Audytorzy ocenili je jako jedno z niebezpiecznych. Prowadzi ono przez dwie dwupasmowe jezdnie, oddzielone pasem zieleni. W skali od 0 do 5, zebra na jezdni północnej oceniona została na 1, a ta na jezdni południowej - na 2.

Drogowcy tłumaczą, że jednym z powodów przyznania niskich not są zachowania kierowców w tym miejscu: rozwijają nadmierne prędkości na dwupasmowych jezdniach i istnieje ryzyko wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Zmiany wokół przejścia

"Ponieważ w tym miejscu ulica Krasińskiego wchodzi w skład węzła drogowego z ulicą Wybrzeże Gdyńskie, jezdnie są poprowadzone niżej niż chodniki. Szczególnie po stronie północnej różnica poziomów jest dosyć wysoka, dlatego z chodnika na zebrę prowadzą schodki. Po ich pokonaniu pieszy niemal od razu wkracza na przejście" - wskazuje ZDM.

Według audytorów schodki są dość niebezpiecznym rozwiązaniem, bo gdyby pieszy potknął się podczas schodzenia na dół, mógłby upaść na jezdnię pod nadjeżdżający samochód.

Zalecenia audytorów dotyczą więc nie tylko budowy sygnalizacji, ale też korekt w otoczeniu przejścia. "Schodki zostaną, ale zyskają inny profil, żeby po zejściu piesi nie czekali na wkroczenie na pasy na opasce drogowej. Staną się też węższe w miejscu, gdzie obecnie się rozszerzają. Po ich zachodniej stronie powstanie rampa, która ułatwi dostanie się do zebry osobom na wózkach i z wózkami" - zapowiada ZDM.

Dwa zadania dla wykonawcy

Firmy zainteresowane przetargiem mogą składać oferty do 29 kwietnia. Postępowanie dotyczy w sumie dwóch zadań - wykonawca będzie także odpowiadał za budowę sygnalizacji na przejściu przez Człuchowską przy Okolicznej. Tam również wdrożone zostaną dodatkowe rozwiązania - zebra zostanie przesunięte bliżej ulicy Powstańców Śląskich. Zamiast po stronie zachodniej, będzie po stronie wschodniej wlotów ulicy Okolicznej i drogi dojazdowej do sklepów i punktów usługowych po południowej stronie ulicy. 

Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest jeszcze tej wiosny. Umowa będzie zakładała, że obie sygnalizacje powstaną w ciągu 90 dni od momentu jej podpisania.

Informowaliśmy też o weekendowym frezowaniu w Alejach Jerozolimskich:

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Policjanci drogówki zauważyli dziwnie zachowującego się kierowcę na węźle trasy S7 w Mławie. Kontrola wykazała, że 65-latek miał w samochodzie częściowo opróżnioną butelkę wódki, wydmuchał też ponad 1,2 promila. Mężczyzna stracił prawo jazdy w 12 kategoriach.

Stracił prawo jazdy w 12 kategoriach. Jechał pijany, w aucie miał wódkę

Stracił prawo jazdy w 12 kategoriach. Jechał pijany, w aucie miał wódkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 100 lat zmarła Zofia Czekalska pseudonim "Sosenka". O śmierci uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Powstańczyni, bohaterka, wspaniała osoba". Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka"

"Powstańczyni, bohaterka, wspaniała osoba". Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka"

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Do końca maja obowiązuje zakaz wstępu do lasów na terenie dwóch gmin: Różan i Goworowo. Mieszkańcy otrzymali alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o prowadzonych opryskach.

Zakaz wstępu do lasów w dwóch gminach. Rządowy alert

Zakaz wstępu do lasów w dwóch gminach. Rządowy alert

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek w terenie zabudowanym jechał z prędkością blisko 130 kilometrów na godzinę. Nie po raz pierwszy. Tym razem miał za swój "wyczyn" zapłacić pięć tysięcy złotych. Mandatu nie przyjął, bo - jak stwierdził - jest zbyt wysoki w polskich realiach. Grzywna wymierzona przez sąd może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Nie przyjął mandatu, bo był "zbyt wysoki w polskich realiach"

Nie przyjął mandatu, bo był "zbyt wysoki w polskich realiach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z cukierni istniejącej od 1958 roku przy rondzie Wiatraczna w Warszawie zaginęła historyczna maszyna służąca do nabijania rurek bitą śmietaną. Potrzebowała naprawy i trafiła do "złotej rączki". Stamtąd już nie wróciła. Właściciel cukierni zgłosił sprawę policji.

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Źródło:
PAP

Opuszczony zabytkowy budynek szkoły tramwajarzy przy ulicy Kawęczyńskiej przyciąga uwagę nieletnich. Tym razem do środka weszło osiem osób, by "pozwiedzać". Wyprowadzili ich strażacy i strażnicy miejscy.

Opuszczony budynek kusi nastolatków. Osiem osób chciało "pozwiedzać"

Opuszczony budynek kusi nastolatków. Osiem osób chciało "pozwiedzać"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

- Na razie nie ma powodów sądzić, aby którykolwiek z tych pożarów z ostatnich kilkudziesięciu godzin w Polsce, z weekendu, był skutkiem działań sił zewnętrznych - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że w żaden sposób nie zmniejsza to zagrożenia ewentualnym sabotażem i dywersją.

Tusk zabrał głos w sprawie pożarów

Tusk zabrał głos w sprawie pożarów

Źródło:
TVN24, PAP

Razem z wojewodą mazowieckim Mariuszem Frankowskim spotkaliśmy się z władzami spółki, do której należała hala przy ul. Marywilskiej. Uzyskaliśmy potwierdzenie, że firma jest zdeterminowana, aby jak najszybciej odbudować halę – napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że wspólnie szukają rozwiązań, które pozwoliłyby uratować jak najwięcej miejsc pracy.

"Firma jest zdeterminowana, aby jak najszybciej odbudować halę"

"Firma jest zdeterminowana, aby jak najszybciej odbudować halę"

Źródło:
PAP

We wtorek gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24 był Karol Hoang, wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. Mówił o sytuacji kupców poszkodowanych w pożarze hali przy Marywilskiej. - Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC i byli przekonani, że to również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Ubolewamy nad tym, ale niestety taka jest prawda - powiedział.

Pożar hali przy Marywilskiej. "Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC"

Pożar hali przy Marywilskiej. "Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC"

Źródło:
TVN24

Wybór marszałka oraz zarządu województwa mazowieckiego został odroczony już po raz drugi. Kolejne podejście w piątek za tydzień.

Mazowsze wciąż bez marszałka

Mazowsze wciąż bez marszałka

Źródło:
PAP

Nadchodzi historyczna zmiana dla mieszkańców Warszawy. Od lipca tego roku Urząd Pracy m.st. Warszawy zmienia swoją lokalizację. Zintegrowane w jednym miejscu usługi związane z poszukiwaniem pracy stanowić będą swoiste "Centrum Kariery" i będą się mieścić przy ulicy Kasprzaka 18/20, zapewniając mieszkańcom wysoki standard obsługi. Teraz wszystkie usługi będą dostępne pod jednym adresem, co znacznie ułatwi proces poszukiwania pracy oraz wprowadzi jakość realizowanego wsparcia na wyższy poziom.

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

We wtorek, 14 maja, pierwszy od ponad 50 lat tramwaj z pasażerami przejechał ulicami Goworka, Spacerową i Gagarina. Linia 11 z Bemowa w godzinach szczytu będzie kursować co osiem minut. Docelowo trasa ma być dłuższa.

Po ponad pół wieku tramwaj wrócił na Sielce

Po ponad pół wieku tramwaj wrócił na Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa zmienia dekoracje kwiatowe, a Zarząd Oczyszczania Miasta rozdaje 11 tysięcy bratków, które dotychczas zdobiły pętle komunikacji miejskiej. Można je będzie odebrać w ośmiu punktach

11 tysięcy bratków do rozdania

11 tysięcy bratków do rozdania

Źródło:
PAP

Rozpoczął się kolejny etap modernizacji wiaduktu mostu Poniatowskiego. Odrestaurowane zostaną zabytkowe balustrady, a to wiążę się z utrudnieniami dla pieszych.

Zdemontują zabytkowe balustrady, renowację przejdą w warsztacie

Zdemontują zabytkowe balustrady, renowację przejdą w warsztacie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy urzędnicy zapowiadają zmiany na 13 nieutwardzonych ulicach na terenie Białołęki, Wawra, Rembertowa, Wesołej i Targówka. Pojawi się tam nowa nawierzchnia.

13 ulic w pięciu dzielnicach zyska nową nawierzchnię

13 ulic w pięciu dzielnicach zyska nową nawierzchnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trawnik i chodnik przed jednym z wieżowców przy ulicy Garwolińskiej spadały z 10. piętra różne sprzęty domowe. Wystraszeni mieszkańcy wezwali strażników miejskich.

Z okna na 10. piętrze wypadały sprzęty domowe

Z okna na 10. piętrze wypadały sprzęty domowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wietnamczycy, którzy stracili miejsce pracy w pożarze centrum handlowego przy ulicy Marywilskiej mogą skorzystać z pomocy duszpasterskiej i psychologicznej. Oferuje ją Ośrodek Migranta Fu Shenfu, prowadzony przez zgromadzenie ojców werbistów. Z zakonnikami wiele osób kontaktowało się już w niedzielę. - Nie zawsze są to katolicy - powiedział dyrektor tego centrum o. Eric Hounake SVD.

"Wietnamczycy są narodem bardzo solidarnym". Pomoc psychologiczna dla poszkodowanych po pożarze centrum handlowego

"Wietnamczycy są narodem bardzo solidarnym". Pomoc psychologiczna dla poszkodowanych po pożarze centrum handlowego

Źródło:
PAP

W wyniku ogromnego pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44, który wybuchł w niedzielę nad ranem, pracę, a nawet dobytek życia straciło tysiące osób. Wojewoda i miasto deklarują chęć pomocy, a zarząd centrum jego odbudowę.

"Kobiety rano płakały na chodnikach. Chciały tam wchodzić, mimo że ogień buchał z każdej strony"

"Kobiety rano płakały na chodnikach. Chciały tam wchodzić, mimo że ogień buchał z każdej strony"

Źródło:
Uwaga! TVN, tvnwarszawa.pl

Na gorącym uczynku wpadł 18-latek, który podawał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Został zatrzymany tuż po odebraniu gotówki - 36 tysięcy złotych.

Na trawnik spadła siatka z gotówką. Młody mężczyzna ją chwycił i zaczął biec. 18-latek został zatrzymany

Na trawnik spadła siatka z gotówką. Młody mężczyzna ją chwycił i zaczął biec. 18-latek został zatrzymany

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Mariusz Z. ps. Małpa był poszukiwany listem gończym. Zatrzymali go funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. W trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli narkotyki i plantację marihuany.

"Małpa" w rękach "łowców cieni"

"Małpa" w rękach "łowców cieni"

Źródło:
PAP

Przed meczem Lecha z Legią pseudokibice "chcieli spróbować swoich sił w walce na pięści na polach pod Gnieznem". Ustawkę uniemożliwili policjanci. Wylegitymowano ponad 70 osób. 

Pseudokibice umówili się na bójkę. Poza "zaproszonymi" pojawili się też policjanci

Pseudokibice umówili się na bójkę. Poza "zaproszonymi" pojawili się też policjanci

Źródło:
PAP, tvn24

Efektem współpracy południowopraskiej "Kobry" i CBŚP jest zatrzymanie trzech osób. W ich garażu odnaleźli cztery samochody, które zostały skradzione na terenie Czech, Holandii i Niemiec. Szacunkowa wartość tych aut, to około pół miliona złotych. W budynku była też amunicja.

Auta skradzione w Czechach, Holandii i Niemczech w warsztacie samochodowym

Auta skradzione w Czechach, Holandii i Niemczech w warsztacie samochodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po osiedlu przy Inflanckiej w Warszawie spacerował młody jeleń. Pojawili się strażnicy miejscy z wielką siatką. Rozpoczęła się obława. Jeleń wrócił do lasu. W powiecie pułtuskim z kolei policjanci pomogli pisklęciu, które trafiło już do warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Operacja "Jeleń" na osiedlu w centrum Warszawy

Operacja "Jeleń" na osiedlu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas szkolnej przerwy 16-latka i 17-latka piły alkohol na ławce w parku. 25-procentowy trunek kupiła im 14-letnia koleżanka, która "wygląda poważniej". Kłopoty będzie miała sprzedawczyni.

Po alkohol wysłały 14-latkę, bo "wygląda poważniej"

Po alkohol wysłały 14-latkę, bo "wygląda poważniej"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie jest kandydatką na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - zdecydował Senat uczelni. Tym samym, wobec braku kandydatów na rektora, procedura wyborcza powinna rozpocząć się od początku - uznał Senat. Obecny rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong zawiesił działanie Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Wybory na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym od początku. Rektor: doszło do naruszenia przepisów

Wybory na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym od początku. Rektor: doszło do naruszenia przepisów

Źródło:
PAP

Przekroczył dozwoloną prędkość i tuż za przejazdem kolejowym uderzył w semafor. Badanie wykazało, że 22-latek miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Nie miał za to uprawnień do prowadzenia auta. 

Uderzył w semafor i dachował. Nagranie

Uderzył w semafor i dachował. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Na tę chwilę nie ma żadnych podstaw, aby te wszystkie pożary ze sobą łączyć - przekazał w poniedziałek rzecznik KSP podinspektor Robert Szumiata, nawiązując do ostatnich pożarów w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Z kolei Tomasz Siemoniak, nowy szef MSWiA, powiedział: "jesteśmy w takim czasie, że niczego nie możemy wykluczyć". Dodał, że czeka na raport służb w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła natomiast śledztwo w sprawie pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej.

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Źródło:
PAP