Najnowsze

Sygnalizacja, rampa i odmienione schody. Planują zmiany na niebezpiecznym przejściu

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drogowcy wybudują sygnalizację na przejściu na Krasińskiego

Drogowcy ogłosili przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na ulicy Krasińskiego. Planowane zmiany dotyczą zebry w rejonie skrzyżowania z Wybrzeżem Gdyńskim. Wykonawca będzie też miał za zadanie budowę rampy przy pobliskich schodach, która ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym i opiekunom dzieci z wózkami.

Zmiany na przejściu dla pieszych na ulicy Krasińskiego są wynikiem audytu zebr bez sygnalizacji, który Zarząd Dróg Miejskich prowadzi od kilku lat. Audytorzy ocenili je jako jedno z niebezpiecznych. Prowadzi ono przez dwie dwupasmowe jezdnie, oddzielone pasem zieleni. W skali od 0 do 5, zebra na jezdni północnej oceniona została na 1, a ta na jezdni południowej - na 2.

Drogowcy tłumaczą, że jednym z powodów przyznania niskich not są zachowania kierowców w tym miejscu: rozwijają nadmierne prędkości na dwupasmowych jezdniach i istnieje ryzyko wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Zmiany wokół przejścia

"Ponieważ w tym miejscu ulica Krasińskiego wchodzi w skład węzła drogowego z ulicą Wybrzeże Gdyńskie, jezdnie są poprowadzone niżej niż chodniki. Szczególnie po stronie północnej różnica poziomów jest dosyć wysoka, dlatego z chodnika na zebrę prowadzą schodki. Po ich pokonaniu pieszy niemal od razu wkracza na przejście" - wskazuje ZDM.

Według audytorów schodki są dość niebezpiecznym rozwiązaniem, bo gdyby pieszy potknął się podczas schodzenia na dół, mógłby upaść na jezdnię pod nadjeżdżający samochód.

Zalecenia audytorów dotyczą więc nie tylko budowy sygnalizacji, ale też korekt w otoczeniu przejścia. "Schodki zostaną, ale zyskają inny profil, żeby po zejściu piesi nie czekali na wkroczenie na pasy na opasce drogowej. Staną się też węższe w miejscu, gdzie obecnie się rozszerzają. Po ich zachodniej stronie powstanie rampa, która ułatwi dostanie się do zebry osobom na wózkach i z wózkami" - zapowiada ZDM.

Dwa zadania dla wykonawcy

Firmy zainteresowane przetargiem mogą składać oferty do 29 kwietnia. Postępowanie dotyczy w sumie dwóch zadań - wykonawca będzie także odpowiadał za budowę sygnalizacji na przejściu przez Człuchowską przy Okolicznej. Tam również wdrożone zostaną dodatkowe rozwiązania - zebra zostanie przesunięte bliżej ulicy Powstańców Śląskich. Zamiast po stronie zachodniej, będzie po stronie wschodniej wlotów ulicy Okolicznej i drogi dojazdowej do sklepów i punktów usługowych po południowej stronie ulicy. 

Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest jeszcze tej wiosny. Umowa będzie zakładała, że obie sygnalizacje powstaną w ciągu 90 dni od momentu jej podpisania.

Informowaliśmy też o weekendowym frezowaniu w Alejach Jerozolimskich:

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości