Warszawa nagrodzi najlepszych architektów

Marlena Happach podczas konferencjiE.Lach / um.warszawa.pl

W piątek ruszyła kolejna edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy stolicy i jurorzy wybiorą najlepsze budynki, które zostały oddane do użytku w 2016 roku.

- Nagrodę będziemy wręczali po raz trzeci. Projekty, które się kwalifikują do tej nagrody, to projekty, które zostały do oddane do użytkowania w roku ubiegłym, w roku 2016 roku - poinformował na piątkowym briefingu wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Dodał, że kandydatury do nagrody można zgłaszać do 18 września. - Projekt może zgłosić każdy. Z praktyki wiemy, że są to zarówno mieszkańcy, autorzy projektów, ale również właściciele tych budynków czy firmy, które wykonywały te projekty. Tu nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o to, kto zgłasza same projekty - zaznaczył Olszewski.

Sześć kategorii

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest prezydent Warszawy. Wyróżnienie jest przyznawane we współpracy z oddziałem warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tegoroczna nagroda zostanie przyznana w sześciu kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek komercyjny, najlepszy obiekt mieszkalny, najlepsza rewitalizacja, najlepsza przestrzeń publiczna i najlepsze wydarzenie architektoniczne, które promuje warszawską architekturę. Ponadto przyznane zostanie Grand Prix oraz nagroda publiczności, czyli w tym wypadku mieszkańców Warszawy.

Najpierw nominacje

Po 18 września rozpocznie się praca jury konkursowego, w którego w skład w tym roku wejdą: Michał Olszewski (przewodniczący), dyrektor miejskiego biura architektury i planowania przestrzennego Marlena Happach, jej zastępca Marek Mikos, prezes Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów Jolanta Przygońska, radny i przewodniczący miejskiej komisji ładu przestrzennego Michał Czaykowski, architekci: Przemysław Kaczkowski i Agnieszka Kaczmarska, prezes mazowieckiej Izby Architektów Robert Szumielewicz, Marcin Świetlik ze Stowarzyszenia Urbanistów Polskich, Bogna Świątkowska z rady ładu i przestrzeni publicznej przy prezydent m.st. Warszawy i Patryk Zaremba, przewodniczący komisji dialogu społecznego ds. architektury i planowania przestrzennego przy miejskim Biurze Architektury.

Listę nominowanych obiektów poznamy 17 października. Wtedy też rozpocznie się internetowy plebiscyt mieszkańców, którzy będą mogli oddać swój głos na jednego z kandydatów spośród wszystkich nominowanych. Gala finałowa odbędzie się 9 listopada.

"Święto warszawskiej architektury"

Maria Saloni-Sadowska, prezes stołecznego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich zaznaczyła podczas piątkowego briefingu, że dzięki nagrodzie więcej będzie się mówiło o jakości przestrzeni publicznej, a sama "gala będzie świętem warszawskiej architektury i warszawskich architektów".

Do tej pory Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy przyznano w dwóch edycjach, pierwsza obejmowała obiekty powstałe w latach 2001-2014; druga - budynki z 2015 roku.

W konkursie dotyczącym 2015 r. za najlepszy budynek użyteczności publicznej uznano Muzeum Katyńskie, a za najlepszy budynek komercyjny - budynek biurowy Nowy Świat 2.0. Osiedle Żoliborz Artystyczny (III etap) wybrano na najlepszy zespół mieszkalny, a apartamenty Morskie Oko na najlepszy budynek mieszkalny. Nagroda w kategorii "Najlepsza rewitalizacja" trafiła do Fundacji Galerii Foksal. Za najlepszą przestrzeń publiczną uznano bulwary nad Wisłą, a za najważniejsze Wydarzenie Architektoniczne uznano wystawę "Spór o odbudowę" prezentowaną w ramach festiwalu "Warszawa w Budowie 7". Wystawie tej przyznano także Grand Prix konkursu.

Pierwsza nagroda mieszkańców Warszawy została przyznana za rozbudowę i modernizację Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej.

Wśród wyróżnionych za lata 2001-2014 znalazły się m.in. siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Chopinowskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie czy przebudowa Krakowskiego Przedmieścia.

PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: E.Lach / um.warszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl