"Zielone, żółte, niebieskie, z widokiem na Wisłę". Warszawiacy wybiorą wygląd butelkomatów

Nowe butelkomaty mają pojawić się na ulicach Warszawy w 2020 roku. O ich wyglądzie zadecydują mieszkańcy.

Mieszkańcy stolicy swoje głosy oddawać mogą na stronie um.warszawa.pl/nowerecyklomaty do 19 grudnia. Nowe maszyny ze zwycięską grafiką pojawią się na ulicach Warszawy na początku nowego roku. 

"Zielone, żółte, niebieskie, a może z widokiem na Wisłę?" - pytają urzędnicy.

Ponad 70 tysięcy butelek plastikowych

­– To innowacyjna akcja realizowana w tak dużej skali. Mieszkańcy są nagradzani za działanie na rzecz ochrony środowiska i mogą wymienić swoje punkty na to, co jest dla nich najbardziej atrakcyjne. Przy okazji uczą się zasad selektywnej zbiórki odpadów – przekonywał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Recyklomaty pojawiły się na ulicach Warszawy 12 lipca. Jak twierdzą urzędnicy, w czasie trwania pilotażu mieszkańcy stolicy umieścili w nich ponad 70 tysięcy butelek plastikowych, 16 tysięcy szklanych, a także niemal 27 tysięcy puszek. W zamian otrzymywali między innymi bilety do kina i teatru oraz zniżki na kawę.

Nie obyło się jednak bez problemów. Maszyna na placu Bankowym zaliczyła pierwszą awarię niedługo po starcie. Później doszło jeszcze do aktu wandalizmu.

ECO-punkty

Recyklomaty mają zachęcać warszawiaków do segregacji odpadów. Puste opakowanie po napoju - butelkę lub puszkę - umieszcza się w specjalnym otworze. Żeby uczestniczyć w zbieraniu ECO-punktów, trzeba zainstalować na smartfonie specjalną aplikację. Po wyrzuceniu odpadu należy zeskanować kod, który nabija na koncie aplikacji punkty. Po zebraniu ich określonej puli można je wymieniać na zniżki lub darmowe bilety do placówek kultury.

Urzędnicy są zdania, że mieszkańcy korzystaliby z recyklomatów nawet bez benefitów. - Kiedy ogłaszaliśmy pomysł, pewien dziennikarz przeprowadził sondę uliczną i pytał przechodniów, co sądzą o tej formie segregacji. Ku jego zaskoczeniu aż 90 procent odpowiedziało, że tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby wrzucać opakowanie we właściwe miejsce i sama taka maszyna jest na tyle atrakcyjna, że chętnie będą to robić. Benefity są tylko miłym dodatkiem - opowiadał wiceprezydent Olszewski.

Pilotażowe recyklomaty stanęły w Warszawie w lipcu:

Stanęły pierwsze butelkomaty. "Benefity są tylko miłym dodatkiem"

Źródło: TVN24
"Chcemy podjąć dyskusję o rozszerzonej odpowiedzialności producenta"
"Chcemy podjąć dyskusję o rozszerzonej odpowiedzialności producenta"
Teraz oglądasz
"Zachęty, które budujemy, same nie są jakąś dużą wartością"
"Zachęty, które budujemy, same nie są jakąś dużą wartością"
Teraz oglądasz
Czytaj także: